Patronat

Rodzanice (12 opinii)

spektakl dramatyczny
Bilety
Kup bilet 50 - 55
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
czas trwania:
70 min.
data premiery:
22 października 2022
8.2
11 ocen
Twoja ocena to: 5

Najbliższe przedstawienie

 • Bilety
  Cena normalna: 55 zł
  Cena ulgowa: 50 zł
  Kup bilet
  cze 8
  Sobota, 8 czerwca
  godz. 19:00
  Lokalizacja
  Teatr Gdynia Główna - Dworzec PKP Gdynia Gł. (peron -1
  Gdynia, pl. Konstytucji 1

Informacja o biletach

Bilety 55 i 50 zł.
RODZANICE
wg "KRABOSZEK" Barbary Piórkowskiej


O SPEKTAKLU:
Jak doszło do podróży i spotkania pieśni tradycyjnej z teatrem?

Zaśpiewany spektakl o kobiecie jest spełnieniem naszego marzenia. Jesteśmy grupą 9 kobiet, śpiewamy pieśni tradycyjne a capella, w gwarze, charakterystycznej dla konkretnego regionu Polski. Od lat odwiedzamy stareńkie śpiewaczki we wsiach i nasiąkamy plemienną muzyką i słowem sprzed wędrówki ludów. Śpiew dla nas jest zmysłowy, organiczny, kojący, wspólnotowy i uzależniający. Archaiczne pieśni są jak żywe skamieliny, w których ukryta jest najprostsza i uniwersalna prawda. Często podczas koncertów odbiorca w pieśni jednak nie odnajduje kontekstu .

By to mu umożliwić wzbogacamy i rozszerzamy formułę naszych występów o słowo. Chcemy w zrozumiały sposób opowiedzieć historię, którą nosimy w sobie od pokoleń.

Współpraca Akademii Głosów Tradycji z Teatrem Gdynia Główna jest w pewnym sensie eksperymentem. Czerpiemy od siebie wzajemnie jak z magicznej studni. Śpiewaczki korzystają z lekcji teatru, aktorstwa, reżyserii, sztuki powtarzania, okiełznania własnych emocji, powodowania konfliktów, pobudzenia pierwotnych odruchów, organiczności, rozumienia swojego ciała poprzez ruch. W zamian dzielimy się wiedzą o roli pieśni w życiu dawnych społeczności wiejskich. O ich terapeutycznym wydźwięku i mądrości przekazanej tą drogą przez kobiety wielu generacji.

W spektaklu pozostajemy sobą, choć żyjemy w alternatywnym świecie. Jest on pełen słowiańskich wierzeń, prastarych stworzeń, atawistycznych instynktów. Jest ból, intymność, jest zapach, smak, ciężar, wola, siła i ukojenie. Jest śpiew.

Jest wreszcie KOBIETA...

Kobieta i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością tego, co powinna w życiu robić, co jest jej przeznaczone, a co nie.

Narzucona rola jaką musi odgrywać w społeczeństwie niesie ze sobą ból, cierpienie, często samotność.

Co musi się wydarzyć w życiu kobiety, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą?

Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją "wekowania ogórków" ? Rodzanice, spektakl na motywach powieści Barbary Piórkowskiej "Kraboszki" to emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki.

Historia oprawiona jest pieśniami tradycyjnymi w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.

Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi , z różnych regionów Polski.

Projekt Towarzystwa Miłośników Gdyni: "Echa tradycji. Muzyczne dziedzictwo Pomorzan" dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

TWÓRCY:
REŻYSERIA: Ewa Ignaczak
SCENARIUSZ: Ewa Ignaczak
OBSADA: ALEKSANDRA BAKIERA
ANNA BOCHNAK - FRYC
JOANNA GOSTKOWSKA
OLGA KRASOŃ
MAGDALENA LESIECKA
AGNIESZKA RUSAKIEWICZ
MAGDALENA ŚMIERZCHALSKA
KATARZYNA ZAJĄCZKOWSKA
ŚWIATŁO I DŹWIĘK: MARZENA CHOJNOWSKA

Preferencje wiekowe: 15+