stat
Impreza już się odbyła

Również kultura

Wydarzenie w ramach

Spotkanie z cyklu Również Kultura ma na celu postawienie pytań politycznych osobom, które w rozumieniu społecznym nie uprawiają polityki profesjonalnie, ale są jej aktywnymi komentatorami. Pragniemy wywołać dyskusję na temat widoczności osób LGBTQIAP w obecnej przestrzeni publicznej w Polsce. Zapytamy, jak diagnozują one aktualną sytuację społeczną i polityczną oraz jak widzą przyszłość w Polsce z punktu widzenia grup zagrożonych oraz wpływu Kościoła na rządzących i wiernych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kształtować ideę równości, akceptacji i wsparcia dla osób dyskryminowanych.

Podczas dyskusji skupimy się szczególnie na kwestiach:
• dyskursu z prawicą (czy robić to w sposób społecznie akceptowany, czy bardziej zdecydowanie, prowokacyjnie, mniej "grzecznie"),
• outowania osób ukrytych, szkodzących środowisku: czy to ma sens i czy jest moralne,
• rodzajów mediów do wyrażenia swojego głosu sprzeciwu wobec dyskryminacji,
• sposobów w jaki sztuka może przekazywać wartości równości i akceptacji: czy w ogóle warto poruszać wątek osób niecisheteronormatywnych w swojej twórczości,
• zwalczania w sobie frustracji i zniechęcenia, wzbudzaniu chęci do działania,
• protestów i tego jak powinny wyglądać.

Dyskutować będą:

Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka, kulturoznawczyni. Kuratorka licznych festiwali i inicjatyw literackich. Autorka felietonów do wielu magazynów i portali internetowych, np. Polityki, Wysokich Obcasów, Pani. Gościnnie publikuje na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Laureatka wielu nagród literackich, np. Paszportu Polityki w 2008 roku, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (za Kieszonkowy atlas kobiet w 2009 roku, Cwaniary w 2013 roku, W krainie czarów w 2015 roku). Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV. Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Liliana Zeic (Piskorska) - artystka wizualna, doktorka sztuk pięknych, queerowa feministka. Laureatka licznych nagród, np. Nagroda Publiczności Spojrzenia 2019, OP YOUNG 2020. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław. W swojej twórczości analizuje problemy społeczne z perspektywy radykalnej wrażliwości oraz zależności pomiędzy państwem, tożsamością środkowoeuropejską, a pozycją peryferyjnych tożsamości. Jej twórczość charakteryzuje intermedialność, np. poprzez elementy instalacyjno-rzeźbiarskie, wideo i fotografie oraz pracę z tekstem. Pod nazwiskiem Liliana Zeic tworzy od lutego 2020 roku.

Łania Madej - anarchistka, pedałka, współzałożycielka i aktywistka warszawskiego kolektywu anarchistyczno-queerowego "Stop Bzdurom", walczącego z homofobią, transfobią i sprzeciwiającemu się działaniom Fundacji Pro - prawo do życia. Organizatorka tęczowych potańcówek pod namiotami fundamentalistów, autorka queerowych wlep, popularyzatorka radykalnych metod walki z wykluczeniami. Bezpośrednie działania przeprowadzone przez kolektyw Stop Bzdurom latem 2020 wywołały duże zainteresowanie mediów i dyskusję społeczną na temat praw osób LGBTQIAP.

Dyskusję poprowadzi:

Ulka Kołodziejczyk - aktywistka na rzecz praw człowieka. Najdłużej zaangażowana w działalność w stowarzyszeniu na rzecz osób LGBT Tolerado, w którym koordynowała Grupę Młodzieżową oraz działała w Zarządzie. Współzałożyła stowarzyszenie Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, w którym współorganizowała performance "Łańcuch Życia" na Marszu dla Życia i Rodziny oraz zbierała podpisy pod projektami ustawy Ratujmy Kobiety. Z wykształcenia jest polonistką, z pasji malarką i fotografką a z zawodu analityczką w korporacji. Ma psa bez ogonka o imieniu Śliwka.
Transmisja on-line na stronie FB Tolerado, 17 września 2021 r., godzina 18:00.