stat
Impreza już się odbyła

Promocja książki: Otto Rollenhagen, Analiza i opis gdańskich kamienic mieszczańskich...

Otto Rollenhagen, Analiza i opis gdańskich kamienic mieszczańskich ze szczególnym uwzględnieniem budowli z czasów od gotyku do późnego renesansu. Edycja niepublikowanej dysertacji (1910-1915).

Wydawcy: Ewa Barylewska-Szymańska, Elke Bauer, Dietmar Popp i Wojciech Szymański.

O autorze: Otto Rollenhagen (1886-1951) studiował architekturę w Gdańsku w latach 1910-1914. W trakcie szkolenia na urzędnika państwowej administracji budowlanej opracował swoją dysertację poświęconą gdańskim kamienicom mieszczańskim, która z powodu wielu przyczyn nie została opublikowana. Zawodowo — na tyle, na ile jesteśmy w stanie prześledzić jego życie — Rollenhagen nie odnalazł swego miejsca. Po pierwszej wojnie światowej został nauczycielem w szkole rzemiosła w Höxten, następnie do 1922 roku pracował w Erfurcie. W marcu 1945 roku będący na wcześniejszej emeryturze Rollenhagen uciekł z Frankfurtu nad Odrą, unosząc jako niemal jedyną rzecz swoją dysertację. Po wojnie zamieszkał w Oker koło Goslaru, gdzie żył do śmierci.

O edycji pracy: Dysertacja została wydana w języku niemieckim i w polskim tłumaczeniu we współpracy dwóch instytucji — Instytutu im. Herdera w Marburgu i Domu Uphagena, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wydanie współfinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dysertacji towarzyszą dwa artykuły wprowadzające autorstwa Elke Bauer (Instytut Herdera w Marburgu), Otto Karl Albert Rollenhagen (1886-1951), oraz Ewy Barylewskiej-Szymańskiej i Wojciecha Szymańskiego, Wydział Architektury Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku (w latach 1904-1918) i dysertacja Ottona Rollenhagena (Dom Uphagena).
Publikację wydano w formacie A4, liczy ona 368 stron, zawiera 154 rysunki architektoniczne, ryciny i zdjęcia pochodzące z pracy Rollenhagena.

O dysertacji: Wydanie pracy Rollenhagena śmiało można nazwać przywracaniem Gdańskowi jego historycznej pamięci. Edycja dysertacji Ottona Rollenhagena jest wydarzeniem ważnym, publikowana po blisko 100 latach praca absolwenta Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku zachowała bowiem nadal swą aktualność. Autor ukazał dom mieszczański w Gdańsku jako złożoną strukturę, której poszczególne elementy są ze sobą powiązane i od siebie zależne. Rollenhagen wykorzystał w swojej dysertacji liczne źródła archiwalne. Było to nowoczesne podejście do tematu badań, bliskie dzisiejszym metodom badawczym. Został także opublikowany obszerny materiał ikonograficzny stanowiący integralną część pracy. Składa się on z rysunków autora, reprodukcji rycin oraz zgromadzonych przez niego zdjęć fotograficznych pochodzących z gdańskich pracowni, w tym zakładu Roberta Kuhna.

Książka do nabycia w sklepie muzealnym w Domu Uphagena