stat
Impreza już się odbyła

Przyroda Doliny Samborowo - spacer przyrodniczy z Marcinem Wilgą (Borsukiem)

Zapraszamy na spotkanie z jednym z najciekawszych przyrodników z Gdańska, Marcinem Wilgą (Borsukiem). Na spacerze poznamy letnią odsłonę przyrody Doliny Samborowo, miejsca wyjątkowego dzięki terenom podmokłym oraz leśnej polanie, które to przyciągają różne gatunki ssaków (np. borsuk, lis), ptaków (najmniejszy dzięcioł Europy: dzięciołek, puszczyk czy pełzacz) i płazów. Marcin opowie również o grzybach i roślinach Samborowa.

w każdą niedzielę (do 26.01), g. 12:00

bilety 40 zł
ulgowy 30 zł

w każdy czwartek (od 06.02 do 27.02.2025), g. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny
Spotykamy się o godz. 17.00 w poniedziałek, 10 lipca
pod krzyżem na końcu ul. Abrahama. Wstęp wolny.

Spacer dla seniorów, ale zapraszamy też osoby w młodszym wieku.
W razie deszczu podamy inny termin.
ZAPISY: klub7dwor@gmail.com

Marcin Wilga (Borsuk) jest autorem oraz współautorem ponad 450 artykułów o tematyce przyrodniczej, głównie dotyczących ekologii i ochrony grzybów makroskopijnym Pomorza Gdańskiego, z czego ponad 80 zostało opublikowanych w kilku naukowych periodykach.

Przez 19 lat publikował przyrodnicze felietony na łamach Pisma PG wydawanego na Politechnice Gdańskiej, której jest absolwentem i od niedawna jej emerytowanym pracownikiem. Współpracuje z redakcją kwartalnika Gawron, wydawanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Pomorza. Jako autor oraz współautor opracował kilka książek poświęconych przyrodzie okolic Gdańska, m.in.: Trójmiejski Park Krajobrazowy w czterech porach roku, Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym tom 1 i 2, Szlak Królewski w Lasach Oliwskich, Sopot zielone miasto, Wędrówki przyrodnicze tom 1 i 2, Wędrówki przyrodnicze po okolicach Gdańska, Cuda oliwskiej przyrody. W latach 1987-1998 pracował społecznie w Straży Ochrony Przyrody. Należał do Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP był jego honorowym członkiem) oraz do Nadwiślańskiego Towarzystwa Literackiego 2005 (Sodalitas Litteraria Vistulana A.D. 1490). Od 2013 r. działa w Pomorskiej Komisji Ochrony Przyrody Pomorskiego Porozumienia PTTK jako instru¬ktor ochrony przyrody z ramienia Rady Głównej PTTK w Warszawie. Prowadzi prelekcje o tematyce przyrodniczej, wycieczki terenowe m.in. dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, współpracuje z Ligą Ochrony Przyrody, Europejską Fundacją Ochrony Zabytków oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Uczestnik wielu ekspedycji archeologicznych na Pomorzu. Miłośnik i znawca najstarszej historii Gdańska.

Projekt dofinansowany jest ze środków Gminy Miasta Gdańska w ramach zadania publicznego Gdański Fundusz Senioralny 2021-2023