22 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu Miastoprojekcje obejrzymy film szwedzkiego reżysera Fredrika Gerttena "Rowery kontra samochody". Zabierze nas w podróż dookoła świata pokazując formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich, m.in. w Sao Paulo, Toronto i Kopenhadze. 23 czerwca o godz. 18:00 dyskutować będziemy o tym, co oznaczają słynne "zmiany klimatu" dla Trójmiasta i naszego życia codziennego, jak rozwija się i jak będzie się rozwijało nabrzeże, i czy w Trójmieście, jak w Rotterdamie i Kopenhadze, powstaną "place wodne". Wstęp wolny.
22.06, godz. 19:00, Miastoprojekcje: Rowery kontra samochody. Miejsce: sień IKM ul. Długi Trag 39/40. Gościem spotkania będzie Leszek Kopeć - Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Prowadzenie: Przemek Gulda.
Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu - jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim - stać się naturalną alternatywą dla samochodów?
W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi Sao Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze - Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu - nie tylko do rekreacji.
Dołącz do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/867659916711073/.
23.06, godz. 18:00, Wodne rewolucje. Debata wokół 13. numeru Magazynu Miasta "Woda w mieście". Miejsce: sień IKM ul. Długi Trag 39/40 W debacie na temat 13. numeru Magazynu Miasta "Woda w mieście" wezmą udział: profesor Lucyna Nyka z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, profesor Mirosław Miętus - kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Jarosław Zulewski z Referat Planów i Marketingu Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska. Spotkanie, które odbędzie się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, poprowadzi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.
Z roku na rok podnosi się poziom mórz i temperatury. Jak podkreśla w 13. numerze Magazynu Miasta Henk Ovink, Specjalny Wysłannik ds. Międzynarodowych Kwestii Wodnych Królestwa Niderlandów i ambasador holenderskiego sektora wodnego, zjawiska te są "obecnie globalnym zagrożeniem numer jeden". Polskie i zagraniczne ośrodki podejmują więc kolejne kroki uodporniające nas na coraz bardziej zadziwiające i niebezpieczne nawałnice, upały i susze i zapobiegające rozwojowi czynników, z których wynikają te zjawiska. Miasta diagnozują sytuację i wyzwania przyszłości, inwestują w infrastrukturę zapewniającą bezpieczeństwo mieszkańcom i tworzą strategie przygotowywania się na zmiany klimatu i przeciwdziałania im. Woda w mieście to jednak nie tylko niebezpieczeństwo. To też ogromny potencjał. Dzięki niej możemy podnosić jakość życia mieszkańców i poprawiać stan ich zdrowia. Mądre wykorzystanie jej potencjału przekłada się na oszczędności i tworzenie innowacji w projektowaniu i zarządzaniu miastem. Na świecie pojawiają się też ciekawe projekty zagospodarowania miejskich nabrzeży, ciekawe przykłady "niebieskiej" i "zielonej" architektury i nowe przedsięwzięcia z zakresu sztuki w przestrzeniach publicznych, które korzystają z atutów wody i dostarczają mieszkańcom miejsc rekreacji i spokoju. Będziemy o nich rozmawiać!
13. numer Magazynu Miasta "Woda w mieście" dostępny jest w Empikach, dobrych księgarniach na terenie kraju i w księgarni na www.magazynmiasta.pl oraz www.facebook.com/magazynmiasta. Będzie też z nami w trakcie debaty, w promocyjnej cenie.
Wydawcą Magazynu Miasta jest Res Publica. Współwydawcą: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie.
Dołącz do wydarzenia:
https://web.facebook.com/events/201156280280739/.