stat

Przyjdź na urodziny Fryderyka Chopina

  • Lokalizacja
  • Bilety
    99 - 119
    Kup bilet

Zapraszamy Państwa na wyjątkowy wieczór z ponadczasowymi kompozycjami Fryderyka Chopina. Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli. Będzie to 215 rocznica urodzin kompozytora. Na tę okazję wybraliśmy dla Państwa przepiękne utwory, dzięki którym będzie można przenieść się w poetycki świat muzyki. Kompozycje Fryderyka Chopina wykonają dla Państwa wybitni pianiści młodego pokolenia, mający na swoim koncie wiele sukcesów i nagród.

Wykonawcy:
Michał Mossakowski fortepian
Kacper Kukliński fortepian
Gdański Kwintet smyczkowy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
F. Chopin - Etiuda E-dur op.10 nr 3
F. Chopin - Mazurki op.33
nr 1 - gis-moll
nr 2 - C-dur
nr 3 - D-dur
nr 4 - h-moll

F. Chopin - Sonata b-moll op.35

I - Grave; Doppio movimento
II Scherzo
III - Marche funèbre: Lento
IV - Finale: Presto

F. Chopin - Polonez As-dur op.53

Wykonawca:
Kacper Kukliński fortepian

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll, op. 11

Wykonawcy:
Michał Mossakowski fortepian

Chopin Ansamble

Michał Mossakowski
Pianista, organista, doktor sztuk muzycznych urodzony w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach, należy do grona najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia.. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem), Narodowego Konserwatorium w Paryżu, a także Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2021 roku w gdańskiej Akademii Muzycznej uzyskał stopień naukowy doktora. Podczas studiów kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów, takich jak: Michel Dalberto, Wojciech Świtała, Włodzimierz Wiesztordt. Studiował również grę na organach w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Jarosława Tarnawskiego.

Ma na swoim koncie liczne recitale solowe, kameralne, koncerty z orkiestrami w Polsce, Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Szwecji, Włoszech, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Występy w wielu prestiżowych salach koncertowych na świecie, takich jak m. in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Gewandhaus w Lipsku, Salle Rémy Pflimlin w Paryżu, Wieener Saal Mozarteum w Salzburgu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, Studio Koncertowe Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna, Filharmonia Narodowa, Bałtycka, Szczecińska, Gorzowska, Pomorska, Wrocławska, Sala Koncertowa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i innych.

Jest zdobywcą czołowych nagród podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, wśród którycyh można wyróżnić m.in.: 48. Festiwal Pianistyki Polskiej (Słupsk, 2014), 7. Nordic Piano Competition w Malmö (Szwecja, 2014), 2. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. L. Godowskiego (Warszawa, 2014), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Salzburgu (Austria, 2016), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Nowym Jorku (USA, 2017), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Hartford (USA, 2017), 11. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (Czechy, 2017), 3. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Livorno (Włochy, 2019), 25. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jeana Françaix w Vanves/Paryżu (Francja, 2022). Za swoje osiągnięcia otrzymał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Występował z wieloma orkiestrami m. in.: Leipziger Symphonieorchester, Orchestre des Lauréats CNSMDP, Orkiestra Symfoniczna Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polska Orkiestra Kameralna Sopot, Orkiestra Kameralna Progress pod batutą takich dyrygentów jak: Jerzy Maksymiuk, Bertrand de Billy, Kai Bumann, Massimiliano Caldi, Gudni Emillssonn, Alexander Humala, Nikolas Krüger, Szymon Morus, Marek Moś, Wojciech Rajski, Zygmunt Rychert, Andrea Sanguinetti.

Występował w różnych formacjach kameralnych z wieloma znakomitymi artystami: Jean-Marc Fessard, Andrzej Wojciechowski, Karol Mossakowski, Diana Ligeti, Maciej Kułakowski, Marcin Zdunik, Tatsushi Fujioka. Jest regularnie zapraszany do prowadzenia warsztatów i kursów pianistycznych dla uzdolnionej młodzieży krajowych szkół muzycznych, a także studentów uczelni artystycznych. Wielokrotnie brał udział w pracach Jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Dokonał także licznych prawykonań kompozycji J. Maksymiuka, M. Magina, T. Escaicha, O. Penarda, K. Falkowskiego, A. Krause oraz własnych transkrypcji.
Od 2015 roku zajmuje się również pedagogiką, jest zatrudniony w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2024 został konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego.

