Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „JANTAR” oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator" zapraszają na:
ROBIMY TO NA LUDOWO! - Nabór do zespołu
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „JANTAR” zaprasza w swoje szeregi!
Poszukujemy kobiet i mężczyzn w wieku od 16 do 28 lat. Nie trzeba być studentem, aby zostać jednym z „Jantarowców”.
29 listopada i 3 grudnia 2007 roku o godz. 19.00
XIX Liceum Ogólnokształcące, ul. Pestalozziego 11/13, Gdańsk Wrzeszcz
w sali nr 32
Prosimy zabrać ze sobą obuwie i strój sportowy !!!ROBIMY TO NA LUDOWO!
– Tak ogłaszają nabór do Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego. Co wesołe dziewczyny i dziarscy chłopcy z plakatu robią na ludowo? Ano tańczą i śpiewają, stroje ludowe przyodziewają.
„Członkami zespołu są studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego, a także innych trójmiejskich uczelni: Politechniki Gdańskiej, Akademii Medycznej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych. Łączy ich zamiłowanie do folkloru polskiego, zwłaszcza ludowych tańców i pieśni – dziedzictwa kultury polskiej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, wokalnej i kapeli”.
„Jantar” to nie cepelia. Regionalne i narodowe układy taneczne wymagają nie tylko wirtuozerii i sprawności fizycznej, lecz także szacunku dla tradycji. Twórcza choreografia, dzięki której układy zachowują ludowy koloryt, stanowi ważne ogniwo między teraźniejszością a odchodzącym w zapomnienie barwnym folklorem polskiej wsi i dworów.
Członkowie zespołu organizują wspólne urodziny, imieniny, bale sylwestrowe oraz imprezy tematyczne (np. „Wszystko czerwone”, „Kwiatek do kożucha, czyli nie do pary”); wybierają się na wspólne grzybobrania lub wyjeżdżają nad morze (Kaszubskie Pobrzeże).
Informacje o Zespole Pieśni i Tańca „JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego
Zespół Pieśni i Tańca „JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego działa przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Politechniki Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Medycznej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „JANTARA” zawiera tańce z regionów: lubelskiego, kaszubskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego.
Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami - w zależności od wykonywanego tańca i jego pochodzenia. Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Przepiękne, bajecznie kolorowe i błyszczące są wspaniałym świadectwem minionych czasów.
Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.
Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół koncertuje z repertuarem polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych, pełnych uroku i ciepła o charakterze ludowym i staropolskim.
„JANTAR” znany jest zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody. Do najważniejszych wyróżnień należą nagrody na festiwalach m.in. w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja), a ostatnie to drugie miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). Nagrody i wyróżnienia zespół zdobywał również w kraju, m.in. trzykrotnie I miejsce na Festiwalu Talentów Tanecznych czy na festiwalu Folkloru Ziem Polski Północnej, III miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, II i III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu, a 2007 roku III miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Do sukcesów zespołu można zaliczyć także nagranie w 1997 roku kasety z programem kolędowym, a także dwóch płyt; w roku 2002 z piosenkami z różnych regionów Polski oraz w roku 2003 z kolędami i pastorałkami.
Od 2006 roku JANTAR po otrzymaniu od Komisji Artystycznej pozytywnej oceny wstąpił w szeregi Polskiej Sekcji CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego otrzymali z rąk JM Rektora UG Medale Uniwersytetu Gdańskiego – najwyższe honorowe wyróżnienie dla członków społeczności akademickiej.
Wyjazdy zagraniczne umożliwiają członkom zespołu także spotkania z folklorem innych narodów. Członkowie zespołu podkreślają, że to co ich łączy to nie tylko zamiłowanie do polskiego folkloru, tańca i śpiewu, ale przede wszystkim więzy przyjacielskie, jakie tworzą się w trakcie prób, spotkań i wyjazdów.
Obecnie zespół prowadzą: Marcin Wilczewski – kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk – choreograf, Beata Makowska – kierownik muzyczny, Barbara Biedrzycka – akompaniator.
KONTAKT:
Marcin Wilczewski
Kierownik Organizacyjny ZPiT UG „JANTAR”
telfax 058 523 23 00, tel. kom. 0 661 360 165