stat
Impreza już się odbyła

Rodzinne spacery

Chodźmy na spacer! Bo przecież ferie to idealny czas na odkrywanie różnych tajemnic i ciekawych zakamarków, a tych w Gdańsku nie brakuje. Zapraszamy na rodzinne spacery tematyczne połączone z wizytami w ciekawych obiektach.

To idealna propozycja na weekendowe przedpołudnia zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów, którzy zimowe ferie spędzać będą właśnie nad Bałtykiem. Między 19 stycznia a 24 lutego, a więc w całym okresie zimowej przerwy szkolnej rozłożonej pomiędzy województwa, zorganizowanych zostanie aż 10 tematycznych spotkań dedykowanych rodzinom z dziećmi. Będą rozpoczynać się godzinnym spacerem po mieście z przewodnikiem, a kończyć wizytą w jednym z gdańskich obiektów turystycznych.

Wszystkie spacery są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy. Akcja "Chodźmy na spacer" jest częścią szerszej kampanii promocyjnej regionu pomorskiego zachęcającej do spędzania ferii zimowych właśnie na Pomorzu.

Szczegółowy terminarz spacerów znajduje się na stronie https://naspacer.pomorskie.travel/, na której dostępny jest formularz rejestracyjny. Można również zapisać się osobiście w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej w Gdańsku (Brama Wyżynna, ul. Wały Jagiellońskie 2A).

19.01 Hevelianum
Oprowadza: Izabella Daszkiewicz
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Zostań Heweliuszem XXI wieku"
Nasz pierwszy spacer poprowadzi Was śladami Jana Heweliusza. Kim był ten słynny gdańszczanin? Gdzie się urodził i do jakiej szkoły chodził? Co odkrył? Dlaczego Hevelianum nosi jego imię? Co widać z Góry Gradowej i co to jest Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy? Chodź z nami na spacer, a na pewno się dowiesz!

26.01 Dom Uphagena
Oprowadza: Magda Kosko
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Dawni gdańscy celebryci"
Co kiedyś czyniło kogoś sławnym? Jakie były najpopularniejsze gdańskie rodziny? Z czego słynęły? Ile trzeba było mieć pieniędzy, żeby być bogatym? Zapraszamy na wspólny spacer, podczas którego znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

02.02 Stocznia Gdańska i Sala BHP
Oprowadza: Jarosław Żurawiński, Morska Fundacja Historyczna
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Tajemnice Stoczni Gdańskiej"
Zastanawialiście się kiedyś, jak działają stoczniowe żurawie? Ile statków powstało w gdańskiej stoczni? Co oznacza nazwa "sala BHP" i dlaczego jest bardzo ważnym historycznym miejscem na terenie stoczni? Wyrusz z nami na spacer i znajdź odpowiedzi na te pytania oraz wiele, wiele więcej!

09.02 Poczta Polska
Oprowadza: Izabella Daszkiewicz
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Jak się żyło w Wolnym Mieście Gdańsku?"
Wiek powyżej 12 lat!
Czym było Wolne Miasto Gdańsk? Kim byli jego mieszkańcy? Czym się zajmowali? Czym jeździli do pracy? Czym zajmowali się gdańscy harcerze? Czy Gdańsk wyglądał inaczej? Jak wyglądała obrona Poczty Polskiej? Wybierz się z nami na spacer i poznaj mieszkańców Wolnego Miasta i ich historie!

13.02 Żuraw
Oprowadza: Danka Ślipy
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Selfie z Żurawiem"
Żuraw to bezsprzecznie jeden z symboli Gdańska. Jest nim od wielu lat, co widać między innymi na najstarszych pocztówkach wysłanych z naszego miasta. Na czym polega jego fenomen? Czy zdjęcie z Żurawiem jest ważniejsze od zdjęcia z Neptunem? Przekonajcie się sami! Wybierz się z nami na spacer, podczas którego poznasz historię Żurawia i, kto wie, może nawet dodasz do swojej kolekcji nowe zdjęcie? 

16.02 Teatr Szekspirowski
Oprowadza: Danka Ślipy
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Ze sceny do gwiazd"
Czy teatr to rozrywka dla wybranych? Co robili ludzie, jak jeszcze nie było kina? Czy teatr musi działa w wielkim budynku? Czy aktorzy zawsze zarabiali tysiące za swoje występy? Skąd w Gdańsku wziął się Teatr Szekspirowski? Chodź z nami na spacer po Gdańsku i dowiedz się sam!

17.02 Piwnica Romańska
Oprowadza: Izabella Daszkiewicz
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Średniowiecze to nie tylko królowie i rycerze"

Jak to się stało, że Dominikanie ponad pięćset lat temu urządzili jedną z najbardziej popularnych letnich atrakcji Gdańska? Kim są Dominikanie i skąd wzięli się w Gdańsku? Czy każdy zakon przestrzega tych samych zasad? Przejdź się z nami na spacer i przekonaj się, jak rozwijał się Gdańsk od swojego powstania!

20.02 Spichlerze na Ołowiance
Oprowadza: Joanna Kruszewska
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Spichlerze, Wyspa Spichrzów, Stary Port, Motława - miejsca znane i nieznane"
Gdzie Gdańszczanie budowali magazyny portowe? Czym były wypełnione? Co to jest potaż? Jak to się stało, że na Motławie mamy wyspy? Chodź z nami na spacer i posłuchaj o znaczeniu rzeki dla historii Gdańska, poznaj nazwy spichlerzy i dowiedz się, jak funkcjonował Stary Port!

23.02 Dwór Artusa
Oprowadza: Joanna Kruszewska
Start: 11:00 Brama Wyżynna

"Bractwa, ławy i mieszczanie"

Czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę oznacza nazwa "Dwór Artusa"? Na czym polega niezwykłość tego miejsca? Dlaczego to tutaj gościli polscy monarchowie i spotykały się bractwa? Kto mógł odwiedzać to wyjątkowe miejsce? Przejdź się z nami, żeby poznać odpowiedzi na te pytania i zobaczyć na własne oczy wyjątkowe wnętrza jednego z najważniejszych zabytków Gdańska!

24.02 Centrum św. Jana
Oprowadza: Danka Ślipy
Start: 13:00 Brama Wyżynna

"Zakochani w Gdańsku - miłosne historie"
Jak kiedyś wyglądały randki? Gdzie poznawało się swojego przyszłego męża lub przyszłą żonę? Czy Gdańsk jest miastem zakochanych? Chodź z nami na spacer i poznaj historię gdańskich "Romea i Julii"!

Informacja o biletach

- obowiązują zapisy