stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

19 października 2024 - 31 stycznia 2025

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę Marka Sobczyka Psycho/somo/socjo-analiza w Sopocie [Artyście wystarczy sięgnąć po władzę]


Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lutego (środa) o godzinie 18:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny alternatywnej Roberta Brylewskiego (m. in. Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia)z towarzyszeniem Filipa Gałązki i Tomasza Szymborskiego.

Marek Sobczyk: malarz, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. Urodzony w 1955 r. w Warszawie, mieszka tam i pracuje do dziś.

Studiował malarstwo w latach 1975-1980 w pracowni Stefana Gierowskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W obrazach z cyklu dyplomowego przekazał brzydotę i tandetę życia w blokowisku, a szerzej - w Polsce czasów realnego socjalizmu. Spotkało się to z cenzorską ingerencją władz uczelni.

W 1983r. związał się z legendarną już formacją GRUPPA. Artyści Gruppy stylistycznie mieścili się w kategoriach tzw. Nowej Ekspresji czy Nowych Dzikich, popularnych w sztuce europejskiej lat osiemdziesiątych. Tematycznie ich malarstwo było ironicznym komentarzem do ponurej rzeczywistości stanu wojennego. Oprócz wystaw malarskich Gruppa organizowała też odczyty, recytacje wierszy i koncerty, a także wydawała własne pismo Oj dobrze już.

Mimo oczywistej ewolucji, twórczość Sobczyka niezmiennie zasadza się na kumulacji rozmaitych wątków treściowych, odniesień i symboli. Jest grą słów, teorii i sytuacji, przefiltrowanych przez punkt widzenia artysty.

Poza malarstwem Marek Sobczyk tworzy instalacje i obiekty przestrzenne. Pisze teksty teoretyczne i literackie. Stworzył ideę i współpracował przy opracowaniu książki "Andrzej Wróblewski nieznany" (1993), w 1996 r. opublikował "Kurs abstrakcji", w 1997 - "Uproszczenie sztuki", a w 2006 - "Kurs sublimacji" (po rocznym cyklu wykładów w warszawskiej Zachęcie). Od 1990 r. zajmuje się również projektowaniem graficznym i typografią (m. in. pracował w spółce ZAFRYKI z Piotrem Młodożeńcem). Wspólnie z J. Modzelewskim prowadził (1991-1996) prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie.

W ostatnich latach dużo czasu poświęca działaniom obiektywizującym czynności artystyczne. Realizuje projekty: od 1999 r: Sexreligiapolityka, od 2000 r: Tabela: Co? Kto? Czym? Kim?, od 2002 r: Muzeum w cudzysłowie, od 2004 r: Powołanie Nowego Ruchu Społecznego jako dzieła sztuki, od 2006 r: Psycho/somo/socjo-analiza (Kurs analizy).

Marek Sobczyk:

"(...) psycho/somo/socjo-analiza jest wszechogarniająca, jest bardzo ogólna, wszystko pod nią podpada, jest bardzo wygodna, zwłaszcza dla artysty, jako pretekst do zajęcia się wszystkim. Psycho/somo/socjo-analiza jest nierozpoznana. Znana i przywoływana jest psycho-analiza, nieznana jest somo-analiza i socjo-analiza. (zarazem takie ujęcie jest "oczywiste" i powoduje, że nieznane kategorie stają się "znane" w takim konglomeracie-kontekście).

P/S/S-A jest "w ogóle": nie muszę się poruszać, żeby być poruszonym, nie muszę gospodarować, żeby być zagospodarowanym, nie muszę wiedzieć o ja, żeby ja wiedziało o mnie - wygoda i ekonomia "w ogóle".



Wystawa czynna będzie w terminie 5.02-01.03.2009 od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-18:00