Marek Koterski w latach 1975-86 zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych (średnio- i krótkometrażowych) w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Były pozbawione publicystycznego zacięcia, często dotyczyły tematyki teatralnej. Jako fabularzysta debiutował dopiero po czterdziestce, mając za sobą lata asystentur przy cudzych filmach. Może dlatego do dziś trzyma się żelaznej zasady, że reżyseruje (także w teatrze) tylko swoje teksty. Zazwyczaj pisze je w formie sztuki teatralnej, którą przerabia na scenariusz.
Po projekcjach (ok. 21:00) odbędzie się rozmowa z reżyserem.
LEKKA TKLIWOŚĆ / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1975 / 17 min. Film opowiada o pełnej oddania pracy chirurga dra Jerzego Szybejko z wrocławskiego szpitala.
V MFFTS - fragmenty / scenariusz i reżyseria: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1976 / 17 min. Fragmenty spektakli prezentowanych podczas V Międzynarodowego Festiwalu Festiwali Teatrów Studenckich. Do dziś, gdy widzę Frania Mułę z Teatru Stu, jak recytuje na tle pochodni, mam dreszcz na plecach. Nas wtedy wszystko obchodziło - mówił o tym filmie Marek Koterski podczas Lubuskiego Lata Filmowego w 2006 roku.
NAPRZÓD / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1976 / 9 min. Reportaż opowiada o działalności teatru amatorskiego Sylaba 68. Młodzi żeglarze z Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu z zapałem recytują zaangażowane strofy poetyckie.
DZIWNY ŚWIAT THOMASA PUCKEY'A / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1977 / 12 min. Sztuka angielskiego performera, uczestnika międzynarodowego pleneru artystycznego "Osetnica 76" ukazana na tle życia wiejskiego. Puckey, którego narzędziem ekspresji jest ciało, wije się, drepcze w dziwaczny sposób, wali głową w mur - dosłownie i w przenośni, albowiem okoliczne dzieciaki i chłopi przyglądają się temu z kompletnym niezrozumieniem.
NA TO WSZYSTKO TRZEBA POPATRZEĆ Z TEJ DRUGIEJ, POGODNIEJSZEJ STRONY / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1979 / 22 min. Portret aktora Romana Kłosowskiego i jego przygotowania do kolejnych ról teatralnych, m.in. Szwejka.
SZCZĘŚCIE / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1980 / 17 min. Marek Koterski czyta z offu fragmenty pamiętników dziewczyn z poprawczaka. Zeszyty wyklejane zdjęciami z kolorowych czasopism kontrastują z ponurymi historiami. Na marginesie: dowiadujemy się, że jeszcze w czasie studiów reżyser realizował tu film, ale okazało się, że nakręcił go na naświetlonej już taśmie, co "zraziło go do tego tematu na jakiś czas".
PRZYSZŁOŚĆ / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1981 / 45 min. Towarzyszymy w codziennym życiu mieszkańcom pierwszego w Polsce ośrodka terapeutycznego dla narkomanów, który założył w Głoskowie Marek Kotański. Reżyser rozmawiał z uzależnionymi przez dziewięć miesięcy. Chciałem pokazać, że do leczenia tych ludzi potrzeba czegoś, czego oni nie mają - cierpliwości - mówił.
PRZYCZYNY NARKOMANII / realizacja: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1982 / 13 min. Wypowiedzi młodych ludzi mogą sprawiać wrażenie osobiste, w rzeczywistości reżyser wykorzystał fragmenty broszury o narkomanii i notatek z Głoskowa.
POLSKI BOHATER WSPÓŁCZESNY / scenariusz i reż.: Marek Koterski / Wytwórnia Filmów Oświatowych (Łódź) / 1984 / 11 min. Maturzyści z Łodzi opowiadają, jak wyobrażają sobie bohatera polskiego filmu. Zamiast szczerości - popis sztucznej elokwencji.
PIEŚŃ WOJENNA / scenariusz i reż.: Marek Koterski / 1986 / 11 min. Siedmioletni syn Marka Koterskiego, Michał (po raz pierwszy na ekranie u ojca) bawi się żołnierzykami w wojnę. Nasi wygrali, ale niektórzy Polacy przegrali - komentuje.
O artystach:
Małgorzata Bogdańska - ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Przez dwadzieścia pięć lat grała na deskach Teatru Ochoty w Warszawie, gdzie stworzyła blisko 30 kreacji aktorskich. Jedną z ważniejszych kreacji teatralnych aktorki była rola w spektaklu "Edukacja Rity". Małgorzata Bogdańska wcieliła się w tytułową postać ponad czterysta razy. Inne spektakle to m.in.: Zbrodnia i Kara, Kaczo, Przemiana, Iwanow, Śluby Panieńskie, Przy drzwiach zamkniętych, Nas troje, Przyszedł mężczyzna do kobiety oraz Pokój stołowy. W warszawskim Teatrze Polonia aktorka występowała w monodramie Moja Droga B., a w OCH Teatrze wciela się do dziś w postać Gizeli w Zaświaty, czyli czy pies ma duszę?
W jej dorobku filmowym znajdują się role w filmach takich jak Komedia Małżeńska w reż. R. Załuskiego, Balanga w reż. Ł. Wylężałka, Wszyscy jesteśmy Chrystusami i Baby są jakieś inne w reż. M. Koterskiego oraz w serialach Dom w reż. J. Łomnickiego, Akwen Eldorado w reż. A. Swata, W labiryncie w reż. P. Karpińskiego, Czterdziestolatek, 20 lat później w reż. J. Gruzy i A. Iwińskiego, czy Blondynka 2 w reż. M. Gronowskiego.
