stat
Impreza już się odbyła

Czas odnaleziony

Fotografia to nie tylko narzędzie do uwiecznienia momentu, ale również sposób na dostrzeżenie tego, co przetrwało mimo upływu czasu, umożliwiając niejako podróż w przeszłość. Dzięki zdjęciom możemy odnaleźć minione chwile ukryte w miejscach, ludziach, sytuacjach - we wszystkim, co pozwala nam na współistnienie z przeszłością w teraźniejszości. Fotografia pomaga dostrzec, jak przeszłość przenika naszą codzienność. Czasem dotyczy to miejsc, które fizycznie istnieją, lecz w innej formie niż dawniej. Czasem przestrzeni, które przestały istnieć w wyniku zmian, podziałów i granic, a mimo to wciąż są częścią naszej tożsamości. Są także miejsca, które uległy przemianom w trakcie naszego życia - kraje i miasta, które już nie istnieją w znanej nam formie, a zachowały się jedynie na fotografiach i w naszej pamięci, często ukształtowanej właśnie przez obraz.

Adam Styp-Rekowski w swoim wykładzie opowie o kilku takich miejscach poprzez pryzmat fotografii. Przybliży m.in. ślady nieistniejących już linii kolejowych na Bliskim Wschodzie, które kiedyś symbolizowały połączenie ogromnych przestrzeni, dziś podzielonych granicami, a także architekturę dawnych włoskich kolonii oraz miejsca, które znacząco zmieniły się w XXI wieku, takie jak Krym, Górski Karabach, Czeczenia, Syria czy Jemen. Wykład dotknie również miejsc zatrzymanych w czasie, jak Korea Północna, Erytrea, Kuba czy Abhazja.

Adam Styp-Rekowski, gdańszczanin, mieszkający w Bejrucie, który ostatnie dziewiętnaście lat spędził w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. www.facebook.com/WalksInTripoli, Instagram: adam_styprekowski   

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 12.09.2024 (czwartek)
- czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
- miejsce: NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki i Gdańska Galeria Fotografii, ul. Stefana Jaracza 14
- koszt: bezpłatnie
- nie obowiązują zapisy

Rozmowy o Fotografii. Spotkanie z Adamem Stypem-Rekowskim.

Cykl spotkań "Rozmowy o Fotografii" to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.

Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.

Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: "Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku"