Parafrazy – transkrypcje – improwizacje - recital Marka Tomaszewskiego
program:
Chopin – Tomaszewski „Prélude Fantasy”
Beethoven „Swing pathétique”
Bach – „Gounod AVM”
Brahms „Taniec węgierski Nr . 5”
Liszt „II Rapsodia węgierska „
Orff „Carmina Burana –suita”
Tomaszewski „Trylogia braterska”
Chopin „Nocturne Blues”
Chopin „Tango Revolution „
Ellington „Caravan”
Bernstein „West Side Story” (America, Somewhere, Mambo)
Gdy, jako dwaj niezdyscyplinowani studenci profesora Drzewieckiego, Marek Tomaszewski z Wackiem Kisielewskim, zaczęli dla zabawy grać na dwóch fortepianach, nie przypuszczali zupełnie do czego ich to doprowadzi.
Oryginalne pomysły duetu "Marek i Wacek" podbiły publiczność. Międzynarodowe sukcesy nie przewróciły im jednak w głowie. Wyrośli na dojrzałych muzyków, odznaczających się nie tylko wirtuozerią, ale także indywidualnym stylem.
Po tragicznej śmierci Wacka, Marek początkowo chciał kontynuować grę w duecie, uważając, że nie wypowiedział jeszcze wszystkiego w tej konfiguracji.
W opracowaniach nowego repertuaru położył większy nacisk na bardziej współczesną formę aranżu, odrzucając modną rozrywkę na rzecz utworów mocnych swą ponadczasowością.
Po następnych latach koncertowania, mając jednak dość występów i czując wewnętrzną potrzebę przekazania inaczej swych muzycznych doświadczeń, poświecił się pedagogice, zastępując relacje z publicznością bezpośrednim kontaktem z młodzieżą.
Oczywiście grał nadal, tym razem sam i dla siebie. W ten sposób okazało się, ze ma całkiem gotowy program solowego występu, zawierający to, co najbardziej lubi.
A nawet, że program ten zawiera część własnych kompozycji, jak na przykład napisaną dla synów Trylogię braterską.
Dawniej, w opracowaniach dla duetu, Marek Tomaszewski uważał, ze jeden fortepian będzie niewystarczający, dziś, drugi wydaje mu się zbędny.
Podczas koncertu usłyszmy autorskie, niezwykle inteligentne i dowcipne opracowania utworów takich klasyków, jak: Brahms, Debussy, Bach, Liszt, Ellington. Tomaszewski bez trudu udowodni także, że prekursorem bluesa był… Fryderyk Chopin.
Bilety: normalne 35 (I miejsca), 25 zł (II miejsca), ulgowe 25, 20 zł