Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na Recital Fortepianowy Eugena Indjica. Recital odbędzie się w Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim.
PROGRAM
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Mazurki (wybór)
Sonata b-moll op. 35
I. Grave; Doppio movimento
II. Scherzo
III. Marsz żałobny: Lento
IV. Finale: Presto
Ballada f-moll op. 52
PRZERWA
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Robert Schumann (1810-1856)
Kreisleriana, 8 fantazji na fortepian op. 16
I. Äußerst bewegt (z wielkim wzruszeniem)
II. Sehr innig und nicht zu rasch (intymnie, nie za szybko)
III. Sehr aufgeregt (bardzo emocjonalnie)
IV. Sehr langsam (bardzo wolno)
V. Sehr lebhaft (bardzo żywo)
VI. Sehr langsam (bardzo wolno)
VII. Sehr rasch (bardzo szybko)
VIII. Schnell und spielend (szybko i zabawnie)
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Scherzo b-moll op. 31
Eugen Indjic
Urodził się w Belgradzie w rodzinie Rosjanki (pianistki-amatorki) i Serba (wysokiego rangą oficera). Gdy miał 4 lata wyemigrował z matką do USA (Springfield koło Bostonu). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephani. Po dwóch latach nauczycielka przedstawiła go Aleksandrowi Borowskiemu, który przez następne pięć lat był jego mistrzem fortepianu (1959-1964).
Jest absolwentem Harvard University (1969), gdzie jako stypendysta Leonarda Bernsteina ukończył muzykologię u Lorina Bermana oraz kompozycję u Leona Kirchnera. Równolegle, w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, odbywał studia pianistyczne u Mieczysława Münza oraz Lee Thompson (asystentki Rosiny Lhevinne). W 1968 roku na artystycznej drodze spotkał Artura Rubinsteina, który do końca swego życia pozostał doradcą i przyjacielem młodego artysty. Pracował też z Witoldem Małcużyńskim na Majorce i Konstantym Schmaelingiem w Paryżu. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger w Paryżu.