CZYM JEST METODA FELDENKRAISA?
Metoda Feldenkraisa opiera się na niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie, możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój naszego potencjału. W Metodzie Feldenkraisa ruch, (który najłatwiej podlega świadomej kontroli) wykorzystywany jest jako środek do tego rozwoju. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju swojego potencjału poprzez ruch.
Dwudniowy warsztat dla wszystkich ciekawych siebie, pragnących odnaleźć lekkość i przyjemność w ruchu. Także tych, którzy być może nie odnaleźli się w innych formach ćwiczeń, ale czują potrzebę i ciekawość ruchu.
Ruchu przyjemnego, przyjaznego i zdrowego. Nie nastawionego na rywalizację, na dopasowanie się do tempa i zakresu wymyślonego przez innych. Ruchu, którego sami świadomie jesteśmy autorami i obserwatorami.
Ruchu, w którym uczymy się jak dbać o siebie.
CO CZEKA CIĘ NA WARSZTACIE?
Ręce, klatka piersiowa i kręgosłup
Czy wiesz że to co robisz z ogonem (czyli kością ogonową samym końcem kręgosłupa) ma wpływ na tak codzienny i wcale nie banalny ruch jak sięganie ręką w górę np by ściągnąć coś z górnej półki. Czy wiesz, że gdy unoszenie ręki by się np uczesać wiąże się z ruchem łopatki, której z kolei pozycja jest związana z pozycją klatki piersiowej, kręgosłupa, miednicy.
Na tym warsztacie przyjrzymy się temu jak ręce są funkcjonalnie połączone z klatką, kręgosłupem, miednicą. Ich sprawne działanie zależy od współpracy wielu elementów. Uwiadomienie sobie tego i doświadczenie pozwoli poruszać się łatwiej i lżej. Jednocześnie odkrywamy że jest więcej niż jedna, jedyna ścieżka, że mamy wybór.
To warsztat dla wszystkich ciekawych siebie, pragnących odnaleźć lekkość i przyjemność w ruchu. Także tych którzy być może nie odnaleźli się w innych formach ćwiczeń, ale czują potrzebę i ciekawość ruchu. Ruchu przyjemnego, przyjaznego, zdrowego. Nie nastawionego na rywalizację na dopasowanie się do tempa i zakresu wymyślonego przez innych. Ale ruchu, którego sami świadomie jesteśmy autorami, obserwatorami. Ruchu, w którym uczymy się jak dbać o siebie.
Warsztaty są dla wszystkich chętnych, początkujących i tych, którzy już Metodę znają. Dla tych, którzy robią to dla lepszego poznania siebie , własnego rozwoju czy poprawy swojej sprawności i ruchomości i zdrowia. Warsztaty Metodą Feldenkraisa są dla osób ciekawych siebie, chcących wykroczyć poza to co dotychczas znane.
To warsztaty także dla tych, którzy pracują z innymi poprzez ruch. Dla rehabilitantów, instruktorów ruchu, nauczycieli WF, jogi, sportowców, trenerów, wszystkich tych, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę o ruchu i wykorzystać ją w swojej pracy zawodowej.
Warsztaty są dla każdego, niezależnie od stanu sprawności fizycznej. Ale jeśli masz jakieś ograniczenia i nie masz pewności czy te warsztaty są dla ciebie, zadzwoń lub napisz i wspólnie zastanowimy się nad najbardziej odpowiednią metodą ćwiczenia Metodą Feldenkraisa.
Więcej znajdziesz na stronie: metoda-feldenkraisa.pl
DLA KOGO?
To warsztat dla wszystkich, niezależnie od sprawności, kondycji i wcześniejszego doświadczenia lub jego braku w Metodzie Feldenkraisa. Ciekawość, otwartość na odkrywanie nowego ruchu są najważniejsze elementy, które otwierają furtkę do nowych możliwości.
Warsztaty są dla wszystkich chętnych, początkujących i tych którzy już znają tą metodę. Dla tych którzy robią to dla lepszego poznania siebie, własnego rozwoju czy poprawy swojej sprawności i ruchomości i zdrowia. Warsztaty Metodą Feldenkraisa są dla osób ciekawych siebie, chcących wykroczyć poza to co dotychczas znane. Warsztat dla tych, którzy pragną zrobić kolejny krok, by znaleźć większą niezależność od istniejących w sobie ograniczeń. To warsztaty także dla tych, którzy pracują z innymi poprzez ruch. Dla rehabilitantów, instruktorów ruchu, nauczycieli WF, jogi, sportowców, trenerów, wszystkich tych, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę o ruchu i wykorzystać ją w swojej pracy zawodowej.
