Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na kolejną odsłonę
Akademii Dokumentalnej w Bibliotece pod Żółwiem.
Filmy dokumentalne uczą otwartości na świat, poszanowania odmienności, poszerzają horyzonty myślowe oraz pokazują różnice kulturowe. W ramach Projektu Edukacji Filmowej w Bibliotece pod Żółwiem prezentujemy najciekawsze utwory tego gatunku udostępniane przez
Akademię Dokumentalną Against Gravity , które były prezentowane na największym w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL. Zapraszamy na otwarte projekcje dla wszystkich chętnych, połączone ze spotkaniami z ekspertami reprezentującymi dziedziny, których dotyczy dany dokument. Po projekcji zachęcamy do dyskusji. Rozmowa i analiza obejrzanego filmu pogłębia refleksję i sprzyja pełniejszemu odbiorowi dzieła.
24.11.2015 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Projekty Edukacji Filmowej, w trakcie którego obejrzymy film Ludzki wymiar i odpowiemy na pytanie: Czy współczesne miasto może być przyjazne człowiekowi?
Ludzki wymiar w reżyserii Duńczyka - Andreasa Dalsgaarda - to film ukazujący zmagania architektów z epokowym wyzwaniem: chcą oni przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Koncentrują się głównie na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach, a ich zmagania staną się bodźcem do debaty poświęconej antropologii miasta, w której wezmą udział dr Zbyszek Dymarski oraz Wojciech Chmielewski.
Wojciech Chmielewski: ur. 1981. Z wykształcenia architekt wnętrz i historyk sztuki. Zajmuje się głównie projektowaniem: wnętrz, mebli, elewacji i rozwiązań dla reklamy, a także badaniami historycznymi i architektonicznymi. Ma na koncie kilka publikacji i akcji społecznych związanych głównie z ratowaniem i dokumentacją zabytków, historią architektury oraz planowaniem partycypacyjnym. Przewodniczący Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Inwestycji Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.
dr Zbyszek Dymarski: Adiunkt na Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się antropologią filozoficzną, antropologią współczesności, antropologią religii, filozofią religii i dydaktyką filozofii. Publikował artykuły naukowe i popularno-naukowe na łamach "Logosu i Ethosu", "Ruchu Filozoficznego", "Tytułu", "Znaku", "Toposu", "Przekroju", "Autografu" oraz w pracach zbiorowych i materiałach pokonferencyjnych.
Zapraszamy!Wstęp wolny!