stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Regina Carter

lis 11

poniedziałek, g. 15:30, 18:30

bilety 105,40 - 158,10 zł
Kup bilet

Honorowy Patron Cyklu - Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek

koncerty w Trójmieście


Posłuchaj:
Regina Carter Anitra's Dance z płyty I'll Be Seeing You: A Sentimental Journey
Regina Carter This Can't Be Love z płyty I'll Be Seeing You: A Sentimental Journey

REGINA CARTER Quintet:

REGINA CARTER (violin)
DARRYL HARPER (clarinet)
XAVIER DAVIS (piano)
MATTHEW PARRISH (bass)
ALVESTER GARNETT (drums)

Regina Carter - obecnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie - muzyczną podróż rozpoczęła w wieku dwu lat, jako czterolatka zaczęła grać na skrzypcach. Studiowała muzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan's Oakland University. Przez jakiś czas występowała z popularnym kwartetem Straight Ahead z którym nagrała dwa albumy. Po odejściu z tej grupy przygotowała dwie solowe płyty dla wytwórni Atlantic Records. Jej wirtuozeria zwróciła uwagę managerów wytwórni Verve, którzy zaprosili ją do współpracy. Swój najsłynniejszy album dla tej wytwórni nagrała na skrzypcach Paganiniego, a zawarty na nim materiał to jazzowe interpretacje kompozycji mistrza.
Od 10 lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu prestiżowego miesięcznika Down Beat.


„Carter jest wstrząsającą skrzypaczką kierującą niesamowitym zespołem”.
/O Magazine/

„Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie inteligentną, po prostu zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu”.
/Time Magazine/

„Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa … swoich słuchaczy Panna Carter zabiera ma wyprawę w przyszłość jazzu.”
/Time Magazine /

„Jako pierwsza wykonawczyni jazzowa i Afro-Amerykanka, Regina Carter zagrała na Guarnei del Gesu, skrzypcach należących do samego mistrza Niccolo Paganiniego.”