Warsztaty są dla każdego, niezależnie od stanu sprawności fizycznej. Ale jeśli masz jakieś ograniczenia i nie masz pewności czy te warsztaty są dla ciebie, zadzwoń lub napisz i wspólnie zastanowimy się nad najbardziej odpowiednią metodą ćwiczenia Metodą Feldenkraisa.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Ćwiczymy w wygodnym ubraniu, nie musi być sportowe. Polecamy długie spodnie i długi rękaw oraz skarpetki (bez obuwia). Na warsztacie często wykonujemy ruchy poślizgu po podłodze.
Ćwiczymy na podłodze na kocach. Koce są na miejscu, choć zachęcamy do przyniesienia czegoś własnego (kawałek materiału wystarczy), by położyć na kocu.
PRZECIWWSKAZANIA DO UDZIAŁU W WARSZTACIE
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o wykonywanie ćwiczeń/lekcji Metodą Feldenkraisa, ale mogą występować przeciwwskazania do konkretnych ruchów związane z różnymi istniejącymi medycznymi uwarunkowaniami.
Zwykle większość osób ma tę świadomość co wolno, a czego nie w danej sytuacji. Na przykład po wymianie biodra nie można przesadzać z rotacją i zgięciem w stawie biodrowym, po wycięciu węzłów chłonnych (np. po operacji onkologicznej) należy unikać podpierania się kończyną górną (np. na czworakach) itd.
Zatem jeśli masz jakieś zdrowotne problemy, trudności prosimy, by poinformować o nich prowadzącego przed warsztatem. Będzie mógł wtedy podpowiedzieć jakieś inne, bezpieczne rozwiązanie ruchowe.
OSOBA PROWADZĄCA
Jacek Paszkowski jest absolwentem warszawskiej AWF, wydziału rehabilitacji ruchowej. Po ukończeniu studiów wyjechał do USA, gdzie pracował przez 8 lat jako rehabilitant w różnych ośrodkach, takich jak przychodnie medycyny sportowej, kliniki bólu czy pooperacyjne oddziały ortopedyczne i neurologiczne.
W Stanach poszerzał swoje zainteresowania zawodowe studiując wiele manualnych, tradycyjnych i tzw. alternatywnych metod terapii i pracy z ciałem. Jednak główny nurt zainteresowań zawodowych związany jest z metodami ruchowymi, głównie z Metodą Feldenkraisa.
W 2000 roku ukończył 4-letni trening tej metody w Chicago i jest certyfikowanym nauczycielem Metody Feldenkraisa.
Po powrocie założył i prowadzi Akademię Świadomego Ruchu, której misją jest propagowanie rozwoju osobistego, poznanie siebie i poprawa funkcjonowania poprzez ruch. Prowadzi regularne zajęcia z Metody Feldenkraisa w Warszawie, warsztaty i obozy wyjazdowe na terenie całej Polski.
Metody Feldenkraisa uczył się od Anat Baniel, Mii Segal, Carla Ginsburga, Eilat Almagor, Anat Krevin, Stevena Rosenholtza, Francois Combeau, Larrego Goldfarba, Franka Wildmana i Yochanana Ryweranta.
WIĘCEJ O PROWADZĄCYM:
Przeczytaj więcej o Jacku i o metodzie:
https://metoda-feldenkraisa.pl/
Zobacz na czym polegają ćwiczenia:
https://www.youtube.com/@jacekpaszkowskiszkicewr/featured
Kontakt do prowadzącego:
jacek@metoda-feldenkraisa.pl
+48 606 832 328
KIEDY?
Weekend 29-30 marca
sobota, godz. 15:00-19:30
niedziela, godz. 10:00-15:30
CENA:
500 zł za dwa dni (od osoby)
300 zł za jeden dzień (od osoby)
*Jeśli chcesz otrzymać fakturę, poinformuj nas o tym w momencie zapisu.