stat
Wydarzenie już się odbyło

Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu

Fundacja im. Stanisława Flisa Archiwa Pomorskie oraz gdański Oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich organizuje konferencję popularnonaukową pt. "Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu: rola archiwotwórcza i perspektywy wsparcia", która odbędzie się w dniu 17 listopada 2017 r. (piątek) w godzinach 12.00 - 16.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35).

Jest to już druga konferencja z cyklu "Przyszłość pamięci", adresowana do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne, a także dla archiwistów, historyków, regionalistów i innych osób, które korzystają z ich zasobów. Tematem przewodnim pierwszej edycji konferencji było funkcjonowanie archiwów społecznych w naszym regionie oraz zabezpieczanie i udostępnianie ich archiwaliów. W obecnej edycji poruszymy zagadnienia z zakresu gromadzenia zbiorów, działalności dokumentacyjnej oraz wsparcia, na jakie mogą liczyć podmioty prowadzące archiwa.

Konferencja jest również podsumowaniem działań jakie prowadzimy dla pasjonatów historii, kolekcjonerów, archiwistów społecznych i prywatnych w ciągu całego roku. W 2017 był to cykl szkoleń na temat ewidencjonowania zbiorów, w tym dokumentacji archiwalnej typowej (aktowej) oraz specjalnej (fotograficznej, druków ulotnych, audiowizualnej, itp.), konserwacji i zabezpieczenie zbiorów, w tym profilaktyka konserwatorska i praktyczne sposoby zabezpieczenia zbiorów, zwłaszcza fotograficznych, przed zniszczeniem, standardów digitalizacji materiałów archiwalnych, w tym procesu skanowania i obróbki skanów oraz digitalizacji z wykorzystaniem cyfrowych aparatów fotograficznych, prawa autorskiego w udostępnianiu zbiorów, w tym czym jest utwór i jak jest chroniony; prawa autorskiego osobistego i majątkowego, ochrony wizerunku, ochrony korespondencji, otwartych licencji, utworów osieroconych i out of commerce oraz działalności dokumentacyjnej, czyli świadomego gromadzenia dokumentacji będącej źródłem wiedzy na temat współczesnego życia i wydarzeń tworzących historię.