Promocja książki "Radio Solidarność w Trójmieście", połączona ze spotkaniem z autorem - Maciejem Pawlakiem, odbędzie w Muzeum Miasta Gdyni w czwartek (19.03.2015) o godzinie 17:30.
Spotkanie poprowadzi Aleksander Gosk.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa sprzętu radiowego używanego przez podziemne struktury Solidarności.
Wstęp wolny.
O książce:
Spór z władzami komunistycznymi o dostęp Solidarności do radia i telewizji trwał przez cały okres legalnej działalności Solidarności, od sierpnia 1980 roku do wprowadzenia stanu wojennego. Paradoksalnie, właśnie w stanie wojennym, w czasie największego terroru powstało wolne radio, podziemne wprawdzie, nadające audycje krótkie, ale działające w kilkudziesięciu miastach kraju. W niektórych z nich, tak jak w Trójmieście, przez cały czas, aż do okrągłego stołu.
Trójmiejskie Radio Solidarność Gdańsk było szczelnie zakonspirowane przez lata, nawet po upadku PRL zostało "w podziemiu", tak na wszelki wypadek. Dopiero ta książka odtajnia jego działalność...
O autorze:
Maciej Pawlak urodził się 1955 roku w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. W latach 1979-1992 pracował w WPRD w Gdańsku jako kierownik budów. W 1993 zatrudniony w Drogomet Sp. z o.o. Od końca lat 70. współpracownik trójmiejskich środowisk opozycyjnych. Rozpracowany przez Wydział III KW MO w Gdańsku w ramach SOS "Warszawiak". W sierpniu 1980 uczestnik strajku solidarnościowego w WPRD, a od września tego roku przewodniczący Koła Solidarności w Kierownictwie Grupy Robót nr 1 w tym zakładzie.
14 grudnia 1981 uczestnik strajku w Bazie WPRD przy ul. Żaglowej, a w dniach 15-16 grudnia współorganizator obrony bramy nr 3 w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej. Po pacyfikacji strajku zatrzymany w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim, skazany na 3 miesiące i zwolniony z pracy. Od stycznia 1982 współpracownik Mariana Terleckiego. Do roku 1989 działał w tajnych strukturach Radia Solidarność.
Po roku 1989 wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001), w roku 2009 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.