stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Stary Maneż zaprasza na gdański cykl przeglądu filmowego KineDok, realizowanego we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową. W ramach projekcji wyświetlane będą europejskie filmy dokumentalne prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach filmowych.

Stary Maneż został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie o nazwie KineDok. KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego.

W ramach tego projektu w Starym Maneżu nieodpłatnie będą pokazywane wybrane przez selekcjonerów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, takie jak "Efekt domina" Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego, "Toto i jego siostry" Alexandra Nanau, "Na zakręcie" Gábora Hörchera, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe: "Pięściarka" Mihai Dragolea i Radu Constantin Mocanu, "Dobrze mi z Tobą" Evy Kralević, "Bracia w muzyce" Balázsa Lévai, "Rodzeństwo" Frode Fimland. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

"Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów" - podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce - w dużych i zupełnie małych miastach, potrwają do końca roku. Dużą atrakcją projekcji będę także spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych - Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech.

W poniedziałek, 28 lutego obejrzymy 3 słowackie filmy, które ukazują codzienne życie i problemy z jakimi zmagają się samotne kobiety oraz rodziny z autystycznymi dziećmi.

Serdecznie zapraszamy na pokazy, to niezwykła szansa na zapoznanie się z ważnymi i ciekawymi filmami, których nie znajdziemy w szerokiej dystrybucji kinowej.

Trailer "Tak daleko, tak blisko"

18 kwietnia 2016 (poniedziałek)
godz. 18:00 - "Nowy Świat", reż. Tereza Michalová, 2015, Słowacja, '29
godz. 18:30 - "Matki i Córki", reż. Ivana Hucíková , 2015, Słowacja, '26
godz. 19:15 - "Tak daleko, tak blisko" reż. Jaro Vojtek, 80'
STARY MANEŻ, ul. Słowackiego 23, Gdańsk Garnizon

WSTĘP WOLNY

"Nowy Świat", reż. Tereza Michalová, 2015, Słowacja, '29
Historia samotnej kobiety żyjącej w opuszczonym domu, zmagającej się z zaburzeniem osobowości i wynikającymi z niego ograniczeniami. Anna stopniowo traci zarówno swój dobytek, jak i nadzieję na powrót do normalnego życia. Jedynymi osobami łączącymi bohaterkę ze światem zewnętrznym jest jej dawny przyjaciel Laco oraz jej kuzynka. Czy ich troska o Annę jest szczera, czy też może obiektem ich zainteresowania jest jej majątek?



Matki i Córki", reż. Ivana Hucíková , 2015, Słowacja, '26
"Matki i córki" to krótkometrażowy dokument o rodzinie złożonej wyłącznie z kobiet - trzech dorosłych i jednej dziewczynki - żyjących w niewielkiej wiosce na północy Słowacji. Film pokazuje codzienne życie matek i córek, które doskonale się znają, kochają, ale też do pewnego stopnia nienawidzą. Ich indywidualne cechy jak i historie życiowe są do siebie bardzo podobne, co nasuwa pytanie w jakim stopniu nasz los dziedziczymy po rodzicach?



"Tak Daleko, Tak Blisko", reż. Jaro Vojtek , 2014, Słowacja, '80
Film ukazuje zwyczajne życie i codzienne problemy, z jakimi borykają się rodziny dzieci autystycznych. Obraz jest oparty na konkretnych, autentycznych sytuacjach, które zestawione ze sobą tworzą ten pełnometrażowy dokument. Film powstał w koprodukcji z organizacją non-profit Andreas, jedyną organizacją na Słowacji, która oferuje rodzinom dotkniętym autyzmem pomoc w diagnozowaniu i radzeniu sobie z chorobą.