stat
Wydarzenie już się odbyło

Warsztaty partycypacyjne "Projektowanie Uniwersalne - jak żyć razem, nie obok siebie", to impreza skierowana do zainteresowanych tworzeniem przestrzeni integracji dla wszystkich użytkowników, bez względu na ich ograniczenia w mobilności i percepcji.

sty 20

poniedziałek, g. 17:30

Gdańsk,
bilety 119 zł
sty 26

niedziela, g. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
ulgowy 10 zł
Warsztaty zorganizowane są jako impreza towarzysząca dorocznej Gali "Gdynia bez Barier" i została włączona do programu Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Celem warsztatów jest podniesienie świadomości związanej z projektowaniem uwzględniającym potrzeby użytkowników o różnych potrzebach - osób z niepełnosprawnością, osób starszych, opiekunów z małymi dziećmi czy np. kobiet w ciąży. Mieści się to w idei projektowania uniwersalnego, którego celem jest przygotowanie przestrzeni, produktów i usług, w taki sposób by mogły być one użyteczne dla wszystkich ludzi, w możliwie szerokim zakresie, bez potrzeby adaptacji lub specjalnego dostosowania. Istotnym elementem warsztatów będzie bezpośredni kontakt z osobami z niepełnosprawnością, dla których studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przygotują koncepcje projektowe ich najbliższej przestrzeni tzn. mieszkania lub podwórka (wyjścia z domu). Może to być bezpośredni impuls do wprowadzenia zmian, aby te osoby mogły w sposób niezależny i samodzielny uczestniczyć w życiu rodziny i społeczności lokalnej. Korzyści mogą również odnieść pozostali uczestnicy i partnerzy warsztatów. Poznanie zasad projektowania uniwersalnego może pomóc w rozszerzeniu oferty swoich produktów i usług, które będą uwzględniały potrzeby osób o zróżnicowanej mobilności i percepcji.

Przygotowanie się na obsługę (lub zatrudnienie) osoby z niepełnosprawnością wpisuje się w model firmy odpowiedzialnej społecznie tzw. CRS - Corporate Social Responsibility. Jest to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii rozwoju, dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, a także relacje z różnymi grupami społecznymi. Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez organizacje biznesowe wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale zwiększają rolę inwestycji w kapitał ludzki pracowników i w dobre relacje z odbiorcami swoich usług lub produktów, co może mieć bezpośredni wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność. Wydatki na dostosowanie przestrzeni, produktów i usług należy traktować jako inwestycję i źródło innowacji, a nie jako koszt, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zarządzania jakością.

Zajęcia związane z warsztatami odbywać się będą na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (dalej PPNT) i Centrum Handlowego Riviera. W dniu 13 maja 2014 r. w Sali kinowej PPNT odbędzie się seminarium wprowadzające w czasie którego poruszone zostanie problematyka niepełnosprawności oraz zostaną przedstawione zasady projektowania uniwersalnego:

1. Poznanie potrzeb użytkownika wynikających z jego ograniczeń w mobilności i percepcji.
2. Zasady projektowania uniwersalnego i przystosowywania mieszkań i przestrzeni publicznych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i percepcji.
3. Rozwiązania techniczne udogodnień w przestrzeni prywatnej i publicznej - wystąpienia zaproszonych ekspertów.
W dniach 17-22 maja na terenie Centrum Handlowego Riviera odbędą się warsztaty projektowe, podczas których studenci wspólnie z mieszkańcami będą projektować ich najbliższe otoczenie. W tym czasie udostępnione zostaną wózki i białe laski, aby wszyscy chętni mogli wejść w rolę osoby z niepełnosprawnością. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w tych zajęciach. Jest to okazja do poznania ograniczeń z jakimi zmagają się codziennie osoby z niepełnosprawnością i zdobycia doświadczenia, które może być przydatne w kształtowaniu i przeprowadzeniu zmian w swoim biznesie, czy nawet podejściu do problematyki niepełnosprawności.

Zakończenie warsztatów odbędzie się 24 maja w PPNT, gdzie o godz. 10.00 w sali kinowej

PROGRAM SEMINARIUM WPROWADZAJ¥CEGO

TERMIN : 13 MAJA 2014, GODZ. 10.00-15.30

MIEJSCE: SALA KINOWA POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY, GDYNIA, ALEJA ZWYCIĘSTWA 96/98,
GODZ. 10.00 - 10.15 ROZPOCZĘCIE

- Powitanie gości i uczestników
- Słowo wstępne i otwarcie seminarium: Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni
SESJA PIERWSZA - godz. 10.15-12.00:
Poznanie potrzeb użytkownika wynikających z jego ograniczeń w mobilnści i percepcji.
1. 10.15-10.40: Anna Dobkowska (Centrum Integracja Gdynia), Patryk Marks (PG WEiA): Potrzeby osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim w przestrzeni mieszkania.

2. 10.40-11.10: Aneta Grabooe, Monika Rykaczewska, Anna Dobkowska (Fundacja DOGIQ): Wsparcie osoby z niepełnosprawnością przez psa asystującego i wynikaj¹ce z tego potrzeby środowiska zamieszkania.

3. 11.10-11.25: Bartosz Surawski (Fundacja Zmiany): Miejsce zamieszkania osoby niewidomej i niedowidzącej.

4. 11.25-11.40: Marek Ostrowski, Małgorzata Gołębiowska (Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych w Gdyni): Organizacja przestrzeni, a codzienne funkcjonowanie dorosłych osób a autyzmem.

5. 11.40-12.00: Dyskusja
PRZERWA: 12.00-12.15
SESJA DRUGA - godz. 12.15 - 14.15

1. 12.15-12.30: Marek Wysocki (PG WA, Centrum Projektowania Uniwersalnego): Zasady projektowania uniwersalnego - wyznacznikiem projektowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich.

2. 12.30-13.00: Maciej Jaworski (HEWI): Universal Design z przyk³adami produktów Hewi.

3. 13.00-13.20: Maura Zaworska-B³aszkiewicz (Ogrodnik Miejski UM Gdyni): Rooeliny przyjazne osobom
z niepełnosprawności.

4. 13.20-13.50: Radosław Czeczotka (IQ LAB): Domy inteligentne - rozwiązania na przyszłość dla osób starszych i niepełnosprawnych

5. 13.50-14.05: Mateusz Kuszner (Blast Lab): Technologie informatyczne wspomagaj¹ce osoby z
niepełnosprawnooeci¹ w środowisku mieszkalnym.

PRZERWA: 14.05-14.15
SESJA TRZECIA - godz. 14.15 - 15.30

1. 14.15-14.30: Ma³gorzata Raj (Fundacja Niezależni): Nowoczesne technologie jako forma wsparcia w opiece nad seniorami i osobami zależnymi.
2. 14.30-15.00: Jowita Ciszewska, Katarzyna Karbińska (architekci wnętrz): Kuchnia bez barier.
3. 15.00-15.30: Dyskusja i zakończenie seminarium.