stat
Impreza już się odbyła

Przestrzeń publiczna i prywatna

paź 12-13

sobota - niedziela, g. 11:00

Wstęp wolny
sty 5

niedziela, g. 12:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na cykl sześciu interdyscyplinarnych spotkań na pograniczach filozofii.

Spotkania są zorientowane na relację pomiędzy filozofią, a sztuką, jak i najszerzej rozumianą kulturą: problemy współczesnego miasta, urbanistyki, rola sztuki, problem relacji pomiędzy etyką, a estetyką, filozoficzne tło różnic kulturowych, oraz kształtowanie się tożsamości. Sztuka współczesna pojawia się tu jako istotny komentarz do zagadnień filozoficznych oraz rzeczywistości.

Celem spotkań nie jest dostarczenie komplementarnej wiedzy z zakresu historii filozofii, ani uzyskanie jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania, lecz raczej rozwijanie wrażliwości na problemy filozoficzne, światopoglądowe, polityczne oraz ich obecność w sztuce współczesnej. Kształtowanie krytycznego i twórczego stosunku do otaczającej rzeczywistości, umiejętności dostrzegania i przyjmowania alternatywnych sposobów myślenia i postaw, zwrócenie uwagi na różnice i związki zachodzące pomiędzy procesami i wytworami o charakterze teoretycznym i praktycznym. Przy okazji zostaną przedstawione wybrane zagadnienia filozoficzne, estetyczne, zjawiska kulturowe (pojawią się nazwiska i dziwne zwroty).

Autorki stawiają sobie za cel otwieranie nowych perspektyw i terytoriów myślenia oraz nakreślenie kondycji współczesnego świata, zapoznanie z wieloma różnymi, a jednak często równowartościowymi, interpretacjami konkretnych zjawisk.

Zajęcia warsztatowe są oparte na pracy z tekstami kulturowymi i dyskusji, z elementami wykładu. Kolejne tematy tworzą spójny ciąg myślowy, ale też każdy z nich stanowi zamkniętą integralną całość. Korespondują z aktualnymi wystawami CSW Łaźnia.

Prowadzenie: Ewa Okroy, mgr. filozofii i Elżbieta Okroy, mgr. filozofii


Tematy:

1. Między jednością a pluralizmem. Modernizm, postmodernizm, płynny modernizm. / 09.11.2005, godz.: 17:00

Zajęcia wstępne- nakreślenie tła do dalszych rozważań. Gra z czasem, przestrzenią, historią, kulturą, nauką, tożsamością. Metafora kłącza. Rozpoznanie postawy modernistycznej i postmodernistycznej w kontekście przemian gospodarczo-politycznych oraz ich konsekwencji w życiu społecznym i indywidualnym. Kapitalizm, demokracja i kultura masowa jako wzajemnie się warunkujące i znoszące. Zniesienie podziału na kulturę wysoką i niską. Pytanie o sens i możliwość istnienia awangardy.

2. Pejzaż miejski: miasto w mieście, miasto bez miasta. / 23.11.2005, godz.: 17:00

Dlaczego miasto? Rzut okiem na tkankę miejską i miejsce człowieka w niej, urbanistykę, architekturę, dialogiczną strukturę miasta. Centrum, przedmieście, getto, granice i pogranicza, enklawy, miejsca tranzytowe. Ciągły ruch i traffic jam. „Czwarty wymiar w architekturze” - związek pomiędzy zachowaniem człowieka a otaczającym go układem przestrzennym. Miasto jako odbicie struktur społecznych. Duże miasta: centra kulturowe czy/i „kloaki”? Miasto i cyrk jako obrazy współczesności.

3. Przestrzeń publiczna i prywatna, a polityka głosu. / 7.12.05, godz.: 17:00

Widzialne i niewidzialne. Granice i przejścia. Sacrum i profanum. Przestrzeń męska i żeńska. Kultura zamknięta w języku i symbolu. Przestrzeń publiczna jako medium komunikacji. Przestrzeń prywatna poza komunikacją. W poszukiwaniu własnego miejsca, tożsamości wobec edukacji, habitusu, kapitału kulturowego, przemocy symbolicznej: opór, przystosowanie, powielenie, emancypacja?

4. Disneyworld. Cyberpunk. Nowe media- nowa kultura. (czyli: 3M zamiast M3) / 21.12.05, godz.: 17:00

W jaki sposób nowe rozwiązania techniczne wpływają na percepcję i kreację świata? Pytanie o twórcę, rolę artysty oraz wartość dzieła? Ikonograficzna, fetyszyzująca, homogenizująca i fragmentaryzująca funkcja mediów. Jednym słowem- granice fikcji i rzeczywistości?

5. Praktykowanie wolności. Współczesne mezalianse etyki i estetyki. / 4.01.2006, godz.: 17:00

Mezalians... gdyż dawniej etyka dotyczyła ludu, zaś estetyka była domeną arystokracji. A współcześnie? Analiza wybranych postaw „praktykowania wolności”: dialog, dandyzm, postawa turysty, postawa krytyczna. Zjawisko kampu i abject. Estetyzacja etyki i odpowiedzialność w stałej relacji do Nowego.

6. Mikrofizyka władzy: ciało jako powierzchnia zapisu zdarzeń oraz miejsce rozproszenia „ja”. / 18.01.2005, godz.: 17:00

Ciało i władza, mechanizm panoptyczny. Analiza wpływu władzy pastoralnej na ukształtowanie stosunku do ciała w kulturze śródziemnomorsko-judeochrześcijańskiej. Płeć, seksualność, zdobywanie własnej tożsamości i autonomii. Tabu i ryty przejścia. Funkcjonowanie ciała w przestrzeni fizycznej i medialnej. Strategie wykluczania i oporu. Feminizm.