A gdyby tak uruchomić dyktafon i nagrać opowieści babci o jej dzieciństwie na wsi, historie dziadka o pracy w fabryce albo wspomnienia rodziców o tym, jak zamieszkali w mieście? I potem wreszcie usiąść i spisać historię swojej rodziny? Choćby po to, żeby jakoś sobie uporządkować ulotne anegdoty i spróbować zrozumieć, skąd się wzięliśmy? Tylko jak się za to zabrać? Od czego zacząć? I jak to wszystko napisać?
Podczas warsztatu Rodzinne historie z dr. hab. Maciejem Jakubowiakiem porozmawiamy o tym, jak zbierać materiały, docierać do archiwów i korzystać z opracowań. Poznamy podstawy kompozycji, omówimy dostępne konwencje i sposoby pisania. Wspomnimy o narzędziach przydatnych w pracy. A przede wszystkim spróbujemy coś napisać.
Warsztaty odbędą się 16 listopada w godz. 11:0015:00 w Sopotece (Kościuszki 14).
Chętne osoby będą mogły również przedstawić fragmenty swoich istniejących już (opracowanych albo spisanych roboczo) historii rodzinnych i przedyskutować je wspólnie z grupą warsztatową.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Z chłopów my wszyscy dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko oraz numer kontaktowy prosimy przesyłać na adres mailowy: sopoteka@mbp.sopot.pl. Liczba miejsc ograniczona.
O prowadzącym:
Maciej Jakubowiak (ur. 1987) eseista, redaktor wicenaczelny magazynu Dwutygodnik. Autor książek Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata oraz Nieuchronny plagiat. Jego teksty można też znaleźć w Tygodniku Powszechnym, Książkach, Polityce, Znaku i Piśmie. Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca, stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nominowany do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. W 2017 roku obronił doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za esej Koniec z akademią był nominowany do nagrody Grand Press. Uczestnik Wirtualnej Rezydencji Literackiej w Melbourne i Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej w Bratysławie. Od 2021 roku juror Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.