stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rock Loves Chopin - III International Bohema Jazz Festival

lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
maj'25 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
KARNETY NA CAŁY FESTIWAL (5 KONCERTÓW)
NORMALNY 90 PLN (zamiast 150 pln) ULGOWY 50 PLN (zamiast 75 pln)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście





Rock Loves Chopin to projekt muzyczny dedykowany twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora wszechczasów - Fryderyka Chopina. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody roku chopinowskiego 2010. Rock Loves Chopin to fantazje na temat utworów Fryderyka Chopina, dokonane przez lidera zespołu i gitarzystę - Radka Chwieralskiego. Podstawą muzyczną zespołu jest kwintet: perkusja, bas, dwie gitary i instrumenty klawiszowe. Ponadto gościnnie na płycie udział wzięli m.in. Jan Borysewicz, Anna Serafińska, Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Janusz Olejniczak. Producentem muzycznym płyty oraz twórcą wszystkich aranżacji (tzw. fantazji) jest Radek Chwieralski.



Rock Loves Chopin jest grupą czynnie koncertową. Ma za sobą występy m.in. na Wiankach warszawskich, na gali w Teatrze Wielkim w Warszawie z okazji 25-lecia przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie oraz w Szwecji i w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbył się koncert na najbardziej prestiżowej plenerowej scenie w Ameryce na Pritzker Pavilon w Millenium Park w Chicago 29.05.2009 roku. Nazwa tego koncertu to "Freedom '89", a gościem honorowym był Lech Wałęsa. Występy Rock Loves Chopin potraktować można częściej jako widowisko, aniżeli koncert rockowy, albowiem zazwyczaj okraszone są występami grupy tancerzy "Falies Dancing Company", którzy ściśle współpracują z muzyką na scenie. Rockowe aranżacje Chopina, taniec, gra świateł i doskonałe brzmienie to niecodzienne widowisko, które dostarcza publiczności niezwykłych wrażeń. Przedsięwzięcie celuje w nurt nowoczesnych gatunków muzycznych, podtrzymując jednocześnie tradycję upowszechniania kultury narodowej. Buduje tym samym muzyczną nić porozumienia między pokoleniami.
"Mam głęboką nadzieję, że dzięki temu projektowi kilka milionów młodych Polaków usłyszawszy słynnego Poloneza będzie mogło powiedzieć... to Chopin, a kilkaset tysięcy powie... to Chopin Polonez A-Dur i chociaż kilkadziesiąt...to Chopin Polonez A-Dur opus 40 nr 1."
Andrzej Matusiak

Radek Chwieralski - Muzyka Fryderyka Chopina zawsze była mi bliska, a los tak chciał, że co jakiś czas miałem z nią do czynienia albo jako słuchacz, albo jako muzyk. Już wiele lat temu, kiedy miałem jeszcze zerowe pojęcie o gitarze i harmonii muzyki, odczuwałem silny związek pomiędzy jego dźwiękami, a tym, co mi w duszy gra.

Nie można powiedzieć, żeby większość jego kompozycji było łatwych do słuchania lub tym bardziej do wykonywania, bowiem wymagają przede wszystkim od odbiorcy dużego pokładu wrażliwości, stanu skupienia, wczucia się, a nawet odpowiedniego charakteru człowieka. Wartości patriotyczne jakie nosi w sobie większość Polaków również zapewne pomogą w zrozumieniu muzyki Chopina, a nawet poszczególnych dźwięków, z których składają się tematy melodyczne, bądź pasaże.

Było dla mnie nie radością, ale i dumą to, że mogę zmierzyć się z tym wielkim wyzwaniem, jakim było stworzenie twórczych opracowań jego najznamienitszych utworów. Wiedziałem, że muszę to zrobić zupełnie po swojemu, tak jak mi od wielu lat to właśnie w duszy gra, a mając ku temu odpowiednie zaplecze mogłem to zrobić bardziej świadomie, aniżeli miałbym powziąć podobną rzecz przed laty, na początku swojej drogi muzycznej, kompozytorskiej i gitarowej. Wiedziałem jednak i było to dla mnie naturalne, że powinienem zrobić to tak, aby mimo "swoich" dźwięków, z pełnym szacunkiem odnieść się do pierwowzoru.

Zawsze miałem skłonność do tworzenia pompatycznych melodii i harmonii, ale z dużą dozą ekspresji, którą tu zapewniają mi możliwości artykulacyjne gitary, co zresztą od dawna wykorzystuję w autorskich kompozycjach, które mam nadzieję ujrzą również światło dzienne dla szerszego spektrum. Odnosząc się do powyższego okazało się, że pomimo wysokiego stopnia trudności kompozycji Chopina pod względem harmonicznym, czy też w niektórych momentach pod względem wielości nut, to przy odpowiednim podejściu, skupieniu, a także zaangażowania się w nastrój, jaki niosą ze sobą te utwory, stworzenie tzw. fantazji na temat utworów zawartych na płycie Rock Loves Chopin nie przysporzyło mi aż tak wiele trudu, na jaki się nastawiałem.

Oczywiście prace nie trwały tydzień lub dwa, lecz znacznie dłużej, bowiem warstwę harmoniczną tychże opracowań musiałem starannie przemyśleć. Po prostu te nowe dźwięki płynęły wprost z mojej głowy do gitary dość swobodnie. Czasem może aż nadto swobodnie, czego skutkiem jest niekiedy dość odległe odbiegnięcie od oryginalnych dźwięków z fortepianu Chopina. Jednakże mając ten komfort i taką możliwość pozwoliłem sobie i na taką frywolność, jednakże wciąż mając przede wszystkim na uwadze oryginalny przekaz jakie niosły ze sobą te kompozycje w pierwszej połowie XIX wieku.

W końcu również i jako gitarzysta mogłem wyładować swoją ekspresję zarówno twórczą aranżacyjną, melodyczną, improwizacyjną, a także nawet stricte techniczną poprzez stosowanie wielu gitarowych technik. Ponadto jako producent niniejszej płyty miałem przyjemność współpracować ze znakomitym realizatorem dźwięku, który również nie krył się ze swoim producenckim doświadczeniem i za tą pomoc mu serdecznie dziękuję, ze znakomitymi muzykami i w końcu z gośćmi specjalnymi, którzy będą na pewno osłodą dla Państwa podczas słuchania tej płyty oraz na koncertach. Pragnę życzyć wielu miłych wrażeń przechodząc przez kolejne utwory i mam nadzieję, że często będziecie Państwo wracać do Rock Loves Chopin. Dziękuję z góry za ciepłe przyjęcie, serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia na koncertach.