Ptaki w mieście Gdyńskie Centrum Filmowe Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Ptaki w mieście jest częścią prowadzonej przez Miasto Gdynia od ponad 20 lat edukacji o ptakach pn. Zapraszamy ptaki do Gdyni. Tym razem zapraszamy do Gdyni ptaki Andrzeja Rabiegi!

Ptaki przywodzą na myśl przeróżne skojarzenia. Wiele gatunków ma na stałe przypisane cechy ludzkie i kojarzą się nam z konkretnymi sytuacjami. Wiemy, że sowa jest mądra, sójka nie może się wybrać za morze, słowik jest ikoną pięknego śpiewu, a kukułka wywróży szybki ślub. Cechą wspólną wszystkich ptaków jest ich wolność - wolny jak ptak, mówimy. I uwielbiamy patrzeć jak ptaki rozkładają skrzydła.

Właśnie wolność ptaków stała się główną inspiracją dla Andrzeja Rabiegi, by zacząć je obserwować, a potem malować. Mówi o sobie, że od zawsze był miłośnikiem przyrody i planował, że na emeryturze przeniesie się za miasto aby oddać się malowaniu ale zbieg okoliczności sprawił, że malować zaczął dużo wcześniej. Świąteczny prezent od żony w postaci farb wodnych, śniadanie przy oknie z widokiem na karmnik dla ptaków w ogrodzie, poczucie wolności twórczej i...

Przez niemal cały lipiec w przestrzeni galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego możemy podziwiać wyjątkową wystawę. Cykl akwarel przedstawiających ptaki jest dziełem gdańskiego artysty Andrzeja Rabiegi, który w niezwykły sposób prezentuje piękno ptaków oraz możliwości farb akwarelowych. Emocje towarzyszące obserwacji ptaków w naturze zostały w tych pracach zaklęte w kolor, detal i formę oraz przestawione w charakterystyczny sposób, który sprawia, że zachwyt nad przyrodą nabiera nowego wymiaru.

A z czym kojarzy się Sroka? Z inteligencją, zamiłowaniem do błyskotek, miastem. Sroka z plakatu wystawy jest bardzo elegancka i zachwyca pięknymi barwami. Na wystawie zaprezentowano jeszcze około 30 innych ptaków, a każdy z nich uskrzydla naszą wyobraźnię.

Andrzej Rabiega - malarz akwarelista, artysta grafik, fotograf. Urodził się w Gdańsku w 1967 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Uczestnik wielu plenerów artystycznych i wystaw, w tym zagranicznych. Ceniony zwłaszcza przez wydawców branży przyrodniczej za niezwykły sposób przedstawiania ptaków. Współpracował niemal ze wszystkimi stowarzyszeniami i organizacjami ochrony dzikiej przyrody, m. in.: Jestem na pTAK, Akcja Bałtycka, Salamandra, Lasy Państwowe, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Czytaj także