Recital fortepianowy: Paweł Wakarecy Ratusz Staromiejski Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Recital fortepianowy: Paweł Wakarecy

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na
recital fortepianowy Pawła Wakarecego, zdobywcy wyróżnienia oraz Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010.

W PROGRAMIE: F. CHOPIN, I.J. PADEREWSKI, J. ZARĘBSKI

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Bilety w cenie 10 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim
w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego
i Fundacji LOTOS
Współpraca: Regionalne Centrum Wolontariatu, www.trójmiasto.pl

PROGRAM

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Polonez A-dur op. 40 nr 1
Mazurki z op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur
Preludium C-dur op. 28 nr 1
Mazurek a-moll op. 7 nr 2
Preludium G-dur op. 28 nr 3
Preludium e-moll op. 28 nr 4
Nokturn e-moll op. posth.
Preludium E-dur op. 28 nr 9
Preludium cis-moll op. 28 nr 10
Lento con gran espressione op. posth.
Mazurek B-dur op. 7 nr 1
Grande Valse Brillante op. 18

PRZERWA

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Au soir (Wieczorem)
Polonez H-dur op. 9 nr 6

Fryderyk Chopin
Walc cis-moll op. 64 nr 2

Juliusz Zarębski (1854-1885)
Wielki Polonez Fis-dur op. 6
Paweł Wakarecy

Urodził się w 1987 roku w Toruniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Wcześniej kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie fortepianu mgr Ewy Skarżewskiej.

Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu
im. F. Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w wielu miastach Polski - m. in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również
za granicą - w wielu krajach Europy, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie oraz Chile. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych - m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts, czy wielkiej Sali Konserwatorium Kijowskiego.

W 2012 wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" odbył tournée koncertowe
po Ukrainie. W tym samym roku wystąpił z recitalem w Moskwie. W 2013 roku zadebiutował w sali Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił również z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce,
w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a także w Nohant. W 2015 roku wziął udział w pierwszym wykonaniu Kwintetu Fortepianowego Edwarda Elgara w wersji na fortepian i orkiestrę kameralną autorstwa Agnieszki Duczmal.

Występuje jako solista z polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi pod batutą m.in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego. Prowadzi też aktywną działalność jako kameralista; wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo.

Ma w swoim dorobku dwie płyty CD, pierwsza (2010) wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga - wydana przez CDAccord (2013) jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

Obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego
w Bydgoszczy.

Czytaj także