Pytania o publikację artystyczną - wykład Georga Schöllhammera
Instytut Sztuki Wyspa, Alternativa oraz wydawnictwo Alternativa Editions, zapraszają na wykład wybitnego specjalisty w dziedzinie publikacji o sztuce, Georga Schöllhammera.
Instytut Sztuki Wyspa 18 stycznia 2011, godz. 19:00
I piętro, przestrzeń Habeas Lounge
Wykład w języku angielskim.
Pytania o publikację artystyczną
"Magazyny artystyczne zajmują centralną pozycję w obszarze pomiędzy produkcją, dyskusją a krytyką sztuki. Reprezentując i poddając pod dyskurs tak różne pola działania, magazyny trafiają zarówno do wyrobionego, szukającego specjalistycznej, skonkretyzowanej wiedzy czytelnika, jak i do szerszego grona odbiorców. Magazyn poświęcony kulturze i sztuce, stanowi dziś unikalną platformę medialną, służącą do odzwierciedlania relacji pomiędzy sztuką a teorią oraz pomiędzy sztuką a publicznością; jak również zajmuje się zagadnieniami związanymi z praktyką artystyczną i pracą teoretyczną.
Programem documenta 12 magazines wkroczyliśmy w dialog z czasopismami artystycznymi z całego świata. Sposoby, poprzez które odbywał się ten dialog, mogą być rozumiane w kontekście powiązań pomiędzy działaniem w lokalnych uwarunkowaniach, a ponadnarodowymi aspiracjami wydawców. Rozmiar mediów miał mniejsze znaczenie niż jego odpowiedniość. Projekt zatem działał wśród mediów o różnych rozmiarach i o różnej strukturze; poczynają od mikropublikacji, z relatywnie mniej znanych obszarów językowych, po wiodące międzynarodowe magazyny. Naszą aspiracją było przekształcenie projektu w platformę transferu i konsolidacji specjalistycznej wiedzy. Wykład w IS Wyspa będzie dotyczył trudności i pułapek takiego przedsięwzięcia.", Georg Schöllhammer
Georg Schöllhammer jest teoretykiem kultury, wydawcą i kuratorem, mieszka w Wiedniu. Od 1995 roku prowadzi wiedeński magazyn artystyczny Springerin - Hefte für Gegenwartskunst. W latach 2004-2007 redaktor naczelny documenta 12. Stoi na czele austriackiego biura Tranzit.at, prowadząc międzynarodową grupę badawczą "Local Modernities - Architecture at the Margins of the Soviet Empire" (projekt Frankfurt/Wiedeń) oraz "Sweet Sixties" (Stambuł/Erywań/Zagrzeb) a także przewodniczy The Július Koller Society z Bratysławy. Schöllhammer zasiada w radach nadzorczych Erste Fundation i Kontakt, The Art Collection of Erste oraz w radzie artystycznej Steirischer Herbst Festival w Grazu. Członek korespondent Secesji w Wiedniu.
Spektrum wystaw, z udziałem Georga Schöllhammera obejmuje min. "Moments", "SovjetModern" (AZW Wiedeń, 2011), "L'Internationale" (Vanabbemuseum, Eindhoven; MACBA, Barcelona; Moderna galerija, Lublana i MuHKA, Antwerpia), Manifesta8 (Murcja i Kartagena, 2010), KwieKulik (BWA Wrocław, 2009), 6th Gyumri International Biennial of Contemporary Art (Gyumri, 2008), documenta 12 (d12 magazines, Kassel, 2007), Kontakt, Museum of Modern Art Ludwig Foundation (Wiedeń) oraz Museum of Contemporary Art (Belgrad) w 2006r.
Projekt realizowany w porozumieniu z Austriackim Forum Kultury, Dolnośląskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz BWA Awangarda Wrocław.