Rajd Pomorski Kluka Chojnice Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rajd Pomorski Kluka

Rajd Pomorski Kluka to największa impreza turystyczno-rekreacyjna w województwie, która jednocześnie integruje środowiska miłośników krajoznawstwa oraz promuje atrakcje Pomorza. Ponadto, organizatorzy angażują do działania grupy młodzieżowe, celem kształcenia przyszłych animatorów i przewodników turystycznych. Tegoroczna, XVIII edycja, odbędzie się w terminie 14-18 czerwca w gminie Chojnice, a wytyczone trasy przebiegać będą przez obszary o urzekającym pięknie krajobrazu i przyrody oraz z ciekawymi obiektami architektury.

Relacja z imprezy

Każdego wieczoru przy gitarze, ognisku i kiełbaskach można będzie się wymienić wrażeniami z trasy, poznać ciekawych ludzi oraz poznać miejscowy folklor. W czasie rajdu odbywać się będzie wiele konkursów krajoznawczych z nagrodami, marsze na orientację i gry terenowe.

Historia Kluki

Jesienią 1999 roku w czasie obrad Zarządu Gdańskiego Oddziału PTTK zrodziła się myśl, by stworzyć sztandarową imprezę turystyki kwalifikowanej. Zespół organizacyjny na czele z przyszłym pierwszym komendantem stworzył założenia i ramy Rajdu Kaszubsko - Pomorskiego "Kluka". Impreza w założeniu coroczna, miała promować pomorskie regiony na trasach pieszych i rowerowych. Na pierwszej "Kluce" uczestnicy wyruszyli na trzy trasy piesze i trasę rowerową z pełnym ekwipunkiem, z plecakiem na plecach. Od następnej edycji uczestnicy poruszają się po trasach "na lekko", a ich bagaże podążają samochodem za turystami. W zależności od charakteru terenu pojawiała się też trasa kajakowa lub przygodowa.

Co robimy na Kluce?

Kluka jest wydarzeniem skierowanym do miłośników aktywnego wypoczynku, zarówno rekreacyjnego jak i długodystansowego. Każdy dzień to szczegółowo zaplanowane trasy piesze, rowerowe czy kajakowe, zróżnicowane pod kątem długości i czasu trwania. Organizatorzy opracowują trasy pod kątem odbiorców - dla dzieci, rodzin młodzieży i dorosłych. Nad przebiegiem rajdu czuwają doświadczeni przewodnicy oraz pasjonaci turystyki krajoznawczej.

Transport i noclegi

Dojazd na miejsce rozpoczęcia Rajdu odbywa się we własnym zakresie, ale istnieje możliwość dotarcia dodatkowo płatnym "Klukobusem" - autokarem zamówionym specjalnie dla uczestników Rajdu. Jako bazę Rajdu wykorzystywane są szkoły, w których nocleg odbywa się w salach lekcyjnych lub na sali gimnastycznej, na własnym sprzęcie (karimata, śpiwór). Dla zainteresowanych istnieje możliwość rezerwacji kwater prywatnych w miejscowościach, w których jest baza Rajdu.

Podczas trwania wydarzenia będzie zmiana miejsca bazy noclegowej, w związku z powyższym organizatorzy zapewniają nieodpłatny transport bagaży między poszczególnymi lokalizacjami.

Wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie (udostępniamy czajniki bezprzewodowe i miejsce do przygotowania posiłku - stołówka) Organizatorzy każdego dnia wieczorem zapewniają ciepły posiłek przy ognisku (kiełbaska, bigos, grochówka, itp.) Często władze lokalne przygotowują poczęstunek np. ciasta, lokalne specjalności.

Dlaczego warto być na Kluce?

Kluka jest idealną okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu natury i przyrody. Organizatorzy zapewniają jednoczesną możliwość odpoczynku jak i aktywnego odkrywania przepięknych terenów naszego województwa

Opłaty:


Szczegóły wydarzenia na stronie Rajdu Kluka

Organizatorzy:
Oddział Gdański PTTK, ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
Klub Turysty "Alpino" przy Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku
Klub Turystów Pieszych "Bąbelki"