stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Projekt Przestrzeń intymna jest poświęcony formom jakie przybiera intymność. Głównym obszarem rozważań jest wystawa, na którą składa się ponad dziesięć prac współczesnych twórców sztuk wizualnych z zakresu rzeźby, grafiki, fotografii, instalacji i form video. Zarysowane w niej wątki rozwijane będą w ramach programu dyskusji, wykładów i oprowadzań.

5 - 23 listopada 2024, g. 10:00

Wstęp wolny

22 czerwca 2024 - 9 lutego 2025, g. 18:00

bilety 15 zł
ulgowy 7 zł
Kluczem do Przestrzeni intymnej użytym w projekcie jest kategoria doświadczenia - cielesnego, psychicznego lub duchowego. Jak zobrazować można takie doświadczenie? Czy jest osadzone we wnętrzu czy na zewnątrz osoby? Jak ustalić granicę tego co intymne? Przestrzeń intymna to przestrzeń własna: cielesna lub wyobrażeniowa. Przestrzeń, w której dokonuje się rozebrane prawdą spotkanie lub przeciwnie - to miejsce izolacji, wyobcowania i oddalenia. Artyści odwołują się do powierzchni ciała, skóry, przestrzeni zewnętrza i wnętrza, otwartej i zamkniętej, cielesnej lub duchowej. Widoki te są intymne, namacalne lub czysto iluzoryczne, skryte, ale dzielone i obnażane przed widzem. Widz odczuje konflikt pomiędzy uporczywym zamykaniem oczu ze strachu przed "szczeliną istnienia" a perwersyjnym przyglądaniem się niecodziennemu widokowi.

Prace stworzone przez artystów zapraszają do odbioru i penetracji wytworzonych przestrzeni z perspektywy obserwatora lub uczestnika. Punkty widzenia są dwojakie: z jednej strony zewnętrzne, pokazujące przemiany intymności we współczesnym świecie, jak i wewnętrzne: osobiste pejzaże indywidualnych przeżyć. Do udziału zostali zaproszeni twórcy różnych środowisk.

Intymności będzie można więc przyglądać się z różnych, indywidualnych perspektyw. Fotografie Agaty Przyżyckiej zapraszają nas na wędrówkę po fałdach i płatkach delikatnej skóry. Praca Iwony Demko wprost zaprasza do zanurzenia się wewnątrz przedstawionego przez nią świata. Bartosz Zaskórski z ironią pokazuje jak poddaje się rytuałowi miłosnego namaszczenia.

Mateusz Grymek oddaje się cały przestrzeni Obecności(Samotności?). Natalia Rybka i Ola Tubielewicz pokazują przestrzenie, które zostały ukształtowane przez osobiste przeżycie. Karolina Kardas powtarza za Cybulskim, że w jej Zamku "zna każdy kamień...". A na koniec nie można przeoczyć performance-u w wykonaniu Magdaleny Mellin, która po raz kolejny wstrząśnie nas swoją intymną ekspresją.

TERMINARZ WYSTAW:
Willa Bergera,Obrońców Westerplatte 24, SOPOT
08.09.2017 - godz. 19.00 Otwarcie wystawy + wykład wprowadzający
09.09.2017 - oprowadzanie kuratorskie cały dzień - start o pełnych godzinach od godziny 12:00 do 19:00 + wykład
godz. 19.00 - PERFORMANCE
10.09.2017 - oprowadzanie kuratorskie cały dzień - od godziny 12:00 do 19:00


Artyści biorący udział:
Iwona Demko / Zuzanna Dolega / Mateusz Grymek / Natalia Rybka / Karolina Kardas / Magdalena Mellin / Agata Przyżycka / Magdalena Romanowska / Ola Tubielewicz / Bartosz Zaskórski