stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki

gru 31

wtorek, g. 17:00, 20:30

bilety 208 - 388,5 zł
Kup bilet
sty 19

niedziela, g. 18.00

bilety 45 zł
Kup bilet
zaprasza na:
Recital saksofonowy Aleksandry Mańkowskiej
absolwentki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi z klasy dra hab. Pawła Gusnara
w ramach Nagrody JM Rektora prof. dra hab. Macieja Sobczaka przyznanej na Koncercie Roku 2014 Dyplomantów Polskich Uczelni Muzycznych, który odbył się 07.05.2014 w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonawcy:
Aleksandra Mańkowska - saksofon altowy, sopranowy
Bogna Dulińska - fortepian

W programie:
Grzegorz Mańkowski, Grigorij Markovich Kalinkovich, Robert Schumann, Ryo Noda, Jacques Charpentier, Denis Bedard

WSTĘP WOLNY



Aleksandra Mańkowska ur. 29 marca 1990 r. w Lęborku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Pucku. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dra hab. Pawła Gusnara. W 2014 roku rozpoczęła studia doktoranckie w macierzystej uczelni.

Młoda saksofonistka, od lat zafascynowana klasycznym oraz współczesnym repertuarem saksofonowym, brała udział w wielu muzycznych festiwalach, konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą. Koncertowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy z towarzyszeniem takich orkiestr jak Sinfonia Varsovia, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Zabrzańska, Orkiestra Kameralna Inter>Camerata pod batutą wybitnych artystów.

Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod okiem wspaniałych saksofonistów i pedagogów, m.in. Jerome'a Larana, Radosława Knopa, Dawida Pitucha, Clausa Olesena, Michaela Supera, Nobuya Sugawa, Arno Bormkampa, Jeana Denisa Michata, Jana Schulte - Bunerta.

Jest laureatką wielu konkursów i festiwali muzycznych. Najważniejsze z nich to: Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy (II miejsce) w 2006 r., Międzynarodowy Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie) w 2008 r., Konkurs Młodych Talentów w Gdyni w kategorii Instrumenty Dęte Drewniane (laureat) w 2009 r., Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem (III miejsce - duet z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem) w 2012 r., Ogólnopolski Konkurs o Stypendium Fundacji Yamaha (I miejsce) w 2012 r., Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach w kategorii zespołów kameralnych (I miejsce - w duecie z Łukaszem Chrzęszczykiem, II miejsce - w duecie saksofonowym z Bartoszem Sadokiem) w 2013 r., I Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy NEW ART SAX we Wrocławiu (I miejsce) w 2014 r. oraz VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (II miejsce) w 2014 r.

Podczas "Koncertu Roku 2014" organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi przyznana została jej Nagroda Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych.

W marcu 2015 roku podczas obchodów 70-lecia Akademii Muzycznej w Łodzi uhonorowana została nagrodą Primus in artibus oraz specjalną nagrodą dyrektora Filharmonii Łódzkiej dla najlepszego absolwenta Uczelni w minionym roku akademickim.

W 2013 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.


Bogna Dulińska
Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, podczas studiów uzyskała wiele nagród na konkursach. Swoje umiejętności doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Pianistycznych m.in. w Dusznikach Zdroju oraz w Weimarze.

Od 1998 r. współpracuje jako pianista-akompaniator z Katedrą Instrumentów Dętych Drewnianych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej w Łodzi. W grudniu 2005 r. nagrała płytę "Arie i pieśni" (Danuta Dudzińska-Wieczorek - sopran, Bogna Dulińska - fortepian) z okazji 60-lecia Polskiego Instytutu Muzycznego. W maju 2005 i 2007 r. otrzymała Dyplomy Uznania za wyróżniający akompaniament na II i III Międzynarodowym Konkursie Fagotowo-Obojowym w Łodzi, natomiast w maju 2009 r. została jako jedyna wśród pianistów nagrodzona specjalnym dyplomem dla pianisty akompaniatora podczas I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi. Od kilku lat pozostaje w stałej współpracy z wybitnym polskim saksofonistą, Pawłem Gusnarem. Prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka, jak i kameralistka - w kraju i za granicą (Niemcy, Japonia, Kanada, Szwecja, Francja, Ukraina, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Afryka). We wrześniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.



Miejsce:
Sala Koncertowa (budynek żółty) Akademii Muzycznej w Gdańsku

WSTĘP WOLNY