Marek Koterski - reżyser filmowy i teatralny, autor kilku ważnych polskich filmów i sztuk. Dramaturg i scenarzysta, reżyseruje wyłącznie swoje teksty. Mieszka w Warszawie. Urodził się w 1942 roku w Krakowie, ale czuje się wychowankiem Wrocławia, gdzie - szkoły i Uniwersytet. Jest absolwentem polonistyki /równolegle z którą studiował również historię sztuki/; po niej - asystentura w Katedrze Teorii Literatury. W tym czasie, także - kierownictwo literackie i występy w Studenckim Teatrze Poezji SYLABA oraz publikacje: m.in. w "Poezji", "Odrze", "Zagadnieniach rodzajów literackich", "Litterariach", "Rocznikach naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego", "Konfrontacjach - reportaże, eseje i recenzje naukowe".
W roku '66 - pierwszy zakręt: rezygnuje z kariery naukowej i wyjeżdża do Warszawy, gdzie uczęszcza przez rok do pracowni malarstwa Eugeniusza Eibischa, w ASP. W roku '67 - drugi zakręt: zdaje i dostaje się na reżyserię w łódzkiej "filmówce". W '71 kończy ją, a w '77 broni na niej dyplomu z wyróżnieniem. Literacko debiutuje opowiadaniem "Zaczerpnąć dłonią"- o śmierci Zbyszka Cybulskiego. Jest autorem kilkunastu filmów średnio i krótkometrażowych. "Dom wariatów" - pierwszy film fabularny z pamiętnymi rolami Tadeusza Łomnickiego i Marka Kondrata, zostaje uznany za debiut roku 1984 i nagrodzony przez krytykę. Dwa lata później powstaje "Życie wewnętrzne". Film zdobywa Lwy Gdańskie - Nagrodę Główną za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Syrenkę Warszawską - nagrodę Krytyki Filmowej za najlepszy film 1987 roku.
W warszawskim Teatrze Współczesnym reżyseruje przedstawienie swojej sztuki pod tym samym tytułem, grane blisko 200 razy. Niemiecki przekład "Życia wewnętrznego" był prezentowany w Dusselsorfer Schauspielhaus i wszedł w skład "Anthologie Polnischer Dramen der Gegenwart", promowanej na Targach Książki we Frankfurcie, a w marcu 2005 r. doczekał się niemieckiej prapremiery w off-owym teatrze INTEATA. Przekład francuski był prezentowany w 2004 r. w paryskim Theatre du Rond-Point w ramach Dni Polskiej Dramaturgii Współczesnej.
W 1988. Koterski realizuje dla teatru tv swoją sztukę o narkomanach - "Społeczność" - z Jerzym Stuhrem w roli głównej. Zrealizowany następnie film "Porno" staje się najbardziej kasowym filmem roku 1990 (pośród filmów polskich i obcych), gromadząc w kinach ponad milion widzów.
W roku 1992 - w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu - realizuje przedstawienie swojej sztuki "Nienawidzę", nagrodzone na Festiwalu Małych Form w Szczecinie. W 1996 roku kręci kolejny film - "Nic śmiesznego" oraz realizuje, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie - przedstawienie swojej sztuki "Zęby". Kolejna sztuka - "Kocham" ukazuje się w "Dialogu" w roku 1997, a w 1998 roku ukazuje się w nim "Nas troje".
W marcu 1998 roku oddaje - w warszawskim Teatrze Ateneum - premierę autorskiego przedstawienia swojej sztuki "Dom Wariatów", tym razem - z Gustawem Holoubkiem w roli Ojca. W październiku '98 kończy zdjęcia do swego filmu "Ajlawju", który wchodzi na ekrany w '99. W tym samym roku jego sztuka "Dzień Świra zdobywa jedną z głównych nagród w konkursie Teatru Telewizji i ukazuje się w "Dialogu" we wrześniu 2000. W październiku tegoż roku Studio Teatralne TV2 emituje jego autorski spektakl "Nas troje".
Na podstawie swojej ostatniej sztuki pisze scenariusz filmu fabularnego "Dzień świra" z pamiętnymi rolami Marka Kondrata i Michała Koterskiego /syna reżysera/, który kręci w 2001 i który w r. 2002, na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobywa Grand Prix Złote Lwy Gdańskie za najlepszy film /i nagrodę dla Marka Kondrata - za najlepszą rolę męską/, stając się również sukcesem kasowym w kinach i na video. Niedawno powstało rosyjskie remake tego filmu. Kolejny autorski film fabularny pt. "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" /2006/ - z Markiem Kondratem, Michałem Koterskim, Andrzejem Chyrą i Małgorzatą Bogdańską /żoną reżysera/ zdobywa w Gdyni nagrodę za reżyserię, a ostatni - "Baby są jakieś inne" /2011/- z Robertem Więckiewiczem, Adamem Woronowiczem, Michałem Koterskim i Małgorzatą Bogdańską - gromadzi, mimo swojej minimalistycznej formuły /dwóch facetów gada w samochodzie przez większość filmu/ gromadzi w miesiąc ponad 800 tys. widzów, a jego scenariusz kupują Litwini dla zrobienia remake'u. Ostatnio, Koterski adaptuje na monodram książkę Krystyny Jandy "Moja Droga B." i reżyseruje go /premiera w Teatrze "Polonia" w Warszawie/ - z Małgorzatą Bogdańską w roli tytułowej, za którą aktorka otrzymuje nagrodę /za najlepszą kreację/na Festiwalu Małych Form w Łodzi.