Kariera Reginy Carter jest jak prawdziwe crescendo sukcesu, które nigdy nie przestaje brzmieć. Jak sama mówi ma misję do spełnienia: jej zadaniem jest pozostawienie swojego wkładu w muzykę i zrobienie tego na swoich warunkach. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż podczas koncertów ma się wrażenie, że Regina Carter i jej grupa maja przed oczami cel swojej misji, a do tego niekończące się zasoby energii, czym w uroczy i zabawny sposób zdobywają coraz to nową publiczność na całym świecie.
Urodzona w Detroit, córka przedszkolanki i pracownika zakładów Forda, wyrastała w atmosferze amerykańskiej klasy średniej lat sześćdziesiątych, gdzie muzyka klasyczna i edukacja w tym kierunku były w modzie. I tak w wieku dwóch lat zaczęła grać na pianinie, a jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Mając dwanaście lat była najmłodszą członkinią Detroit Civic Symphony.
Jej spotkanie z jazzem odbyło się stosunkowo późno. W swoje szesnaste urodziny wybrała się na koncert Grappelliego, eleganckiego skrzypka z Francji, którego długoletnia współpraca z ognistym Romem Django Reinhardtem, uczyniła obu światowej klasy solistami jazzowymi. Regina Carter wspomina, że właśnie dzięki temu koncertowi zrozumiała co chce grać, ile radości i wolności może dostarczyć muzyka. Jeszcze tamtego dnia powiedziała matce, że chce grać jazz, ta z kolei sprzeciwiła się temu stanowczo, twierdząc, iż nie jest to nic stosownego dla miłej dziewczyny ze średniej klasy Dertoit.
Nastepnie uczęszczała Carter do New England Conservatory i Oakland University w Rochester, gdzie otrzymała tytuł Bechelor of Arts. Jako Afro - Amerykanka, Regina Carter grająca jazz na skrzypcach musi stawiać czoło trzem stereotypom: większość instrumentalistów jazzowych to mężczyźni, większość muzyków smyczkowych jest biała, większość skrzypków to muzycy klasyczni. Ale ona trwa przy swoim i nie traci czasu na narzekanie, uczucia wyraża w sposób pragmatyczny, a już szczególnie w stosunku do tych, którzy próbują twierdzić, że prawdziwego jazzu nie da się grać na skrzypcach.
W grudniu 2001 Regina Carter pojechała do Włoch tworzyć historię i jako pierwsza wykonawczyni jazzowa i Afro - Amerykanka zagrała na Il Cannone, skrzypcach należących do samego mistrza Niccolo Paganiniego.
W niecały rok później wróciła do Genui by nagrać na tychże skrzypcach album. Album ten nosi tytul Paganini: After A Dream. 13 czerwca 2006 roku Regina Carter wydała swój najnowszy album "I'll be seeing you...", będący pośmiertnym hołdem dla matki Reginy: Grace Lousie Carter. Album zawiera intymne, prawdziwe akustyczne aranżacje utworów z okresu lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych. Matka Reginy uwielbiała tę muzykę i była oddana jej całym sercem. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych trudnych czasów Regina zaprosiła do współpracy wokalistki Dee Dee Bridgewater, Carlę Cook, klarnecistę Paquito D'Riverę aranżera i akordeonistę Gila Goldsteina, producenta Johna Claytona oraz pianistę Xaviera Davisa, basistę Matthew Parricha oraz perkusistę Alvestera Garnetta.
Muzyka Reginy Carter zatacza szerokie kręgi, jej inspiracje sięgają od R&B, przez East Indian, aż do muzyki klasycznej. Do tej pory ma na swoim koncie siedem solowych albumów: Regina Carter (1995), Something For Grace (1997), Rhythms Of The Heart (1999), Motor City Moments (2000), Freefall (2001) nagrany we współpracy z pianista Kennym Barronem, który to album dostał nominację do nagrody GRAMMY w roku 2002. Następnie wspomniany wcześniej album Paganini: After A Dream (2003) i I'll be seeing you...(2006).


Regina Carter przygotowując album „I'll be seeing you: A Sentimental Journey” stworzyła niezwykły zestaw kompozycji, które oddają, zarówno nastrojem jak i muzyką, ducha czarnego południa. Na płycie ta znakomita skrzypaczka zawarła zarówno kompozycje ery swingu jak też własne, które dodały uroku i niezwykłego piękna temu wydawnictwu. Cały materiał przygotowany przez Reginę jest swoistym hołdem oddawanym zmarłej niedawno matce. Artystka postanowiła sięgnąć do muzyki jakiej słuchała jej matka będąc młodą, uzupełniając ją o własne muzyczne komentarze. W tym projekcie wzięli udział niezwykli muzycy i przyjaciele Reginy, m.in. Carla Cook, Dee Dee Bridgewater czy Paquito d'Rivera.

Bilety cenie 80 PLN - przedsprzedaż, 100 PLN - w dniu koncertu,
do nabycia w Tawernie przy klubie Pokład, na Pokładzie, a także:
Gdynia:
Press Point Centrum Handlowe Batory
Salon Muzyczny PULS w Centrum GEMINI, Skwer Kościuszki
Gdańsk:
Kino Krewetka - Internet Cafe
Kawiarenka Internetowa przy Kinoplexie w Alfa Centrum

oraz ticketoline.pl

Z karnetem dużo taniej!
Proponujemy zakup karnetu upoważniającego do wstępu na wszystkie trzy koncerty II edycji Pilsner Urquell Jazz Stars:
Regina Carter - 31 marca
Al Di Meola - 22 kwietnia
James Carter - 13 maja
oraz do zniżki 50% na koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego 15 kwietnia w klubie Pokład.
Cena karnetu: 250 PLN

Kolejne koncerty z cyklu Pilsner Urquell Jazz Stars:
Al Di Meola
James Carter