Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Rabin Maharal i Golem (3 opinie)

teatr uliczny
czas trwania:
60 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
5.6
5 ocen
Twoja ocena to: 5
Asocjacja 2006, Poznań
Rabin Maharal i Golem

Przedstawienie opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema, wymyśloną przez Macieja Rembarza. Prezentują ją Asocjacja z premedytacją miesza sacrum i profanum, to, co zmyślone z faktami, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą odległu261 przeszłość teraźniejszością ludzką ułmność z porywami wielkości. Najważniejszym jej wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, które zawarte są w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg, i Szatan.

Spektakl dzieje się tu i teraz. Podkreśla to, manifestują współczesną ekspresję ludzką i nowoczesną technologię lekceważąc historyczny kostium i folklor, stylizacje językowe, wyobraźnią (centaur w roli Jeźdźca Apokalipsy, Anioł Śierci bardziej przypominający fantazję na temat maszyny wojennej niż renesansowe wyobrażenia). Przedstawienie stara się jednak zachować wiarygodność w odniesieniu do bohaterów opowieści, wydarzeń historycznych i - traktowanych też jak fakty z dziejów - legend.

Maharal
Juda Loew ben Bezalel, znany jako Maharal, urodził sięw Poznaniu w 1525 r. w rodzinie słynnej we wspólnocie żydowskiej z kilku pokoleń rabinów i uczonych. Jest uważny za jednego z największych znawców Talmudu, filozofii żydowskiej i mistyki. Przydomek Maharal - MaHaRaL - jest akronimem wyrażenia Moreinu ha-Rav Loew - Nasz Nauczyciel Rabbi Loew. Od 1553 r. pełnił funkcję rabin krajowego Moraw. W 1588 r. został rabinem Pragi, gdzie założył akademię talmudyczną i nauczał w istniejącej do dziś synagodze Staronowej. W 1592 r. z cesarzem Rudolfem II wiódł dysputy o kabale, mistycyzmie żydowskim i alchemii. W tym samym roku wrócił do Poznania, gdzie wybrano go naczelnym rabinem miejscowej gminy żydowskiej. Tam też napisał swoje najbardziej znane dzieł. Z pobytem Maharala w Poznaniu wiązała się też legenda o tym, jak z rą Anioł Śmierci (jednego z wcieleń Szatana) wykradł i zniszczył listę osób skazanych na rychłą zagładę Pod koniec życia Juda Loew ben Bezalel wrócił do Pragi, gdzie zmarł w 1609 r. Jego grób na praskim cmentarzu żydowskim do dziś otaczany jest czcią współwyznawców; jego traktaty są wciąż wydawane i czytane.

Osoba Maharala związana jest z legendarną postacią Golema, glinianego fantomu, który rabin, wykorzystują mistyczną magiczną i ezoteryczną wiedzę miał ożywić przez włażnie w jego usta zwitka papieru z napisem emet - ʿprawdaʾ

----
Asocjacja 2006
Asocjacja 2006 wywodzi się z założnej w 1992 r. przez Jarosława Maszewskiego Asocjacji Koła Graniastego, definiowanej przez zmarłego charyzmatycznego pedagoga ASP i twórcę jako "pospolite ruszenie artystów".

Asocjacja w ciągu lat swojej aktywności realizował idee teatralne, pomysł, widowiskowe projekty proponowane przez artystów i studentów związanych z Pracownią Zjawisk Teatralnych poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1996 do 2004 r. artyści Koła Graniastego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" corocznie prezentowali akcje uliczne i parady, takie jak: "Piotr i Paweł, "W samo południe", "Renovatio Imperium Romanum", "Sieć dobrych emocji", "Orszak Ottona III" i inne. Asocjacja Koła Graniastego występował m.in. na Expo w Hanowerze oraz w Berlinie z "Akcją szarych Klownów" Piotra Tetlaka, który od 2003 r. kieruje pracami Asocjacji.

W 2006 r. dr Piotr Tetlak, przy wsparciu Lecha Raczka i Ewy Tetlak, tworzy nową formację, która jest reinkarnacją "pospolitego ruszenia artystów". Jest to już grupa o szerokim działaniu zawodowym w projektowaniu scenografii, obiektów scenicznych i widowiskowych, a także pełnowymiarowych spektakli teatralnych, wystęująca jako Interdyscyplinarna Grupa Teatralna. Formacja stworzył efektowne widowiska wielkogabarytowe (z użciem dźigów, motorówek, specjalnie konstruowanych platform i obiektów mobilnych), zrealizował spektakle plenerowe, np.: "Wyprawa", "Rabin Maharal i Golem", "Bestiariusz zamkowy", oraz akcje, pochody i parady: "Parada szarych clownów", "Imieniny Ulicy ś. Marcin" w Poznaniu 11.11, "Piotr i Paweł, "Pretoriom" - śięo patronów miasta Poznania.

Z Asocjacją2006 stale współpracują m.in.: Lech Raczak - reżyser, muzycy - Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, poeta Maciej Rembarz, aktor Paweł Stachowczyk, a także plastycy: Martyna Stachowczyk, Ewa Tetlak, Karolina Grzeszczuk, Kinga Sulka, Jakub Psuja, Piotr Tetlak, Wawrzyn Reichstein, Krzysztof Urban oraz wiele grup performatywnych, aktorskich, szczudlarzy i brygada sceny.

Recenzja Trojmiasto.pl