Protestujemy na dwa sposoby:1. Rozdajemy pacjentom w poczekalniach poradni przyklinicznych ulotki i edukujemy na temat postulatów. Grupy zainteresowanych proszone są o wpisywanie się do tabelki (w weekend poradnie nie pracują- ulotki trafiają tylko do odwiedzających, pracy jest w zasadzie mało)
2. Przemarsz- zaczynamy o 15:45 w piątek przed CMR/szlabanem UCK, przez Skłodowskiej-Curie, pod rektoratem i AGN, po alei Zwycięstwa, Błędnikiem i przez Wały Jagiellońskie do dworca głównego, tunelem na Podwale Grodzkie (Empik), pod Krewetkę, Karmelicką i Heweliusza pod Madison, a dalej do Neptluna (Rajska, Podmłyńska, Pańska, Węglarska, Kołodziejska, Tkacka, Długa). ZAZNACZCIE W ANKIECIE UDZIAŁ- Potrzebuję ilości uczestników do rejestracji w urzędzie
Stanowisko i postulaty Porozumienia Rezydentów OZZLDomagamy się ogłoszenia i formalnego zagwarantowania społeczeństwu reformy ochrony zdrowia, która zapewni:
1. Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat.
2. Likwidację kolejek.
3. Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego.
4. Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia.
5. Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.
Protest głodowy jest konsekwencją braku pozytywnej reakcji rządzących na wszystkie inne, wcześniejsze i bardziej łagodne formy wpływania związków zawodowych na rządzących w sprawie reformy ochrony zdrowia, w tym liczne listy, petycje, stanowiska, manifestacje, jak również obywatelski projekt ustawy
Co stanowi aktualnie największy problem systemu? najniższe w Europie publiczne nakłady na ochronę zdrowia (tylko 4,7% PKB; w innych krajach UEod 6% do 11%)
upokarzające pacjenta i medyka kolejki (pilna wizyta u kardiologa dziecięcego 4 miesiące, oczekiwanie na diagnozę raka piersi jedyne 37 tygodni)
braki personelu medycznego (W Polsce na 1000 mieszkańców mamy tylko
24,6 osób zatrudnianych w sektorze medycznym w tym lekarze 2,2,
pielęgniarki 5,1. Dla porównania w Niemczech 61,4 a we Francji 63,5)
biurokracja (10 minut na biurokrację, a 5 dla pacjenta)
źle wynagradzany personel medyczny (14 zł za godzinę ratowania twojego życia)