Centrum Kultury w Gdyni zaprasza w sobotę 2 lipca do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". W swym repertuarze zespół wzoruje się na miejscowym polskim folklorze z terenów Wileńszczyzny.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
ul. Bema 26, Gdynia
*Bilety: 20 zł
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna został założony w 1980 roku. Na scenie prezentują nie tylko poszczególne pieśni i tańce wileńskie, lecz często łączą je w odrębne kompozycje, odtwarzając dawne obrzędy i prezentując pieśni i tańce różnych narodowości, od wieków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny, m.in. białoruskie, rosyjskie, ukraińskie, żydowskie czy cygańskie. Występowali m.in. w Polsce, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Anglii, Austrii, Włoszech, Watykanie, Stanach Zjednoczonych i Australii.
W programie koncertu:
- Raduje się serce
- Wiązanka pieśni i tańców polskich
RADUJE SIĘ SERCEJest to inscenizowany program tematyczny składający się z wierszy, tańców i pieśni o tematyce żołniersko-patriotycznej. Wchodzą doń pieśni z różnych okresów walki o niepodległość, przeważają jednak pieśni legionowe oraz pieśni i wiersze z okresu walk żołnierzy Armii Krajowej.
Spektakl ten początkowo nosił tytuł ,,Z dymem pożarów". Wystawiano go wielokrotnie w Wilnie i w Polsce, w tym 16.11.1990 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi, 7.06.1997 w Teatrze Polskim w Warszawie, 17.08.1997 r. na Festiwalu Kresowym w Mrągowie, zaś ostatnio 17.11.2012 r. na obchodach Dnia Niepodległości Polski w Petersburgu.
Wiązanka pieśni i tańców polskichReprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna" został założony w 1980 roku. Zespół od początku swego istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną: zbiera po wsiach podwileńskich polski folklor, aby ocalić go od zapomnienia. W większości jest to autentyczny polski folklor Ziemi Wileńskiej nieznany w innych regionach Polski.
Najciekawsze pozycje ze zgromadzonych zbiorów w postaci pieśni i tańców tego regionu zespół wykonuje podczas swoich koncertów prezentując je po całym świecie, a mianowicie nie tylko niemal we wszystkich krajach Europy, lecz także w Australii, Stanach Zjednoczonych, a ostatnio również w krajach Ameryki Łacińskiej (Brazylii, Urugwaju i Argentynie). Owoce tej pracy etnograficznej znalazły wyraz w wydaniu jeszcze w 1992 roku zbioru polskiego folkloru Ziemi Wileńskiej pod tytułem "Pieśni Wileńszczyzny". Po wyczerpaniu edycji niedawno ukazało się II wydanie tego zbioru.
Prezentowany program koncertu zawiera zestaw pieśni i tańców polskich głównie z terenów Wileńszczyzny. Są to pozycje taneczne, jak Suita Wileńska, Kadryl Krykoniski, Mazur Wileński, zestaw pieśni ludowych (Na ganku stała Mania, Czarna rola, Na parkanie siedzi Jaś). W programie jest też kilka pieśni autorskich kierownika zespołu dr Jana Mincewicza (Nad Wilią, Ojcowizna, W każdym sercu, Echo wileńskich zaułków), jak też utwory Stanisława Moniuszki (Złota rybka, Mazur z opery "Halka") M. K. Ogińskiego (Polonez ,,Pożegnanie Ojczyzny") i inne. Znalazły też miejsce utwory z innych regionów Polski. Całość programu jest wizytówką polskiej kultury muzycznej Ziemi Wileńskiej i na całym świecie jest przyjmowany z przysłowiową "łezką w oku".