Informacje o całym cyklu i zakup biletów online => www.jazzgdyni.pl
Jedyny koncert w Polsce!Richard Galliano - akordeon
George Mraz - kontrabas
Gonzalo Rubalcaba - fortepian
Clarence Penn - perkusja
Richard Galliano jest uznawany za jednego z najlepszych współczesnych artystów. Do Polski przyjedzie by promować swą najnowszą płytę
"Love Day", wydaną 22 września b.r.
Wirtuozowi akordeonu i multiinstrumentaliście towarzyszą równie znamienici muzycy - stąd nazwa projektu
"All Stars".
"Love Day" jest zachwycającym instrumentalnym albumem. Rozpoczyna się on utworem "Aurore". Pierwsze takty kompozycji należą do pianisty Gonzalo Rubalcaba, do którego dołączają pozostali muzycy. Piękny, miękki i subtelny utwór jest doskonałym wprowadzeniem do pozostałych jedenastu kompozycji. Płyta w każdy fragmencie uzmysławia wielki talent i klasę wszystkich artystów.
"Love Day" jest celebrowaniem, wręcz świętowaniem życia poprzez wizję, jaką chciał nam przekazać Galliano. Pochodzący z południa Francji wirtuoz buduje pełną ciepła i radości atmosferę.
Zabiera słuchaczy w podróż trwającą jeden dzień - od świtu po brzask (stąd tytuły utworów).
Słuchając uważnie dwunastu utworów przejdą oni przez wszystkie, często niezauważalne momenty zwykłego dnia - od prostego słowa "Bonjour!" poprzez dźwięki życia, ptaków, świąt i religijnej medytacji aż do jego schyłku. A może schyłku życia?
Richard Galliano to bez wątpienia jeden z największych artystów europejskich naszych czasów. To wirtuoz akordeonu oraz multiinstrumentalista, który w swej twórczości jak nikt inny łączy wpływy muzyki entnicznej z jazzem, muzyką klasyczną, a także rozrywkową. Poprzez ten eklektyzm, muzyka Richarda Galliano nie poddaje się zwyczajowym klasyfikacjom, pozostając sztuką w najwyższym tego słowa zrozumieniu.
Kariera Richarda Galliano rozpoczęła sie gdy miał zaledwie 12 lat i wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs w Cannes. Od tego czasu najlepsze uczelnie oraz światowe estrady zaczęły ubiegać się o młodego wirtuoza. Muzyk juz wówczas zafascynowany był jazzem i porzucał często akordeon dla fortepianu, organów, a nawet gitary.
Przełomowym momentem w muzyce i karierze francuskiego akordeonisty były koncerty z argentyńskim kompozytorem i bandeonistą
Astorem Piazzollą. To właśnie genialny Latynos nauczył Galliano innego traktowania rytmu, harmonii oraz melodii. Muzyka Piazzolli, melodyjne, folkowo-jazzowe "nuevo tango" stało się dla Galliano ważną inspiracją. Jego "tango mussette" zaczęło łączyć jazzową improwizację Jarretta, Parkera i Coltrane'a z impresjami Ravela i Debussy'ego.
W 1982r. Richard Galliano otrzymał
"Django Reinhardt Prix", jedno z najważniejszych wyróżnień francuskiej
Academie du Jazz. Wcześniej laureatami tej nagrody zostali m.in. pianista Michel Petrucciani oraz skrzypek Stéphane Grappelli. W europejskich oraz amerykańskich ankietach krytyków Galliano uchodzi za najwybitniejszego interpretatora muzyki Astora Piazzolli.
George Mraz z pochodzenia Czech, należy do światowej czołówki kontrabasistów.
George jako uczeń szkoły muzycznej grał na skrzypcach, później na saksofonie, by dopiero później wybrać kontrabas.
Początkowo koncertował w Europie - w swym rodzinnym kraju oraz Niemczech, lecz w roku 1968 wyemigrował do USA. Studia muzyczne kontynuował w bostońskiej Berklee College Of Music. Zdolnym, młodym basistą zainteresowali się wybitni jazzmani i już niebawem Mraz grał z Dizzym Gillespiem, Oscarem Petersonem (1970-72) i innymi czołowymi muzykami.
W Nowym Jorku, w połowie lat 70. pracował (do 1976 roku) w orkiestrze Thada Jonesa i Mela Lewisa, nagrywał ze Stanem Getzem, Pepperem Adamsem, Zootem Simsem, Stephanem Grappellim oraz duetach z Walterem Norrisem i z Rolandem Hanną. Pod koniec dekady związał się New York Jazz Quartet, triem Tommy'ego Flanagana i z zespołami Johna Abercrombiego
Gonzalo Rubalcaba doskonały kubański pianista. Potomek rodu muzyków kubańskich: ojciec Guillermo Rubalcaba jest uznanym pianistą, dziadek Jacobo Rubalcaba - wybitnym kompozytorem. Odebrał gruntowne wykształcenie: najpierw jako ośmiolatek rozpoczął naukę (gry na fortepianie oraz kompozycji) w hawańskim Instituton Of Fines Artes, by, już jako dojrzały pianista, uzyskać dyplom Konserwatorium w Hawanie.
W roku 2002 Rubalcaba uhonorowany został nagrodą Latin Grammy zarówno w kategorii Album Roku ("Supernova"), jak również za współpracę z Charliem Hadenem przy albumie "Nocturne" zawierającym ballady i piosenki kubańskie i meksykańskie. Poza tym Gonzalo otrzymał w różnych latach osiem nominacji do nagrody Grammy, w tym cztery do Albumu Jazzowego Roku ("Rapsodia" w 1995 roku, "Antiguo" i "Inner Voyage" w 1999 i "Supernova" - 2002).
Clarence Penn urodzony w Detroit perkusista, ktory swą muzyczną karierę rozpoczął już w wieku 15 lat - dziś może poszczycić się mianem wszechstronnego, choć, jak sam o sobie mówi "wciąż jeszcze poszukującego" instrumentalisty, który współpracował dotąd m.in. z: Betty Carter, Ellisem Marsalisem, Wyntonem Marsalisem, Jacky Terrassonem, Robertą Flack, Dizzy Gilespiem, Dianne Reeves, Cyrusem Chestnutem, Stephenem Scottem, Steps Ahead, Mikem Sternem i Rachel Z.
Informacje pochodzą m.in. z "Dionizy Piątkowski Encyklopedia muzyki popularnej JAZZ Oficyna Wydawnicza Atena"Bilety w cenie
95 PLN - w przedsprzedaży
110 PLN - w dniu koncertu
do nabycia:
online:
JaZzGdyni Sklep
w Gdyni: w Tawernie przy klubie Pokład, w sklepie muzycznym Puls w Gemini
w Gdańsku: w Internet Cafe w kinie Krewetka
Biuro Podróży HEBAN ul. Grunwaldzka 76/78 GDAŃSK (wejście od Jaśkowej Doliny w bramie) tel. 58 346 12 82 w godz. 10.00 - 18.00
oraz we wszystkich punktach sprzedaży sieci Eventim