Sala Kameralna na Ołowiance
Koncert Kameralny - 'Rok Mieczysława Karłowicza'
Dorota Lachowicz - mezzosopran
Ewa Pelwecka - fortepian
Grażyna Bacewicz (1909-1969)
"Róże
"- (z X w.poezji arabskiej - przeklad: L.Staff)
"Mamidło"
"Inna" - Z cyklu: "Trzy pieśni do słów arabskich z X wieku"
"Samotność" (przekład: L.Staff)
"Mów do mnie o miły" - (sł. R. Tagore - przekład: J. Kasprowicz)
"Rozstanie" - (sł.R.Tagore- przekład: J. Kasprowicz)
"Oto jest noc" - (sł.K. I.Gałczyński)
"Smuga cienia" - (sł.W.Broniewski)
"Nad wodą wielką i czystą" - (sł.A Mickiewicz)
"Dzwon i dzwonki" - (sł.A.Mickiewicz)
"Boli mnie głowa" - (słowa kompozytorki)
"Sroczka" - (słowa ludowe)
Mieczysław Karłowicz (1876-1909)
"Czasem, gdy długo" - (sł. K. Tetmajer)
"Zawód" - (sł. K. Tetmajer)
"Rdzawe liście strząsa z drzew" - (sł. K. Tetmajer)
"Po szerokim, po szerokim morzu" - (sł. K. Tetmajer)
"W wieczorną ciszę" - (sł. K. Tetmajer)
"Pamiętam ciche, jasne, złote dnie" - (sł. K. Tetmajer)
"Mów do mnie jeszcze" - (sł. K. Tetmajer)
"Smutną jest dusza moja" - (sł. K. Tetmajer)
"Zasmuconej" - (sł. K. Gliński)
"Na śniegu" - (sł. M. Konopnicka)
"Śpi w blaskach nocy" - (sł. H. Heine, przekład: M. Konopnicka)
"Nie płacz nade mną" - (sł. J. Iwański)
"Z Erotyków" - (sł. J. Waśniewski)
"Zaczarowana Królewna" - (sł. A Asnyk)
"Najpiękniejsze piosnki" - (sł. A. Asnyk)
" Z nocą wiosną" - (sł. Cz. Jankowski)
Występują:
Dorota Lachowicz
Mezzosopran, jest absolwentką Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiowała w klasie Grażyny Krajewskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, między innymi u Nelli Anfuso, Fedory Barbieri, Ch. Elsnera.
Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, w roli Jasia w operze „ Jaś i Małgosia” E. Humperdincka. Od 1993 r. jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W swoim repertuarze posiada partie z dzieł operowych m.in. C. Monteverdiego (Penelopa w „ Powrocie Ulissesa”, Arianna w „ Lamencie Arianny”, Ottavia w „Koronacji Poppei”), G. Rossiniego (Izabella w „ Włoszce w Algierze”, Rosina w „Cyruliku sewilskim”), W.A. Mozart (Trzecia Dama w „Czarodziejskim flecie”). Kreowała również role: Olgi w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Clorindy w „ Tankredzie” A. Campry, Dorabelli w „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta i w wielu innych. Posiada w swym dorobku artystycznym partie w operach kompozytorów współczesnych m.in. wystąpiła jako Antygona w operze Z. Rudzińskiego, w „Zbrodni i Karze” B. Matuszczak. Razem z zespołem WOK występuje na scenach teatrów operowych Francji, Hiszpanii, Niemiec, Japonii, Libanu.
W 1999 r. zadebiutowała w Teatrze Narodowym w Warszawie jako Jadwiga w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki.
Jako śpiewaczka oratoryjno-kantatowa, wykonuje utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności (m.in. partie altowe w dziełach J.S. Bacha, Haendla, Pergolesiego, Vivaldiego, Scarlattiego, Mozarta, Rossiniego, Szymanowskiego). Dysponuje również rozległym repertuarem pieśniarskim. Szczególną uwagą darzy twórczość kompozytorów polskich - Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Niewiadomskiego, Paderewskiego. W recitalach artystka prezentuje zróżnicowany stylistycznie program. Role operowe, koncerty oratoryjne, recitale przynoszą jej uznanie krytyki i publiczności. Śpiewaczka współpracowała z takimi dyrygentami jak: Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Agnieszka Duczmal, Stefan Stuligrosz, Nello Santi, Michaił Jurowski, J.-C. Malgoire`a.
Występowała z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Norddeutsche Philharmonie Rostock, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia” Amadeus”, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, z zespołami: Il Tempo, Concerto Avenna.
Jako solistka brała udział w festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie m.in.: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Mozarta w Madrycie, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Al. Bustan Festiwal w Bejrucie, Wiener Musiksommer, Mecklenburg-Vorpommern w Rostoku, Letnich Koncertach Brandenburskich, Musica Religiosa w Hiszpanii, Muzyczny Festiwal w Łańcucie.
Ewa Pelwecka
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. K. Gierżoda i prof. M. Szpinalskiej oraz w klasie kameralistyki prof. B. Hałacz.
W 1994 roku ukończyła studia podyplomowe w klasie prof.K. Gierżoda. Od tego samego roku jest pianistką i klawesynistką w Warszawskiej Operze Kameralnej, realizując partię basso continuo oraz partie solowe m.in. w operach Mozarta, Rossiniego, Cimarosy, Galuppiego, Donizettiego, a także w utworach Kurpińskiego, Elsnera, Karłowicza, Kronenberga i innych.
Równocześnie prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granica (Anglia, Austria, Australia, Belgia, Francja, Holandia, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Tunezja, Włochy). W swym repertuarze koncertowym posiada liczne utwory Haydna, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schuberta, Brahmsa, Liszta, Prokofiewa, Lutosławskiego, Twardowskiego i innych.
Koncertuje jako solistka, jak również kameralistka, współpracując z wybitnymi muzykami, w szczególności z czołowymi śpiewakami operowych scen polskich.
Brała także udział w licznych festiwalach m. in.: „Al. Bustan” w Bejrucie, „Branderburgische Sommerkonzerte”, Festiwalu w Tokio, Festiwalu Mozartowskim w Madrycie, a także w Mozartowskim Festiwalu w Holandii, Festiwalu „Acropolium” w Carthaginie, podczas „Dni Kultury Polskiej” w Londynie, Letnim Festiwalu w Nałęczowie, Vratislavia Cantans, na XXIX Festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej Atmie, a także na Letnich Festiwalach w Dziekance oraz corocznych Festiwalach Pieśni Europejskiej i Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie.
W 2007 brała udział jako akompaniatorka w Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
Jest także akompaniatorką w Warszawskim Uniwersytecie. Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. A. Wita.
W swoim dorobku posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.