10 lutego, w setną rocznicę Zaślubin Polski z morzem, zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance - siedziby głównej NMM na dzień otwarty na wystawie "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków", połączony z oprowadzaniem kuratorskim. Wystawa została przygotowana w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
wtorek, czwartek - niedziela 10.00-16.00
środa 13.00-16.00
10 lutego 1920 w Pucku, nad zamarzniętą zatoką i w siąpiącym deszczu, odbył się symboliczny akt zaślubin Polski z morzem, w którym - mimo niesprzyjającej aury - wzięły udział tłumy przyjezdnych i Kaszubów. Na maszt, po komendzie oficera marynarki Eugeniusza Pławskiego, podniesiona została polska bandera, a generał Józef Haller dokonał ceremonialnego wrzucenia platynowego pierścienia w wody Bałtyku. Bałtyk powrócił do Rzeczypospolitej, a rzeczypospolita powróciła nad Bałtyk. Zaczęto wznosić fundamenty pod budowę Polski morskiej: tworzyły się zręby polskiej administracji morskiej, a wokół Gdyni koncertowała się energia młodego państwa polskiego.
Na wystawie czasowej
"Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków" pragniemy przedstawić zarówno symbolikę i nastrój tego konkretnego dnia - którą przywołują m.in. obrazy Juliana Fałata i Henryka Uziembły - jak też ukazać niezwykłą dynamikę czasów II Rzeczypospolitej. Eksponaty pozwolą zobaczyć nam nie tylko deszczowy Puck sprzed stu lat, ale też przypomnieć sobie, że narodowa duma i suwerenność są zawsze wartościami uniwersalnymi.
Wystawę przygotował zespół kuratorów NMM w składzie: Liliana Giełdon, dr Monika Jankiewicz-Brzostowska i Maciej Maksymowicz. Wystawie towarzyszy katalog "Zaślubiny i co dalej" pod redakcją dr M. Jankiewicz-Brzostowskiej.
Patronat medialny nad wystawą objęły: TVP Kultura, TVP 3Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl.