stat
Impreza już się odbyła

Punky reggae

paź 17

czwartek, g. 19:30

Gdynia,
bilety 60 zł
Kup bilet
mar'25 4

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 199 - 289 zł
Kup bilet
FARBEN LEHRE powstało w 1986 roku. Od tamtego czasu ukazało się 7 płyt studyjnych, min. "Bez pokory", "My maszyny", "Insekty", "Zdrada", "Atomowe zabawki" i "Pozytywka", "Farbenheit", koncertowa "Samo życie" oraz 2 wydawnictwa, mające charakter kompilacji czyli "Garażówka" i "Wiecznie młodzi".
Zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą. Wystąpił, m.in. na festiwalach w Jarocinie w latach 1987-94 (laureat 1990), Auxerre (Francja 2002), Novej Sedlicy i Sninie (Słowacja 2003, 2004). Ponadto zagrał dużą trasę koncertową we Włoszech (m.in. Mediolan, Padwa, Genua, Wenecja, Bergamo'1998) i na Białorusi (1988) oraz dwukrotnie był gościem znanego Flingern Punk Rock Festival w Düsseldorfie. W marcu 2004 FARBEN LEHRE było jednym z trzech głównych wykonawców (obok Habakuka i Proletaryatu), grających na trasie koncertowej Pankregeparty Tour (14 koncertów w całym kraju), zaś w lipcu 2004 grupa zaprezentowała się na dwóch scenach Przystanku Woodstock w Kostrzynie.
Na swoim koncie płocka formacja ma występy u boku tak znaczących formacji jak Exploited, G.B.H., Die Toten Hosen, Vibrators, U.K.Subs, Oi Polloi, Rasta Knast, Dritte Wahl czy Ine Kafe. Na wiosnę 2005 roku zespół był głównym pomysłodawcą oraz jednym z trzech wykonawców (obok Akurat i Happysad) bardzo udanej klubowej trasy koncertowej Punky Reggae live, która zagrała w 17 największych miastach Polski. Razem odwiedziliśmy, min. Warszawę, Łódź, Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław, Lublin, Białystok, Gdynię, Szczecin czy Rzeszów.

koncerty w Trójmieście


11 września 2005 swą premierę miał nowy album "Farbenheit". Wraz z nim płocka grupa wyruszyła w trasę promocyjną, która odwiedziła kilkadziesiąt polskich miast.

Muzyka FARBEN LEHRE jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Najważniejsze utwory w 18-letniej historii to "Helikoptery", "Handel", "Egoiści", "Nierealne ogniska", "Matura 2001", "Rozkołysanka", "Terrorystan" czy "Pogodna".

AKURAT. To niewiarygodne, ale AKURAT w ubiegłym roku zagrał prawie sto koncertów, stając się jedną z najpopularniejszych grup muzycznych środowiska akademickiego. Ich głównym atutem jest własna bezpretensjonalna twórczość, wymykająca się wszelkim klasyfikacjom.

Recenzenci mają z nimi nie lada kłopot. Jedni przywołują legendy reggae (Daab i Gedeon Jerubal) a nawet UB40. Inni widzą w nich spadkobierców Mr.Zooba lub Kazika i Kultu. Fakt faktem, że wypracowali własny rozpoznawalny już styl. Tym co zdecydowanie ich wyróżnia wśród konkurencji to to, że nie "cierpią za sztukę". W ich muzyce jest ogromny ładunek pozytywnej energii i radości grania. Sami nazywali kiedyś swą twórczość poezją "ska-kaną". Trudno o bardziej trafne określenie. Z jednej strony grają rock z dużą domieszką muzyki ska. Z drugiej strony ich przewrotne teksty to zgrabne, nie pozbawione dystansu i humoru "wierszyki" opisujące rzeczywistość, tę dużą i małą. Żeby było jeszcze ciekawiej w ich repertuarze trafiają się również piosenki napisane do wierszy Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima.

