stat
Impreza już się odbyła

Przedpremierowy pokaz filmu "Pod prąd"

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

w każdą sobotę (do 17.08), g. 23:00

bilety 25 zł
sie 21

środa, g. 18:00

bilety 29-39 zł
Krytyka Polityczna i Kampania Przeciw Homofobii zapraszają we wtorek 12 kwietnia o godz. 19.00 na przedpremierowy pokaz filmu Javiera Fuentesa-Leona "Pod prąd" ("Undertow") w ramach tęczowego Kina Zaangażowanego w Świetlicy KP w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku).

W małej, peruwiańskiej wiosce rybackiej o silnych tradycjach Miguel i jego piękna żona, Mariela - oboje głęboko wierzący i aktywnie uczestniczący w życiu miasteczka, oczekują pierwszego potomka. Jednocześnie Miguel ma głęboko skrywaną tajemnicę - łączy go namiętny romans z Santiago, malarzem, który opuścił ukochane miasto dla pasji, a z czasem - dla Miguela. Santiago jest wykluczony ze społeczności przez swoją orientację seksualną, co tym bardziej skłania Miguela do ukrywania znajomości - wbrew oczekiwaniom kochanka.

Nieoczekiwany wypadek sprawia, że Miguel i Santiago mogą się sobą cieszyć w przestrzeni publicznej, nie narażając się na ostracyzm reszty mieszkańców. Ta radość nie trwa jednak długo i Miguel staje przed ważną decyzją: czy odżegnać się zupełnie od najważniejszego w jego życiu związku, czy przyznać się do zakazanej miłości i uczcić pamięć Santiago.

Nieśpieszny i urokliwy "Pod prąd" nie skupia się wyłącznie na warstwie homoseksualnego związku Miguela i Santiago, tak samo ciepło ukazuje Marielę, oszołomioną faktem, jak mało znała ukochanego męża. Kręcony w Cabo Blanco "Pod prąd" efektownie oddaje klimat peruwiańskiego wybrzeża, jednocześnie zupełnie odbiegając od standardowego, pocztówkowego stylu.

Żyjąc wiele lat poza Peru mogłem nieco inaczej spojrzeć na społeczność, w której dorastałem; jak potrafi zniekształcić pojęcie "męstwa", (podobnie jak i w większości krajów latynoamerykańskich), zubożyć i ograniczyć je do siły. W pewnym sensie "Pod prąd" narodził się w wyniku własnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie czym dla mnie jest bycie prawdziwym mężczyzną i jak to się ma do orientacji seksualnej.

Wiele filmów przed "Pod prąd" dotyczyło dyskryminacji i homofobii, jednak większość z nich próbowała uporać się z ich zewnętrznymi przejawami - prześladowaniami wobec mniejszości seksualnych ze strony społeczeństwa. "Pod prąd" porusza oczywiście i te kwestie, jednak wierzę, że w większości takich przypadków największym wrogiem nie jest nietolerancja otoczenia, ale nasze własne, wewnętrzne uprzedzenia. I ten aspekt homoseksualizmu chciałem uczynić ważnym wątkiem filmu. Jeśli pokonamy wewnętrzne lęki i zaakceptujemy siebie, znacznie łatwiej będzie nam stawić czoła konwenansom i przejawom dyskryminacji ze strony społeczeństwa.
Javier Fuentes-Leon

Niemożliwa miłość między dwoma facetami i niemożliwość zrobienia comming outu - takie historie kino już zna, więc "Pod prąd" nie uderza oryginalnością tematu. Uderza natomiast mistrzowską formą i intensywnymi emocjami, nawet porównywalnie z klasykiem gatunku, czyli "Tajemnicą Brokeback Mountain".
Mariusz Kurc, "Replika"

"Pod prąd" - laureat nagrody publiczności na Festiwalu Sundance 2010 oraz peruwiański kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

reż. i scen. Javier Fuentes-León
prod. Peru/Kolumbia/Francja/Niemcy 2010, 100 min.