stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Rejs Roku - wręczenie nagród

Zapraszamy na galę wręczenia najwyższych polskich wyróżnień żeglarskich. Tegoroczne wręczenie nagród odbędzie się w formie online. Zapraszamy na transmisję z wydarzenia. W żeglarskiej gali wręczone zostaną także dwa trofea towarzyszące od dziesięcioleci Rejsowi Roku - Nagroda Bractwa Kaphornowców, przyznawana przez Kapitułę Bractwa i nagroda Kolegium Redakcyjnego portalu "Nowe Żagle".

gru 31

wtorek, g. 17:00, 20:30

bilety 208 - 388,5 zł
Kup bilet
gru 31

wtorek, g. 18:00

bilety 160 - 180 zł
Kup bilet
Jury obradowało w następującym składzie:
kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury
Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
Leszek Paszkowski przedstawiciel miasta Gdańska
Aleksander Gosk sekretarz Jury i koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant
Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
Jerzy Jaszczuk
Hubert Latoś
Eugeniusz Moczydłowski
Roman Paszke
Jerzy Rakowicz
Jerzy Wąsowicz

Transmisję z gali będzie można zobaczyć na facebooku Rejsu Roku oraz na stronie gdansk.pl.


Uwzględniając wyjątkowość minionego sezonu, Jury analizując zgłoszone kandydatury, zdecydowało ostatecznie przyznać w pięćdziesiątej pierwszej edycji Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020 następującym żeglarzom:

Andrzej Górajek/Marek Rajtar, którzy zorganizowali i poprowadzili jacht "Ocean B" w pięcioetapowej wyprawie ze Szczecina, wokół Svalbardu z zamknięciem pętli w Longyearbyen, stolicy archipelagu. W całej ekspedycji, na trasie długości 5058 Mm, wzięło udział niemal 20 żeglarzy.

Mariusz Koper/Hanna Leniec-Koper za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich "ucieczek" przed pandemią koronawirusa nazwaną przez nich rejsem "Wolności i Nadziei". Zakończyli go 20 maja 2020 roku, w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu dookoła świata przez Henryka Jaskułę. 

Tadeusz Natanek za rejs na 15-metrowym katamaranie Promyk na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu. W rodzinnym rejsie uczestniczyli: małżeństwo Anna iTadeusz Natankowie z dwójką dzieci - Laurą (lat 9) i Konradem (l. 13).

Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie "I Love Poland" - dwukrotne niezwykle udane starty w prestiżowych regatach morskich. Wiosną zwyciężyli w regatach St. Maarten Heineken Regatta na wyspie St. Maarten na Karaibach. Wyczyn powtórzylim jesienią w Rolex Middle Sea Race na Malcie.

Nagrody Specjalne

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego, którą wyróżniono Waldemara Heflicha redaktora naczelnego miesięcznika "Żagle". W opinii Jury godnym wyróżnienia jest konsekwentne utrzymywanie przez Redaktora, wytyczonego przed 45 laty, życiowego kursu na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie wspaniałego świata żeglarstwa.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska "Bursztynową Różę Wiatrów" przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920 - 2020 dla Uniwersytetu Morskiego - to wyraz uznania Jury Rejsu Roku dla wkładu uczelni w historię polskich żagli. Od wielkich żagli "Lwowa", "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży" - słynne pionierskie rejsy transatlantyckie (1923), trzykrotne wyprawy dookoła świata (1934/35, 1988/89, 2018/2019) pierwsze polskie przejście Hornu pod żaglami (1937), zwycięstwa w regatach Operacji Żagiel, po transatlantyckie wyczyny nawigatorów z Morskiej czy cały dorobek uczelnianego Ośrodka Żeglarskiego utworzonego przez Zbigniewa admirała Szpetulskiego i wielu innych żeglarzy spod flagi uczelni - od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.