stat
PATRONAT

9 listopada 2024 - 10 stycznia 2025, g. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny

8 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

bilety 1-15 zł
Zagęszczanie to słowo, które może najlepiej oddaje to, w jaki sposób najnowszy projekt IS Wyspa lokuje się wobec pojęcia zbioru i jego prezentacji. Rolę odgrywają tu nie tyle skrupulatność, systematyczność, archiwalność, przewidywalność czy zdefiniowany sposób patrzenia, ale raczej subiektywność, otwartość, potencjalność, heterogeniczność i wieloznaczność.

Kolekcja Niemożliwa jest pokazem kolekcji Fundacji Wyspa Progress przełożonym, przeniesionym, doprowadzonym do niemożliwości. Kolekcja zazwyczaj stanowi jedną z pułapek formatu instytucjonalnego. Jej pokaz często buduje definicje, generuje jednoznaczności, systematyzuje dopuszczalne sensy. "Kolekcja niemożliwa" jest wyrazem oporu, wołaniem o zmienność i modalność sposobu pokazu i widzenia. Woła o aktywnego widza, który jej nada nowe życie.

"Kolekcja niemożliwa" to szereg form akumulacji, zbiory prac, kolekcje archiwaliów i książek. To także szereg interwencji i ulotnych zdarzeń zaplanowanych przez kuratorów Wyspy oraz zaproszonych gości. Nie jest to pokaz z gatunku "najlepsze w kolekcji", ale próba sprowokowania nowych odczytań samego zjawiska kolekcjonowania i budowanie minimalnych, indywidualnych sensów pomiędzy pracami i zbiorami.

Przełóż to stwarza możliwość tworzenia pojedynczych narracji. Otwiera przestrzenie nieadekwatności i braku znaczenia, nawarstwia sensy i możliwości. Narracje artystów, instytucji, kuratorów oraz nałożone na nie opowieści zaproszonych gości splatają się w skomplikowany palimpsest, w którym przestrzeń galerii zamienia się rolami z przestrzenią magazynu, biura, pracowni.

Fundacja Wyspa Progress zbiera prace artystów od 1995 roku, jej pierwsza spektakularna prezentacja Kolekcja Sztuki Współczesnej na 1000-lecie Gdańska odbyła sie w 1997 roku. Od tej pory kolekcja rozwija się dzięki darom artystów, bez publicznego wsparcia i poza systemem regionalnych kolekcji sztuki współczesnej. To także kolejny wymiar jej "niemożliwości".

Artysci w kolekcji: Fanny Adler, AZORRO, Jarosław Bartołowicz, Bogna Burska, Centreal, Stanisław Drożdż, Adam Garnek, Izabela Gustowska, Piotr Jaros, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K., Robert Kaja, Kijewski and Kocur, Grzegorz Klaman, Tomasz Kopcewicz, Jarosław Kozakiewicz, Dominika Krechowicz, Kamil Kuskowski, Leszek Lewandowski, Zbigniew Libera, Rene Lucek, Jarosław Modzelewski, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Roland Schefferski, Allan Sekula, Janek Simon, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Andrzej Syska, Grzegorz Sztwiertnia, Tworzywo, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Artur Żmijewski

Kuratorka wystawy: Aneta Szyłak
Współpraca kuratorska: Roma Piotrowska
Goście: Nina Montman, Livia Paldi

Wystawa jest częścią trzyletniego projektu Translate zainicjowanego przez European Institute for Progressive Cultural Policies i finansowanego przez Komisję Europejską. Projekt  w Gdańsku wspiera Baltic Property Trust.


Wernisaż wystawy: 1 sierpnia 2008, godz. 19:00
Prosimy wpisywać się na listę na adres wyspainfo@wp.pl

Przeczytaj także