stat
Impreza już się odbyła

Recital skrzypcowy Celiny Kotz na pierwszy dzień wiosny

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na:

wrz 18

środa, g. 19:00

bilety 16 - 37 zł
Kup bilet
lis 24

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 139 zł
Kup bilet
Recital skrzypcowy CELINY KOTZ - Laureatki I Nagrody na IX Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego 2015 w Poznaniu
w ramach Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku

koncerty w Trójmieście



Wykonawcy:
Celina Kotz - skrzypce
Marcin Sikorski - fortepian

W programie:
K. Szymanowski - Źródło Aretuzy z cyklu "Mity"
L. van Beethoven - Sonata na fortepian i skrzypce nr 7 op. 30 nr 2 c-moll
***
H. Wieniawski - Fantazje na tematy z opery "Faust" Gounoda
M. Ravel - Sonata na skrzypce i fortepian nr 2 G-dur

WSTĘP WOLNY

Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym

CELINA KOTZ jest jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia w Polsce. Jej interpretacje zachwycają publiczność i budzą uznanie jury wielu konkursów. Jest ona laureatką pierwszych nagród na IX Ogólnopolskim Konkursie im. Z. Jahnkego, III Ogólnopolskim Konkursie im. Eugenii Umińskiej, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ernsta i Szymanowskiego czy Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini, zdobywczynią Grand Prix XXX Międzynarodowego Konkuru im. Prof. Nedyalki Simeonovej w Haskovo oraz Music Festival & Master Class w Pile, a także II nagrody na XXI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa.

Artystka wielokrotnie koncertowała z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in. Filharmonii Poznańskiej, Bałtyckiej, Śląskiej, Opolskiej, Sudeckiej, Hofer Symphoniker, Kunitachi Symphoniker czy Euro Symphony SFK Orchestra. Występowała m. in. w Tokio, Tiranie, Brukseli i Wiedniu.

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Poznania, Stowarzyszenia Business and Professional Women's Club, a także fundacji Pro Bono Musicae i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Celina Kotz swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 6 lat. Obecnie doskonali swe umiejętności pod okiem prof. B. Bryły oraz M. Bryły w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także współpracuje z prof. S. Kamilarovem w ramach programu Erasmus na Universitat fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez największe sławy wiolinistyki, takie jak J. Kaliszewska, M. Vengerov, P. Vernikov, Z. Bron, B. Nizioł czy N. Prischepenko.


MARCIN SIKORSKI
"Fenomenalny muzyk" "Pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni" "Wytrawny kameralista"

Wybitny pianista-kameralista. Laureat nagrody "Fryderyk". W 2001 debiutował w Carnegie Hall.

Jego muzyczni partnerzy to Bartłomiej Nizioł, Erin Keefe, Reiko Otani, Haik Kazazyan, Li Teng, Mei Diyang, Agata Szymczewska, Bartosz Bryła.

Od roku 2012 również Soyoung Yoon - zwyciężczyni XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego. "W duecie z pianistą Marcinem Sikorskim stworzyli wszechświat, który bez reszty pochłonął publiczność" pisano po występie w Gdańsku, wszystkie przyjmowane są owacjami na stojąco.

W ubiegłym roku w trio z Łukaszem Błaszczykiem i Rafał Kwiatkowskim wystąpił w Koncercie Potrójnym Beethovena w radiowym Studio im. Lutosławskiego z Sinfonią Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego i w Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Massimiliano Caldi.

Jego nauczycielkami były Bogumiła Ścigała w PSM w Bytomiu i Maria Szwajger-Kułakowska w katowickiej Akademii Muzycznej. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino, Eriki Frieser oraz kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.

Laureat konkursów muzyki kameralnej w Paryżu, Gdańsku, Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Najlepszy pianista wielu konkursów skrzypcowych, ostatnio na XIV Konkursie im. H. Wieniawskiego oraz na Międzynarodowym Konkursie im. A. Chaczaturiana w Erywaniu. Oficjalny pianista konkursów skrzypcowych: Wieniawskiego w Poznaniu, Joachima w Hanowerze, Brittena w Londynie. W grudniu 2012 był jurorem konkursu muzyki kameralnej w Konserwatorium w Pekinie. Prowadzi tam regularnie kursy mistrzowskie.

Na płytach CD zarejestrował z Anną Marią Staśkiewicz utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem AKADEMOS kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. Najnowsza zawiera sonaty R. Straussa i D. Szostakowicza nagrane z Jakubem Haufą. Pojawia się również na 20 innych płytach w repertuarze kameralnym.

Jako adiunkt dr hab. Akademii Muzycznej w Poznaniu w coraz większym stopniu poświęca się nauczaniu, głównie kameralistyki. Jego zespoły zdobywają laury na międzynarodowych konkursach. Jako konsultant współpracuje ze szkołami muzycznymi w Polsce w zakresie gry solowej i zespołowej. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci - Sabiną, Stanisławem i Leosiem.