Grupa AKURAT powstała w Bielsku-Białej, w listopadzie 1994 roku. Założyli ją uczniowie i studenci o różnych planach zawodowych - graficy, filmowiec, aktor i dwaj muzycy "po szkole". Od tego czasu skład, zmienił się w niewielkim stopniu i dzisiaj zespół tworzą - Tomasz Kłaptocz (śpiew, trąbka), Piotr Wróbel i Wojciech Żółty (gitary), Przemysław Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Łukasz Gocal (perkusja). Ich zawodowa kariera rozpoczęła od kilku amatorskich przeglądów, na których zdobywali nagrody (Bielsko, Andrychów). Nieco później trafili na Przystanek Woodstock w Żarach gdzie grali trzykrotnie (1998, 1999, 2001). Potem zaliczyli kilka innych festiwali - m.in. Hunter Fest, Przystanek Olecko, FAMA, Regałowisko czy czeskie Mish & Mash Party i Skateboard Fest - i zagrali dziesiątki koncertów.

W 2001 roku nagrali pierwszy album "Pomarańcza" (Universal), który zawiera m.in. ich późniejsze przeboje: "Hahaczyk", "Espania", "Droga długa jest" i "Lubię mówić z Tobą". Kolejną płytę pt. "Prowincja" wydali własnym sumptem i mimo "pantoflowej promocji" rozeszła się ona w ilości 5000 egzemplarzy. Dwie pochodzące z niej piosenki - "Wiej-ska" i "Do prostego człowieka" - gościły na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych. AKURAT to już w pełni profesjonalna grupa, która nic nie straciła ze swej młodzieńczej witalności. Zespół gra ostrzej niż na początku, zdecydowanie rockowo, jednak nadal sięga po figury rytmiczne rodem ze ska i reggae. Charyzmatyczny wokalista, świetnie brzmiące dęciaki, rasowi gitarzyści i sprawna sekcja rytmiczna stanowią dzisiaj o sile zespołu, który wiosną 2006 roku wyda swój nowy album pt. "Fantasmagorie" - album, o którym, bez wielkiego ryzyka, można powiedzieć, że wprowadzi ich na salony polskiej sceny muzycznej.

ZABILI MI ŻÓŁWIA. Zespół powstał w połowie 1997 roku w małej miejscowości koło Bielska-Białej - Mazańcowicach. Został założony przez grupę przyjaciół, których połączyła wspólna pasja grania muzyki. Pierwszym koncertem okazał się występ w Szkole Podstawowej w Mazańcowicach w maju 1999 roku.

ZABILI MI ŻÓŁWIA gra muzykę, której nie da się jednoznacznie "zaszufladkować" w konkretnym gatunku muzyki - muzycy umiejętnie łączą ze sobą dźwięki w klimatach ska, reggae oraz punk, co w praktyce daje bardzo ciekawy efekt.
W październiku 1999 roku ZABILI MI ŻÓŁWIA po raz pierwszy zarejestrował swój materiał demo, na którym znalazły się m.in. utwory: "Kwiatek", "Być człowiekiem", "Serce Ogrodu" czy "Starzec". W lutym 2001 została nagrana pierwsza płyta, zatytułowana "Akt I". Wydaniem i dystrybucją zajmował się sam zespół. W maju 2005 grupa rejestruje nowy materiał promocyjny, stanowiący zapowiedź drugiej płyty. Realizacji trzech nagrań: "Wiosna", "Barykady" i "Dlaczego" dokonał Tomasz Zborek w bielskim studiu
Media-Art. Utwory te trafiły do wielu rozgłośni radiowych oraz do internetowych serwisów mp3, gdzie szybką osiągnęły wysokie miejsca pod względem ściągalności w swoich kategoriach.

ZMŻ to przede wszystkim niespożyta energia i spontaniczna radość grania, szczególnie zauważalna podczas występów grupy "na żywo". Do ważniejszych koncertów zagranych dotychczas przez ZABILI MI ŻÓŁWIA trzeba zaliczyć: Winter Reggae w Gliwicach (2002), Centralny finał WOŚP w Warszawie (2004), koncert w stołecznym klubie Stodoła (luty 2004, min. z zespołami Habakuk i Daab) oraz występ na festiwalu Nie Zabijaj w Starym Oleśnie, w lipcu 2005.

***

Bilety: (przedsprzedaż/dzień koncertu): 21/25 PLN
zagrają: Akurat + Farben Lehre + Zabili Mi Żółwia
przedsprzedaż biletów:
Gdańsk: Empik Megastore, Podwale Grodzkie 8
Gdańsk: Klub Parlament, ul. Św Ducha 2
Gdynia: Interton, ul. Abrahama 41
Gdynia: Music Shop, ul. Świętojańska 100