stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Przedstawiając ludzi o karykaturalnie zdeformowanych ciałach oraz używając czytelnych symboli Jerzy Duda-Gracz obnażał ludzkie wady - głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo, lenistwo, ślepą fascynację pieniądzem i kulturą amerykańską.

Często także wpisywano jego twórczość w nurt groteski, porównując z malarstwem Petera Bruegla i Witolda Wojtkiewicza. Sam artysta tak mówił o swojej sztuce: „maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów - tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem".

Do najbardziej znanych prac zalicza się m.in.: "Pamięci ojca" (1970), "List na zachód" (1973), „Wyczółkowskiemu” (1974) "Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha" (1977), "Kalendarz polski" (1981), "Wigilia" (1981). Stworzył wiele autoportretów oraz portretów, projektował także scenografię do przedstawień teatralnych i operowych.

Na wystawie zostanie pokazanych około 130 prac. Będzie to przegląd, swoisty remanent twórczości artysty prezentujący wybranymi dziełami każdy cykl malarski i graficzny.


Jerzy Duda-Gracz (20 marca 1941 Częstochowa - 5 listopada 2004 Łagów) Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie W 1968 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Tam też wykładał do 1982. W latach 1992-2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był określany jako „wnikliwy satyryk" o ostrym programie publicystyczno-moralizatorskim. Jego malarstwo zawsze budziło silne emocje.

Wystawa czynna od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 16.00, w sobotę i niedzielę w godz. od 10.00 do 18.00.

Bilety:
Normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł.
Bilet okresowy SKM uprawnia do zakupu biletu ulgowego.