Kacper Kukliński
Kacper Kukliński jest młodym 20-letnim pianistą. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Grą na fortepianie zajmuje się od 6 roku życia. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego I i II stopnia w Gdańsku z wyróżnieniem. Aktualnie studiuje na II roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Beaty Bilińskiej, prof. AM oraz prof. dra hab. Wojciecha Świtały. Od początku swej edukacji muzycznej pracował pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. W latach 2019-2023 uczył się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.

Pianista ma na swoim koncie wiele czołowych nagród na festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno jako solista i kameralista. Występował wielokrotnie w kraju i za granicą zarówno jako solista, kameralista jak również jako solista z orkiestrą. Miał okazję prezentować się za granicą w takich miastach jak: Pekin, Sztokholm, Pampeluna, Bruksela, Paryż, Wilno, Weimar, Mikulov, Toblach. Koncertował też w wielu prestiżowych miejscach w Polsce: Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałac na Wyspie - Łazienki królewskie w Warszawie, Sali Koncertowej i Kameralnej NOSPR-u w Katowicach, Willi Karola Szymanowskiego - Atmie w Zakopanem, w Dworku Chopina w Żelazowej Woli w Szafarni, w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w Akademii Muzycznej w Katowicach, UMFC w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Kaszubskiej, Polskiej FIlharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsk, Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze i wielu innych miejscach.

Artysta spełnia się także w muzyce kameralnej grając i odnosząc sukcesy w duecie fortepianowym, duecie ze skrzypcami, duecie z klarnetem, triu fortepianowym, kwartecie fortepianowym czy kwintecie fortepianowym. Jego zainteresowanie muzyką kameralną jest tak silne, że czynnie współpracuje z wybitnymi młodymi artystami koncertując na estradach wielu prestiżowych salach w Polsce i Europie.

Kacper Kukliński miał zaszczyt licznie występować z różnymi polskimi orkiestrami. Jednym z najważniejszych doświadczeń był występ z orkiestrą NOSPRu w Katowicach. Młody artysta ma w swoim dorobku również występ ze światowej sławy perkusistą i kompozytorem Emanuelem Séjourné, z którym wykonał koncert jego autorstwa na marimbę i ksylofon na warsztatach perkusyjnych w Gdańsku.

Kacper stale doskonali swoje umiejętności uczestnicząc w kursach i warsztatach pianistycznych. Kontakt z wieloma wybitnymi pedagogami znacznie wzbogaca jego rozwój, kształcił się u wybitnych pianistów z całego świata. Współpracował m.in. z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, prof. Anną Prabucką-Firlej, prof. Jurijem Bogdanowem, prof. Alicją Paletą-Bugaj, prof. Vincenzo Balzzanim, prof. Zbigniewem Raubo, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Philippem Giusiano, prof. Krystyną Borucińską, prof. Carlo Palese, prof. Joanna Ławrynowicz-Just, prof. Bogdanem Czapiewskim, dr hab. Pawłem Rydlem, dr Maciejem Gańskim, Prof. dr hab. Aliną Ratkowską oraz innymi,. Współpracował też z uznanymi, czynnie koncertującymi pianistami: Krzysztof Książek, Aleksandra Świgut, Mischa Kozłowski.

Kacper Kukliński od 2015 roku do 2023 był Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał też dwukrotnie stypendium Prezydenta Miasta Gdańska oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatem Stypendium Młoda Polska.

Chopin Ansamble
Chopin Ansamle to zespół specjalizujący się w wykonaniach koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Składa się z wybitnych muzyków trójmiejskiego środowiska muzycznego.
mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
maj'25 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet