stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W każdą niedzielę czerwca o godz. 12:00 w patio przy ulicy Nowiny 2b, Scena Muzyczna GAK kolejny raz zorganizuje plenerowe spektakle słowno-muzyczne pod nazwą "Romantyka Fryderyka". Na darmowych wydarzeniach wystąpią artyści, którzy na fortepianie wykonają najbardziej znane, ale także i mniej popularne, utwory Chopina. Swoje umiejętności w ciągu czterech koncertów zaprezentują artyści pochodzący z Chin: Yuchen Hua i Zining Lu, Ukrainiec Bogdan Sakhniuk, a także wybitni polscy muzycy: Bartosz Wiśniewski, Piotr Pawlak, Karolina Nadolska i Maciej Gański. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

sty 19

niedziela, g. 18.00

bilety 45 zł
Kup bilet
- W haśle "Romantyka Fryderyka" już drugi raz chcemy połączyć historię Parku Oruńskiego i postaci Friedricha Hoene, z muzyką naszego najwybitniejszego kompozytora. Poprzednim razem mieszkańcy Oruni chętnie przychodzili na te przyjemne dla ucha wydarzenia, chłonąc nie tylko atmosferę parku, ale i piękną muzykę klasyczną. Mamy nadzieje, że tak samo będzie i w tym roku - mówi Marcin Szeląg, specjalista ds. organizacji imprez i promocji w Scenie Muzycznej GAK.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Podobny okres życia, romantyczne wartości oraz... imię, niewątpliwie łączą te dwie osobistości. Fryderyka Chopina nikomu przedstawiać nie trzeba - to przecież najbardziej znany polski kompozytor i pianista, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków romantycznych w historii. Fryderyk Hoene natomiast to gdański kupiec, który nabył zdewastowany w czasie wojen napoleońskich dworek z ogrodem na terenie obecnego Parku Oruńskiego, posiadłość tę odrestaurował w stylu romantycznym, a później przekazał swojej córce Emilii. To właśnie ona przekazała ten teren miastu i to jej imię nosi dziś Park Oruński.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia ,,Romantyka Fryderyka", wystąpią przed Wami:
5.06, godz. 12:00 - Yuchen Hua (Chiny), Zining Lu (Chiny), Bogdan Sakhniuk (Ukraina), Bartosz Wiśniewski (Polska) i gościnnie Maciej Gański (Polska),
12.06, godz. 12:00 - Piotr Pawlak (Polska),
19.06, godz. 12:00 - Karolina Nadolska (Polska),
26.06, godz. 12:00 - Maciej Gański (Polska).

Program wydarzenia, 26 czerwca zamyka koncert Macieja Gańskiego. Gański jest doktorem gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki i absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych w Danish National Academy of Music. Jest laureatem bardzo wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich (m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku, Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus, VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce czy III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Wilnie) oraz bardzo doświadczonym muzykiem, który wystąpił na kilkuset koncertach w Polsce i zagranicą. "Maciej Gański jest kontynuatorem złotej ery polskiej pianistyki"; "należy do grona wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia"; "objawił się jako tytan fortepianu"; "doskonały wykonawca - o niezwykle przejrzystej, wręcz krystalicznej technice" - to tylko kilka wybranych cytatów z recenzji gry artysty. Warto wspomnieć, że podczas tegorocznej edycji wydarzenia, Maciej Gański będzie towarzyszyć odbiorcom podczas każdego z koncertów, zdradzając tajniki z zakresu teorii muzyki oraz prowadząc wszystkie koncerty.