stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
W Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) odbędzie się spotkanie z Dorotą Nieznalską, Barbarą Piórkowską i Jarosławem Stawirejem. Prowadzenie: Maria Klaman (KP).

Biorący udział w rozmowie artyści zastanowią się, gdzie dostrzegają granice między prowokacją a profanacją, jako zabiegiem artystycznym. Czy krytyka rzeczywistości potrzebuje w ogóle jakiś granic, by nie razić? Czy artyści-literaci są w innej sytuacji niż artyści wizualni? Punktem wyjścia dyskusji będzie książka opublikowana w Wydawnictwie Krytyki Politycznej "Masakra Profana" Jarosława Stawireja.

O książce:
Życie świętego to ciężka praca. Ani ze znajomymi nie wyjdziesz do klubu, ani z dziewczynami nie poflirtujesz. Nie można nawet potańczyć bez narażenia się wiernym. Nic tylko siedzieć i uzdrawiać. A przecież święty też człowiek.
Gdy wziętemu brand managerowi dużej międzynarodowej korporacji ukazuje się Matka Boska, nie jest zachwycony. Ale nie przewiduje nawet części kłopotów, jakie go czekają w związku z tym, że został boskim wybrańcem. Nie dość, że jego dziewczyna tego nie akceptuje, a szefostwu przeszkadza krwawienie ze stygmatów, to będzie musiał zmierzyć się z hordą satanistów, kłusownikom przybliżyć podstawy mikroekonomii oraz poradzić sobie z nieuchronną sławą.
Wybranie Jezusa może być rozsądną decyzją, lecz co zrobisz, gdy Jezus wybierze Ciebie?

O "Masakrze profana":
Mrożkowsko-wolterowsko-montypythonowska opowieść o ukazaniu się Matki Boskiej hedonistycznemu młodzieńcowi z korporacji jakże wdzięcznie, sprawnie i bezceremonialnie narusza polskie prokatolickie uniżenie. Ta książka jest rozpirzeniem w drobny mak nowomowy panującej w naszych mediach. Czytajcie, a się uśmiejecie - Roman Kurkiewicz, "Wprost".

Na tę ryzykowną satyrę na wszystko zareagowałem w sposób dziwny: powtarzałem sobie co chwila: "To niestosowne" i jednocześnie się zaśmiewałem (chwilami do łez) - blog Jerzego Sosnowskiego, Klub Trójki.

Interesująca forma tryptyku, inteligentne rozwiązania, fabularne zasadzki na czytelnika i nade wszystko niepowtarzalna mieszanka purnonsensu ze śmiertelną powagą oraz egzystencjalnymi dylematami głównego bohatera - Jarosław Czechowicz na blogu Krytycznym okiem.

Genialny humor, wielka satyra na wszystko właściwie, ostra przypowiastka filozoficzna, świetny język - Dagmara Chojnacka w Radiu Wrocław.

O arystach biorących udział w spotkaniu
Dorota Nieznalska - polska artystka wizualna identyfikowana z nurtem sztuki krytycznej. Tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie, instalacje, zajmuje się także sztuką wideo i fotografią. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom uzyskała w 1999 r. w Pracowni Intermedialnej prof. Grzegorza Klamana. W swojej sztuce koncentruje się na problemie społecznego uwarunkowania i funkcjonowania człowieka, jego cielesności w polskiej, katolickiej rzeczywistości, dekonstruuje role kobiety i mężczyzny w patriarchalnym społeczeństwie. Wystawa "Pasja" w 2001 roku i użyte w niej środki artystyczne spowodowały oskarżenie artystki o obrazę uczuć religijnych. Ostatni proces dotyczący "Pasji" odbył się 11 marca 2010 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Uznano ją za niewinną.

Barbara Piórkowska - poetka, autorka opowiadań, recenzentka literacka, performerka, polonistka z doświadczeniem dziennikarskim. Zadebiutowała powieścią Szklanka na pająki. Współpracowała przy tworzeniu spektakli poetycko-teatralnych w gdańskim Klubie Żak. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za rok 2004 (w kategorii literatura).

Jarosław Stawirej - wysoki blondyn o siwych włosach i tajemniczym uśmiechu. Udziela sprzecznych informacji na swój temat. Niektórzy podejrzewają nawet, że to nie on jest autorem książki.