Opowieść o życiu wielkiego artysty została wzbogacona o fabularyzowane sceny przeplatane komentarzami wybitnych historyków sztuki: Antonia Paolucciego, Vincenza Farinelli i Antonia Natalego. Odwiedzimy 20 miejsc i zobaczymy 70 dzieł sztuki, z czego ponad 30 to najsłynniejsze i najbardziej reprezentatywne dzieła Rafaela.
Niewielu artystów w dziejach sztuki miało tak bogate życie, jak Rafael Santi. Zmarł w wieku zaledwie 37 lat, a mimo to potrafił pozostawić niezatarty ślad w historii sztuki. Jego ojciec Giovanni Santi był malarzem i intelektualistą na dworze Federica da Montefeltro w Urbino i prawdopodobnie też osobą, która zainspirowała i wykształciła syna. W wieku 17 lat Rafael wszedł na salony i doskonale poradził sobie w kręgach towarzyskich Urbino, a potem Florencji i Rzymu. Zawsze uprzejmy, elegancki, nienagannie ubrany i skromy potrafił zaskarbić sobie łaski możnych, od których zależały zamówienia na dzieła sztuki mające ozdobić ich pałace, wille i kościoły. Wędrówkę po życiu artysty rozpoczynamy od domu rodzinnego w Urbino, gdzie Rafael jako dziecko nauczył się pierwszych rudymentów sztuki, a następnie przenosimy się do Palazzo Ducale, gdzie w młodości po raz pierwszy nawiązał kontakt z wielkimi arcydziełami epoki.
Następnie oglądamy Florencję, gdzie tworzyli w tym samym czasie starsi mistrzowie epoki: Leonardo da Vinci i Michał Anioł, a gdzie Rafael malował swoje słynne Madonny. Opowieść kończy się w Rzymie - mieście, które konsekrowało sztukę przez związek z religią. W Watykanie film pokazuje najsłynniejsze dzieła artysty: freski w Stanzach Watykańskich, Madonnę di Foligno, Koronację Matki Boskiej i inne. Oglądamy także wnętrza Pałacu Apostolskiego i Kaplicy Sykstyńskiej upiększone talentem Rafaela.