Zapraszamy na Koncert monograficzny Edwarda Pałłasza.
W programie:
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Edward Pałłasz:
Pastor et Magister
De Beata Virgine Maria Claromontana
Trzy pieśni żałobne:
· Jeszcześ, mamuliczko
· Psalm snu naszego
· Epitafium
Et... - światowe prawykonanie
Naucz mnie, Panie
Wykonawcy:
Polski Chór KameralnyJan Łukaszewski - dyrygent W wigilię ostatniej niedzieli wielkiego postu, Niedzieli Palmowej, pragniemy zaprosić Państwa na koncert z kilku powodów wyjątkowy.
Wśród 7 prezentowanych utworów znajdziemy światowe prawykonanie Et dedykowanego naszemu chórowi, którego tekst pochodzi z dwudziestego rozdziału Apokalipsy św. Jana. "Prorocze i apokaliptyczne wizje tekstu ewangelisty domagają się użycia krańcowych środków muzycznych. I tak też uczyniłem. W całej partyturze występuje podział na 12 głosów, a w chwilach kulminacji tych głosów jest aż 24" - pisze Edward Pałłasz.
Gościem honorowym koncertu będzie sam kompozytor. To właśnie wybór skomponowanej przezeń muzyki chóralnej zaprezentujemy słuchaczom w gdańskiej bazylice świętego Mikołaja. W ten sposób wydarzenie wpisuje się w praktykę organizowania przez Polski Chór Kameralny monograficznych koncertów twórców nie tylko polskich, jak Krzysztof Penderecki czy Romuald Twardowski, ale również zagranicznych (Heinrich Poos).
Edward PałłaszUrodził się 30 sierpnia 1936 roku w Starogardzie Gdańskim. Kompozytor. Absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej odbył studia na Politechnice Gdańskiej i Warszawskiej. Współtworzył w 1954 gdański teatr studencki "Bim-Bom". Od 1956 był związany ze Studenckim Teatrem Satyryków w Warszawie. W latach 70-tych wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.
Członek Związku Kompozytorów Polskich; w latach 1979-96 wybierany do Zarządu Głównego. Zasiadał w Komisji Programowej Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (1981-96). Od 1960 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, gdzie w latach 1988-93 i 2003-9 pełnił funkcję prezesa. W 2013 został Przewodniczącym Rady tego stowarzyszenia. Był współzałożycielem Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Towarzystw Naukowych (1980) oraz członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP, Lechu Wałęsie. W latach 1995-98 był dyrektorem Programu II Polskiego Radia. Od 1999 do 2012 był zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.
Laureat wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i zagranicą. Nagrodzony przez Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, przez Prezesa PRiTV za twórczość kompozytorską dla radia oraz przez Ministra Kultury i Sztuki nagrodą I stopnia.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego "Poruszył wiatr od morza".