stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
W roku 2006, bogatym w jubileusze osobistości artystycznych, których dzieło tworzy podstawę kulturalnego dziedzictwa ludzkości, świat czci pamięć Rembrandta Hermensza van Rijn (1606-1666), urodzonego 400 lat temu w stojącej u progu wolności Holandii.

Włączając się w cykl wydarzeń poświęconych wielkiemu holenderskiemu mistrzowi pędzla, piórka i akwaforty, gdańskie Muzeum Narodowe przygotowuje prezentację rysunków i rycin artysty z własnych zbiorów. Rysunki i większość spośród rycin pochodzi z cennej, historycznej kolekcji gdańskiego kupca Jacoba Kabruna (1759-1814).

Już za życia Rembrandt cieszył się uznaniem jako artysta o wielkiej, wykraczającej poza przyjęty kanon osobowości twórczej. Dorobek graficzny stanowi niezwykle istotną część jego spuścizny artystycznej. Rembrandt przyczynił się do rozwoju i popularyzacji akwaforty, którą mistrzowsko operował, często uzupełniając jej efekt wprowadzeniem dodatku suchej igły. W jego rękach ta wdzięczna, malarska technika graficzna stała się orężem północnego humanizmu. Liczba opracowanych przez artystę płyt nie przekracza 290. Dzięki wielokrotnym, dokonywanym na tej samej płycie zmianom i uzupełnieniom w dorobku graficznym Rembrandta znajduje się ponad tysiąc odrębnych wersji podejmowanych tematów. Wątki biblijne, mitologia, sceny rodzajowe, portret, studia postaci i pejzaż – artystę interesował zarówno świat z jego bezpośredniego otoczenia, jak i ów zrodzony w twórczej wyobraźni, inspirowany Pismem Świętym. Oba te światy zgłębiane były z żarliwą chęcią dotarcia do psychologicznej i artystycznej prawdy.

Od blisko czterystu lat twórczość Rembrandta niezmiennie fascynuje i inspiruje.

Taką oto osobistą refleksję na temat wielkości Rembrandta wyraził malarz Tadeusz Makowski w swym „Pamiętniku”:

„Najbardziej skomplikowany i mądry, i najbardziej prosty [....] treść i sujet głęboko pojęty i ludzki, przez to nam tak bliski i najpiękniejsze w nim strony duszy ludzkiej zawarte. Wszystko zaś owiane czarem jakiejś tajemniczości minionego życia, w którym każdy człowiek odnajduje coś z siebie, jak u Shakespeare’a”.

Na wystawie zaprezentowanych będzie około stu dzieł rysunków i rycin Rembrandta, artystów z nim związanych, jak Jan Gilisz van Vliet, Ferdinand Bol, oraz prac artystów z szeroko pojętego kręgu oddziaływań Mistrza, między innymi akwaforty Ch. W. Dietricha i D. Chodowieckiego. Większość obiektów pochodzi z cennej, historycznej kolekcji gdańskiego kupca Jacoba Kabruna – w tym jedyna znajdująca się w Polsce akwaforta Rembrandta przedstawiająca Saskię jako św. Katarzynę.