stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Stół jest symbolem domu, gościnności, czasu spędzanego w rodzinnym lub przyjacielskim gronie. Inaczej było w okresie pandemii, kiedy dominowało poczucie niepewności, zatrzymania, często samotności... W kontekście kryzysu na polsko-białoruskiej granicy symbolika stołu i tradycyjnej polskiej gościnności powracają, generując szereg trudnych pytań, które postaramy się zaadresować w trakcie spotkania.

5 stycznia - 23 lutego 2025, g. 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Jakiś czas temu Anda Rottenberg wyszła z inicjatywą zbierania od przyjaciół przepisów na proste, często przygotowywane "z niczego", dania. Jej pomysł spotkał się z żywym odzewem i doprowadził do wydania książki "Kuchnia towarzyska i uczuciowa". Rozmowa Magdaleny Grzebałkowskiej z pomysłodawczynią książki będzie pretekstem do zwierzeń o kuchni, o przyjaźni, o sztuce, ale i - w szerszym kontekście - o tym, o czym dziś przy stole często rozmawiamy: o gościnności nie tylko w sensie zaproszenia do własnego domu, ale o naszej otwartości na innych w ogóle.

Rozmowie o wspólnym stole towarzyszyć będzie akcja przygotowana przez Instytut Kultury Miejskiej, Teatr Szekspirowski i Stowarzyszenie Trójmiejska Akcja Kobieca. Zależy nam, aby w realny sposób okazać gościnność i wsparcie kilku wielodzietnym rodzinom z Afganistanu, dla których domem może wkrótce stać się Trójmiasto. Zachęcamy do zakupu biletów-cegiełek na spotkanie - dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz rodzin i ułatwi im osiedlenie się w Polsce.

Ważną rolę w całej inicjatywie odegra Anna Orbaczewska. Artystka zaprezentuje dwanaście talerzy stworzonych specjalnie na tę okazję, w nawiązaniu do symboliki stołu i pustego nakrycia. Każdy z nich będzie wyjątkowym dziełem sztuki, a cały dochód z ich sprzedaży również zostanie przekazany na wsparcie rodzin z Afganistanu.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Grzebałkowska.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc - prosimy o wcześniejszą rejestrację na wydarzenie:
https://app.evenea.pl/event/pustemiejsceIKM.

Anda Rottenberg (1944) - absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego (1970). Autorka licznych wystaw, między innymi Rzeźba w ogrodzie (1988), Gdzie jest brat twój, Abel? (1995), Warszawa-Moskwa 1900-2000 (2004), Obok. Tysiąc lat historii w sztuce (2011), Postęp i higiena (2014) oraz książek, w tym Sztuka w Polsce 1945-2005 (2006), Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80. (2009), autobiografii Proszę bardzo (2009). Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się wywiad rzeka (przeprowadzony przez Dorotę Jarecką) Rottenberg. Już trudno (2014) i dziennik z lat 2015-2016 pod tytułem Berlińska depresja (2018). Prowadzi dział kultura w magazynie "Vogue Polska".

Magdalena Grzebałkowska - rocznik 1972, reporterka. Autorka książek: "1945. Wojna i pokój", "Komeda. Osobiste życie jazzu", "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia" oraz biografii Jana Twardowskiego, Tomasza i Zdzisława Beksińskich.

Anna Orbaczewska - ur. 1974, malarka, rysowniczka, projektantka. Absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swoich pracach porusza temat złożonych relacji pomiędzy członkami rodziny, a także emocjonalności i seksualności kobiet. Jej rysunki na papierze oraz na talerzach w wymowny sposób, przy użyciu prostych środków, poruszają ważne problemy związane z codziennością, związkami z partnerami oraz dziećmi, jak i z głębszymi sferami świadomości. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji NOMUS Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku.

Informacja o biletach

Zamiast biletu wstępu, zachęcamy do zakupu cegiełki na:
https://app.evenea.pl/event/pustemiejsceIKM