Przybieżeli do Betlejem - Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy pod patronatem prezydenta Miasta Gdańska.
Wykonawcy:
POLSKI CHÓR KAMERALNY Schola Cantorum Gedanensis
Orkiestra Kameralna Hanseatica
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Jan Łukaszewski - dyrygent
"CICHA NOC"
koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową
w opracowaniu Macieja Małeckiego
W programie kolędy i pastorałki polskie w opracowaniu na chór i orkiestrę smyczkową Macieja Małeckiego. Kompozycje Macieja Małeckiego to propozycja świeżego spojrzenia na tradycyjne polskie kolędy (obecnie funkcjonują bowiem przede wszystkim starsze, przedwojenne opracowania kolęd na chór i orkiestrę oraz np. Stefana Stuligrosza). Należy przy tym podkreślić, iż kompozytor nie dokonał żadnych przeróbek (na styl jazzowy, popowy, rockowy czy inny) - wciąż pozostały one tradycyjnymi kolędami, utrzymanymi jednak w nowoczesnym (ale nie awangardowym), pogodnym, radosnym duchu (klimat muzyki teatralnej, musicalowej - czyli właściwy kompozycjom Macieja Małeckiego).
Lekkość, powiewność i świeżość tego opracowania sprawia, że mogą się one podobać zarówno tym, którzy mają dobre przygotowanie muzyczne, jak i osobom bez muzycznego wykształcenia. Ujęcie harmonicznie, melodyczne i instrumentalne jest zachętą do wspólnego śpiewania.
PROGRAM
Anioł pasterzom mówił
Gdy się Chrystus rodzi
Wśród nocnej ciszy
Lulajże Jezuniu
Niemowlątko na słomie - a cappella - muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska
W żłobie leży
Mizerna cicha
Jezus malusieńki
Hej, w Dzień Narodzenia - orkiestra smyczkowa
Cicha noc
Gdy śliczna Panna
Przybieżeli do Betlejem
Prowadź gwiazdeczko - a cappella - muz.Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska
Mędrcy świata
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Dziś z żywota Panieńskiego - muz. Maciej Małecki, sł. Stanisław Herakliusz Lubomirski
Bóg się rodzi
MACIEJ MAŁECKI (ur. w 1940 r.) - kompozytor, pianista. Studiował w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej kompozycję u Kazimierza Sikorskiego i fortepian u Natalii Hornowskiej. Wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Music w Rochester, USA. Po studiach przez kilka lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem. W latach 70. komponował dla teatru, radia, telewizji i filmu. W następnym dziesięcioleciu porzucił ten rodzaj twórczości na rzecz muzyki koncertowej. W 1993 roku został Prezesem Związku Kompozytorów Polskich i pełnił tę funkcję przez trzy kadencje. Autor wielu kompozycji solowych i kameralnych (m.in. dwóch kwartetów smyczkowych), orkiestrowych (wśród nich dwie symfonie), utworów na instrumenty solo z orkiestrą (m.in. pięciu koncertów), utworów na orkiestrę dętą, pieśni, pieśni chóralnych, utworów scenicznych (opera, dwa balety, dwa musicale), a także muzyki teatralnej, filmowej i piosenek dla dzieci. Laureat nagród i wyróżnień.
POLSKI CHÓR KAMERALNY Schola Cantorum Gedanenis należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Zespół założony w roku 1978 przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 pozostaje pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego. Zainteresowania składającego się z 24 zawodowych muzyków zespołu koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Repertuar chóru zawiera ponad 350 prawykonań, liczne programy oratoryjne, operowe, wykonywane we współpracy z najwybitniejszymi polskimi oraz zagranicznymi zespołami i orkiestrami filharmonicznymi, w tym m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music (Wielka Brytania), Divino Sospiro (Portugalia), Neue Düsseldorfer Hofmusik (Niemcy), Concilium Musicum Wien (Austria). Z Polskim Chórem Kameralnym gościnnie współpracują światowej sławy dyrygenci, wśród nich od wielu lat Eric Ericson, Uwe Gronostay [†], Frieder Bernius i Stephen Layton. Polski Chór Kameralny gości na międzynarodowych festiwalach muzycznych, m. in.: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Ruhr-Festival, Rendez-vous musique nouvelle.Oprócz ponad 60 płyt CD, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych, Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Jedna z ostatnich płyt CD zespołu, Penderecki: Complete Choral Works (DUX 2009), stanowi pierwszą w świecie pełną monografię utworów na chór a cappella kompozytora. Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych Polskiego Chóru Kameralnego jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana".
HANSEATICA jako jeden z najbardziej obiecujących i ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce - od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 - otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją publiczność w Polsce i zagranicą. Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów. Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu. Zespół gościł znaczące postacie świata muzycznego jak wirtuoz fagotu Dag Jensen, Radovan Vlatkovic, Ingo Goritzki, Jean - Claude Gérard, Eugene Indjic, Robert Kabara, Konrad Elser, Andrzej Bauer, zespół Motion Trio oraz dyrygenci Michał Nesterowicz i Janusz Przybylski. Leszek Możdżer czy Sławek Jaskułke - którego płyta z udziałem orkiestry została nominowana do nagrody fonograficznej "Fryderyki" - to jazzmani, którzy regularnie współpracują z tą niezwykle sprawnie poruszającą się w różnych stylistykach orkiestrą. Hanseatica koncertowała na wielu ważnych estradach w kraju i zagranicą; Tonhalle Zurich, Rottweiler Sommersprossen, Musikfestival Seelze, Colosseum w Lubece, estrady Belgii, Luksemburga, Francji, Niemiec i Rosji.
JAN ŁUKASZEWSKI uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego. Współpracuje również jako dyrygent gościnny między innymi: z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz wieloma zespołami w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Schönberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, Castiglioni, Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber. Liczne nagrania dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayerischer Rundfunk, Südwestrundfunk i Westdeutscher Rundfunk oraz dla Telewizji Polskiej i Niemieckiej, a także wiele nagrań CD, MC, LP oraz video najlepiej odzwierciedlają wysoką jakość jego pracy. Poziom artystyczny prowadzonego przez niego Polskiego Chóru Kameralnego wciąż nie przestaje inspirować kompozytorów do pisania dzieł na chór a cappella. Jan Łukaszewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród.