Wystawa jest podsumowaniem etapu pracy badawczej nad wyposażeniem i architekturą wnętrz słynnego gdyńskiego Bankowca.
Całościowy zbiór eksponatów to dzieło Marii Piradoff-Link, której udało się uratować przed nieuchronnym zapomnieniem wiele cennych przedmiotów. Wystawa przedstawia wybrane obiekty codziennego użytku o kluczowej wartości, określającej charakter wnętrz z lat 30. oraz z lat znacznie późniejszych. Tożsamość miejsca zapisana jest nawet w drobnych przedmiotach z najbliższego otoczenia. Społeczna aktywność i inicjatywa mogą więc kształtować świadomość własnej tożsamości i wiedzę o miejscu, w którym wszyscy żyjemy. Bez tej świadomości miasto staje się jedynie miejscem egzystencji, z którym niewiele nas wiąże.
Portrety przedmiotów, powiększone fotografie autorstwa Radosława Czerniejewskiego, to tylko część dokumentacji odnalezionych eksponatów. W dniu otwarcia wystawy - 15 marca o godz. 17:30 w Cyganerii - wieczór wspomnień i opowieści - w szczególności dedykowany mieszkańcom modernistycznych kamienic gdyńskich. Serdecznie zapraszamy.
Wystawa potrwa do początku kwietnia.
mgr RADOSŁAW CZERNIEJEWSKI
Ukończył Wydział Architektury i Wzornictwa na Kierunku Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2011 roku. Projekt dyplomowy został nominowany do ogólnopolskiej wystawy "Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2011" organizowanej przez ASP w Katowicach. W 2011 roku został przyjęty na Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Gdańskiej ASP. W tym samym roku rozpoczął pracę dydaktyczną na tejże uczelni. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na Specjalności Projektowanie w Krajobrazie Kulturowym, a także w Sopockiej Szkole Wyższej na kierunku Architektura Wnętrz, Architektura i Urbanistyka oraz Architektura Krajobrazu.
Pracował jako asystent projektanta w autorskiej pracowni architektonicznej Hrynkiewicz i synowie z siedzibą w Gdańsku. Autor wielu projektów w przestrzeni prywatnej i publicznej. Współorganizator społecznego muzeum na Szlaku Gdyńskiego Modernizmu. Interesuje się projektowaniem partycypacyjnym, aktywizacją społeczną i edukacyjną rolą architektury w kontekście tożsamości kulturowej miejsca. Od 2009 roku współpracuje z Karoliną Golec Ludwiczak, współtworząc grupę projektową CGL. Zajmują się projektowaniem architektury wnętrz, wystawiennictwa, identyfikacji wizualnej oraz produktu. Ich prace cechuje czytelność, abstrakcyjny język form oraz wyraziste decyzje projektowe.
Istotą projektowania jest dla nich poszukiwanie rozwiązań w pełni funkcjonalnych o możliwie najlepszym wyrazie estetycznym. Są autorami wielu realizacji wnętrzarskich między innymi: Centrum Edukacji Dzieci i Młodzieży w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku, Linkhotelu w Tczewie, Hotelu Antares w Gdyni, wzorcowego salonu firmy Rintal, Showroomu firmy Techmabudowa w Gdyni, Restauracji 21 na Helu, Przedszkola Niepublicznego Niebieskie Migdały w Tczewie, a także wielu realizacji wnętrz prywatnych.
Współpracowali z Urzędem Miasta w Tczewie, Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Są autorami projektów identyfikacji wizualnej wnętrz m.in. Linkhotelu, Przedszkola Niebieskie Migdały.