stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 24

niedziela, g. 13:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 1-20 zł
Jak wyglądają i do czego służą radioteleskopy? Czy można przy ich pomocy usłyszeć pierwszą gwiazdkę, odkryć nieznane planety i nawiązać kontakt z obcą cywilizacją? I co do tego wszystkiego ma słynny agent 007? O tym będzie się można przekonać 16 grudnia o godz. 19:00 odwiedzając Facebooka lub kanał YouTube Hevelianum gościem kolejnego odcinka z cyklu Nauka Mówi będzie Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

O radioteleskopach, urządzeniach służących do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych, było niedawno głośno za sprawą katastrofy w portorykańskim Arecibo. W sierpniu tego roku tamtejszy radioteleskop został przeznaczony do rozbiórki, ale runął zanim rozpoczęły się prace. Instalacja ważąca 900 ton zerwała się z masztów i zniszczyła znajdującą się pod nią ogromną czaszę. Imponujące rozmachem i przeznaczeniem konstrukcje robiły od zawsze duże wrażenie. Czym właściwie są te urządzenia i co można dzięki nim odkryć?

Do rozmowy o radioteleskopach i badaniach sygnałów z Kosmosu, Hevelianum zaprosiło radioobserwatora i popularyzatora astronomii, Sebastiana Soberskiego. Kolejny odcinek z cyklu Nauka Mówi zostanie opublikowany w środę, 16 grudnia o godz. 19:00 na Facebooku i YouTube.

Sebastian Soberski jest kierownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwatorem w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii UMK w Toruniu. Zajmował się badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Popularyzator astronomii; od 1995 roku współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci prowadząc między innymi wykłady, warsztaty i pokazy nieba dla młodzieży objętej programem Funduszu. Współautor cyklicznego programu telewizyjnego Obserwatorium oraz serii programów internetowych Niebo na dłoni i Urania TV. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Współautor projektu Voices Of The Cosmos.
  
Nauka Mówi to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Gościem wrześniowego odcinka był neurobiolog dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, październikowego Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, a listopadowego prof. Konacki, który opisywał egzoplanety. W grudniu Hevelianum ponownie zaprasza w daleką, kosmiczną podróż